Filtre: "Papua Yeni Gine"

2016 Yılında Öğrenci Hareketi

2016 Yılında Öğrenci Hareketi

Diğer, Makaleler 05.01.2017 - 05:00

Baskıların, ekonomik krizlerin, neoliberal saldırıların yükselişte olduğu 2016 yılında , parasız eğitim hakkı, eşitlik ve özgürlük için mücadele veren gençlik hareketi, otoriteye, sisteme meydan okudu. İlham verici lise ve üniversite işgalleri, eylemler, kitlesel yürüyüşler ve kolektif mücadeleye, örgütlenmeye dair açtığı yeni perspektiflerle öğrenci hareketinden öğrenecek çok şey var. Asya Hindistan’dakiDevam »

Papua Yeni Gine: 4 Öğrencinin Öldürülmesinin Ardından Hükümet Binaları Ateşe Verildi

Papua Yeni Gine: 4 Öğrencinin Öldürülmesinin Ardından Hükümet Binaları Ateşe Verildi

Haberler 09.06.2016 - 06:00

Polisin başkent Port Moresby’deki protestolara katılan üniversite öğrencilerine ateş açması sonucu dört öğrencinin hayatını kaybettiği belirtildi. Papua Yeni Gine Üniversitesi’ndeki öğrenciler beş haftadır protestolar ve ders boykotları düzenleyerek hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle başbakan Peter O’Neill’ın  istifasını talep ediyorlardı.[1]http://isyandan.org/haberler/papua-yeni-gine-ogrenciler-yolsuzluga-karsi-ders-boykotundalar/ Çarşamba günkü (8 Haziran) protestolar sırasında öğrenciler parlamentoya gidebilmek için otobüslere binmeyeDevam »

Papua Yeni Gine : Öğrenciler Yolsuzluğa Karşı Ders Boykotundalar

Papua Yeni Gine : Öğrenciler Yolsuzluğa Karşı Ders Boykotundalar

Haberler 07.06.2016 - 06:00

Papua Yeni Gine Üniversitesi’nde öğrenciler üniversite yönetiminin çağrılarına rağmen sınıflarda başlattıkları boykota devam etmeye karar verdiler. Yolsuzluk iddiaları ve kötü yönetim karşısında 2 Mayıs’ta başlatılan boykota katılan öğrenciler Başbakan Peter O’Neill’e istifa çağrısı yaptılar. Üniversite yönetimi Waigani kampüsündeki derslerin yeniden başlayacağını dile getirse de öğrenci liderlerinden Gerald Tulu Manu-Peni, öğrencileriDevam »