Dakota Boru Hattına Karşı Filistin Gençlik Hareketinin ve Yerli Halkların Dayanışması

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“bir araya getirdi ki bu da direnişi 150 yıldan beri Amerika kıtasındaki en kitlesel yerli kalkışması yapıyor. Direniş kiralık özel güvenliğin zorbalıklarına, Morton County Bölge Şerifinin baskılarına, polisin, mahkemenin saldırılarına karşın sürerken bir yandan da dayanış…”

28 Ekim Cuma günü polis Dakota boru hattına karşı direnen yerlilerin ve çevre savunucularının kampına zırhlı araçlarla girdi, eylemcilere göz yaşartıcı gazla saldırdı. 141 kişiyi gözaltına alındı. Ancak bu ilk saldırı değildi, muhtemelen sonuncusu da olmayacak çünkü Nisan ayından bu yana devam eden mücadele 300’den fazla kabileyi**https://isyandan.org/haberler/dakota-boru-hattina-karsi-buyuyen-direnis-yerli-kabileleri-birlestiriyor//**bir araya getirdi ki bu da direnişi 150 yıldan beri Amerika kıtasındaki en kitlesel yerli kalkışması yapıyor. Direniş kiralık özel güvenliğin zorbalıklarına, Morton County Bölge Şerifinin baskılarına, polisin, mahkemenin saldırılarına karşın sürerken bir yandan da dayanışma eylemleri ve direnişe destek de büyüyor.**https://isyandan.org/haberler/dakota-boru-hattina-karsi-direnis-ve-dayanisma-eylemleri//**

Oceti Sakowin kampında Oturan Kaya Sioux Kabile’sinin direnişine omuz veren 300’den fazla yerli kabilenin bayrağı ile birlikte Filistin bayrağı da dalgalanıyor.

Oturan Kaya Sioux Kabile’sinin ve yerli halkların mücadelesine en anlamlı desteklerden biri de ABD’deki Filistin Gençlik Hareketi’nden geldi. Gençlik Hareketi’nin karavanı Eylül ayında direniş kampına ulaştı. Filistinli gençler geçmiş, şimdiki ve gelecekteki işgalci yerleşimcilere, sömürgeciliğe, üstünlükçü zorbalığa karşı Dakota boru hattına direnenlerin yanında durmanın önemli olduğunu ifade ediyor.

Oceti Sakowin kampında Oturan Kaya Sioux Kabile’sinin direnişine omuz veren 300’den fazla yerli kabilenin bayrağı ile birlikte Filistin bayrağı da dalgalanıyor.

Oceti Sakowin kampındaki Filistin Gençlik Hareketi karavanı | Foto: Awad Yasin

ABD’deki Filistin Gençlik Hareketi karavanı Oceti Sakowin kampına ulaştığında dayanışma için toplanmış erzakların yanı sıra direnen halkların gücünü de beraberinde getirdi. Gençlik Hareketinin kabile ateşi başında okuduğu dayanışma metninden bazı pasajlar ise şu şekilde:

İlk Ulus’tan kardeşlerimizi hedef alan devlet şiddetini ve onların yaşam şekillerini ve bağımsızlıklarını tehdit eden ulusötesi işgalci kolonyalizmi kınıyoruz.

Yerleşimciler Turtle İsland bölgesine geldiklerinden beri İlk Uluslar soykırıma ve zorla yerinden edilmeye karşı direndiler. Toprak gasplarından izole rezervasyon alanlarına, zorunlu yatılı okullardan katliamlara değin devlet İlk Ulus halklarını silmek ve sindirmek için her şeyi yaptı. Ama işte onlar hala buradalar ve direnmeye devam ediyorlar. Topraklarını, halklarını ve gelecek nesilleri korumak için Dakota boru hattına karşı verdikleri mücadele onların gücünün ve direncinin bir kanıtı…

İlk Ulus halkları ABD’nin emperyalist işgalci rejimine karşı mücadeleyi sürdürürken ve halen devam eden bir soykırımla karşı karşıyayken Filistin halkı da benzer şekilde kendi topraklarında işgalci İsrail’in yürüttüğü etnik temizliğe direniyor.

Kaynak: Bu haberde http://mondoweiss.net/2016/10/palestinians-standing-pipeline/ sitesinden yararlanılmıştır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.