Meksika: Oaxaca Katliamını Onbinler Protesto Etti

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Ülkedeki bütün büyük üniversitelerde öğrenciler katliamı ve hükümetin öğrenim harçlarını yükseltme girişimini protesto etmek için hafta boyunca sınıfları boykot ettiler. Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Massive-Turnout-in-Mexico-March-to-Protest-Oaxaca-Massacre-2…”

On binler başken Meksiko’da Oaxaca katliamını protesto etmek için yürüdü, 26 Haziran 2016 | Foto: @lopezobrador

Neoliberal eğitim reformuna karşı direnen öğretmenlere destek vermek, hükümetin emriyle gerçekleştirilen ve 12 kişinin ölümü ile sonuçlanan Oaxaca katliamını protesto etmek için başkent Meksiko’daki kitlesel yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Eski Meksiko belediye başkanı ve Morena partisi lideri Andres Manuel Lopez Obrador tarafından çağrısı yapılan yürüyüşte on binler buluştu. Geçen haftaki katliamın bilançosunu resmi yetkililer 10 ölü olarak verirken görgü tanıkları ve teleSUR Oaxaca muhabiri 9’u Nochixtlan’da olmak üzere Oaxaca’daki çatışmalarda 12 kişinin hayatını kaybettiğini ifade ediyor.

Hükümetin 11 adımlık neoliberal reform paketi kapsamındaki eğitim reformuna karşı geçtiğimiz Mayıs ayından beri direnişte olan öğretmenleri hedef alan 19 Haziran Oaxaca katliamı ülke çapında protestoları alevlendirdi.

Hafta başında 200 bin’in üzerindeki doktor ve hemşire Peña Nieto hükümetinin sosyal güvenlik ve sağlık sistemini özelleştirme planına karşı 24 saatlik greve çıktı.**https://isyandan.org/haberler/meksika-saglik-emekcileri-ozellestirmeye-ve-oaxacadaki-baskilara-karsi-genel-greve-gitti//**

Ülkedeki bütün büyük üniversitelerde öğrenciler katliamı ve hükümetin öğrenim harçlarını yükseltme girişimini protesto etmek için hafta boyunca sınıfları boykot ettiler.

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Massive-Turnout-in-Mexico-March-to-Protest-Oaxaca-Massacre-20160626-0020.html

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.