Meksika: Köylüler Su Kaynaklarını Korumak İçin Nöbette

Meksika’nın Apatlaco bölgesindeki köylüler, Cuautla nehrinden Yecapixtla’da yer alan termoelektrik santraline su taşıyacak olan inşaatın, yerel halk bilgilendirilmeden çitlerle çevrilerek yürütülmesine karşı harekete geçtiler.

Nehri ve su hakkını korumak için direniş başlatan köylüler inşaatı çevreleyen çitleri devirdiler. Eylemcileri bastırmak için alana gelen polislerin saldırısına köylüler sopa ve taşlarla karşılık verdiler. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine polis helikopteri de alana sevk edildi.

Projenin çevreye olan etkilerinin ört bas edildiğini ifade eden köylüler köprüyü kestiler. Çatışmalar sonucu en az 4 kişinin yaralandığı, 14 eylemci çiftçinin ise tutuklandığı belirtildi. Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, 30 Ağustos Salı günü tutuklanan 14 köylü protestocunun derhal serbest bırakılmasını talep etti ve Apatlaco halkına yönelik polis ve devlet baskısını kınadı.[1]http://www.puntoporpuntotv.com/2016/08/30/liberen-a-14-detenidos-y-cesen-represi%C3%B3n-en-apatlaco-exige-comisi%C3%B3n-independiente-de-derechos-humanos/

Haber: isyandan.org

Notlar   [ + ]

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.