Şili: Mapuçhe Direnişi 16. Kiliseyi de Ateşe Verdi

kilise

Şili’de ve Arjantin’de süren Mapuçe direnişi, Mapuçe halkının tarihsel topraklarında kendi kaderini tayin hakkı için yükseliyor.

Şili’de Pinochet Rejiminden kalan anti-terör yasası ile tutuklamalara maruz kalan Mapuçe halkı, hem dışarıda hem içeride mücadelesini uzlaşmaz biçimde sürdürmektedir. Uzun yıllara yayılan barışçıl direniş biçimlerinin çok sert baskı politikaları ile karşılanması sonucu Mapuçe halkı direnişi silahlı biçimler altında sürdürme kararı aldılar.

Mapuçe siyasi tutsakları hakları için açlık grevleri yaparken, dışarıdaki mücadele silahlı direniş aşamasına geçmiştir. Mapuçe direniş örgütleri bölgede faaliyet sürdüren maden arama, kereste şirketleri ve onları koruyan güvenlik güçlerini hedef alıyor.

Geçen Aralık ayından itibaren bölgede bulunan kiliseler direnişin hedefi olmaya başladı. Ağustos ayı itibarı ile ateşe verilen kilise sayısı 16’yı buldu. Ateşe verilen kiliselerin yanında, Mapuçe politik tutsaklarının serbest bırakılması ve Mapuçe Halkının haklarına saygı gösterilmesini içeren bildiriler bulundu.

Mapuçe direnişi kültürel asimilasyon politikaları izleyen kiliselere karşı giderek sertleşmektedir.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.