Yunanistan: Rouvikonas Salgında da Direnişi Sürdürüyor

2013 Yılında krizin yoğun bir biçimde yaşanıldığı koşullarda ortaya çıkan Rouvikonas Anarşist Kolektifi’nin, bilinen ilk eylemi 8 Mart 2015’te Koumoundourou’daki SYRIZA karargahının işgaliydi. Birkaç gün sonra dönemin Başbakanı Alexis Tsipras’ın evinin önünde broşürler dağıtıp slogan attılar…

Aynı yıl Rouvikonas Siemens işgali, ELLAKTOR şirketine boya atılması, Attica Bank vb.  birçok eylem gerçekleştirdi. Kolektif 2015 Temmuz ayında ilk tutuklamalarla karşı karşıya kaldı.

Örgütlü olduğu bölgelerde Faşist Altın Şafak’a karşı direnişi örgütledi. Altın Şafak’ın güçlü olduğu bölgelerden biri olan Panteleimon’da anti-faşist sosyal merkez “Distomo” nun oluşturulmasına katkıda bulundu. Faşist gazeteyi kullanılamaz hale getirip, gazeteye ait olan iki aracıda imha ettiler.

İş yerinde çalışan mülteci bir kadına cinsel saldırıda bulunan patrona, Rouvikonas’ın gerçekleştirdiği ziyaret.

rouvikonas__2_

Rouvikonas faaliyetlerini genişletme perspektifi ile Kaisariani’de bir sosyal merkez açtı. “Mücadelede yeni bir yuva” olarak tanımlanan sosyal merkez “baskılara ve zorluklara karşı halkımızın yanında dimdik ayakta durduğumuzu gösteren bir inisiyatif” olarak tanımlanıyor.

Kolektif ayrıca marketlerden kamulaştırdıkları gıdaları bakım evlerinde bulunan kimsesizlere ücretsiz olarak ulaştırıyorlar.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.