Brezilya: Hükümetin Saldırılarına Karşı MST İle Dayanışma

Brezilya’daki Topraksız İşçiler Hareketi (MST) için köşetaşı niteliğinde olan, toprak mücadelesinin örgütlenmesinde ve militanların yetiştirilmesinde büyük öneme sahip Florestan Fernandes Ulusal Okulu (ENFF) 4 Kasım Cuma günü polis tarafından basıldı. Toplumsal muhalefet ve halk hareketleri üzerindeki artan devlet baskısının son ayağı MST okuluna yapılan baskın oldu. On araçla okula saldıran polis gerçek silahlarla ateş açtı, okuldakileri tehdit etti ve sekiz militanı tutuklamaya kalkıştı.[1]http://www.mst.org.br/2016/11/04/policia-invade-enff-sem-mandato-de-busca-e-apreensao.html

MST ise polis saldırısının ardından şu açıklamada bulundu:

MST, São Paulo polisinin saldırılarını kınıyor ve hükümetten derhal gerekli adımları atmasını talep ediyor. Bizler ülkede toprak hakkının demokratikleşmesi için mücadele veren bir hareketiz, suç örgütü değiliz.

Dilma Rousseff’in devrilmesi sürecine öncülük eden Temer liderliğindeki darbe hükümeti iktidara geldiğinden beri ülke genelinde en az 9 MST üyesi tutuklandı. MST tüm politik tutsakların salıverilmesini talep ediyor.

Halk hareketlerinin bastırılmasına ve MST okuluna yapılan son saldırıya karşı Güney Afrika, Küba, Mısır, ABD, Hindistan, Fas, Nepal, Nijerya, Suriye, Filistin, Gana, Kanada ve Senegal dahil olmak üzere 36 ülkeden 600 aktivist dayanışma için 5 Kasım Cumartesi günü Guararema’daki Florestan Fernandes Ulusal Okulunda (ENFF) bir araya geldi.[2]http://www.mst.org.br/2016/11/05/movimentos-dizem-nao-a-criminalizacao-da-luta-em-grande-ato-de-apoio-ao-mst.html

36 ülkeden 600 aktivist dayanışma için 5 Kasım Cumartesi günü Guararema’daki Florestan Fernandes Ulusal Okulunda (ENFF) bir araya geldi. | Foto: @MST_Oficial

MST liderlerinden Gilmar Mauro, 5 Kasım Cumartesi sergilenen dayanışmanın 11 Kasım’da gerçekleştirilmesi planlanan genel grev öncesi önemli bir sınav olduğunu ifade etti.

CUT (Birleşmiş İşçiler Merkezi) Sendikası temsilcisi Jandira Uehara da bu ay gerçekleşecek olan genel grevin hükümetin saldırıları karşısında halkın geri adım atmayacağının göstergesi olacağını söyledi:

Mücadeleyi önümüze koymalıyız. Bu ay kızıl Kasım. Ayaktayız, direneceğiz , mücadele edeceğiz.

Foto: @MST_Oficial

Okulun koordinatörü Rosana Fernandes ise 5 Kasım’da sergilenen iradenin işçi sınıfının birliğini ortaya koyduğunu vurguladı:

Dayanışmanın yanı sıra şimdi işçi sınıfının ayakta olduğunu gösterme zamanı. İşçi sınıfına ait bu sembolik mekanda, işçi sınıfının kurtuluş mücadelesine olan inancımızı, adanmışlığımızı yeniden beyan ediyoruz.

Haber: isyandan.org

Notlar   [ + ]

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.