Meksika: Zapatista Kadınları Uluslararası Kadın Buluşması’na Davet Ediyor

Eğer bizlere kadın olarak yapılanlara karşı olan, mücadele eden bir kadınsanız; eğer korkmuyorsanız (ya da korkunuzu denetim altına alıyorsanız), o zaman sizleri bize katılmaya, bizimle konuşmaya ve kadınlar olarak bizi dinlemeye davet ediyoruz

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu Genel Komutanlığı, Yerli Devrimci Gizli Komitesi Duyurusu

Birinci Uluslararası Mücadele Eden Kadınlar için Siyaset, Sanat, Spor ve Kültür Buluşması’na davet

Meksika’nın ve Dünya’nın kadınlarına:

Meksika’nın ve Dünya’nın ilk kadınlarına:

Yerli Yönetim Konseyi kadınlarına:

Ulusal Yerli Kongresi kadınlarına:

Meksika ulusunun ve 6. Enternasyonalin kadınlarına:

Yoldaşlar, kız kardeşler:

Şoven ve patriyarkal devlete karşı mücadele eden, direnen ve isyan eden kadınlar olarak sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyoruz.

Sistemin bizleri sadece insanlar olarak sömürmekle, bastırmakla, varımızı yoğumuzu talan etmekle ve bizlere saygısızlık yapmakla kalmayıp, kadınlar olarak bir kez daha sömürdüğünü, bastırdığını, varımızı yoğumuzu talan ettiğini ve saygısızlık yaptığını çok iyi biliyoruz.

Yine, durumun bugün daha kötü olduğunu da biliyoruz çünkü bugün dünyanın her yerinde katlediliyoruz. Katiller –ki gerçek katil her zaman bir erkeğin yüzünün ardında gizlenmiş olan sistemdir– hiçbir bedel ödemiyorlar çünkü polis, mahkemeler, medya ve kötü hükümetler ve de kendi konumlarını bizim acılarımıza borçlu olan yukarıdakiler tarafından korunup kollanıyor ve hatta ödüllendiriliyor.

Fakat bizler korkmazsak ya da korkumuzu denetim altına alabilirsek, boyun eğmeyiz, pes etmeyiz ve birbirimizi yarı yolda bırakmayız.

Bu anlamda, eğer bizlere kadın olarak yapılanlara karşı olan, mücadele eden bir kadınsanız; eğer korkmuyorsanız (ya da korkunuzu denetim altına alıyorsanız), o zaman sizleri bize katılmaya, bizimle konuşmaya ve kadınlar olarak bizi dinlemeye davet ediyoruz.

Böylece, dünyadaki bütün isyankâr kadınları Birinci Uluslararası Mücadele Eden Kadınlar için Siyaset, Sanat, Spor ve Kültür Buluşması‘na davet ediyoruz:

8, 9 ve 10 Mart 2018 tarihlerinde Meksika Chiapas’taki Tzotz Choj bölgesindeki Morelia Caracol‘unda gerçekleştirilecek olan toplantıya, katılımcılar 7 Mart’ta gelecekler ve 11 Mart’ta ayrılacaklardır.

Eğer bir erkekseniz, bunları boşu boşuna dinliyor ya da okuyorsunuz çünkü sizler davetli değilsiniz.

Zapatista erkeklerine gelince; oyunlar oynayabilmek, sohbet etmek, şarkı söylemek, dans etmek, şiir okumak ve utanıp sıkılmaksızın paylaşmak istediğimiz her türden sanat ve kültür aktivitesiyle uğraşabilmek için onları bütün gerekli görevleri yapmaları için çalışmaya göndereceğiz. Erkekler, bütün gereken mutfak ve temizlik işlerinden sorumlu olacaklar.

Buluşmaya bireysel ya da kolektif olarak katılabilirsiniz.

Kaydınız yaptırmak için, e-posta adresi: encuentromujeresqueluchan@ezln.org.mx

E-postaya adınızı, nereden geldiğinizi, bireysel mi yoksa kolektif olarak mı katılmak istediğinizi ya da sadece bizimle parti yapmak için mi geldiğinizi yazın. Yaşınız, deri renginiz, boyunuz posunuz, dini inancınız ve varoluş biçiminiz önemli değil; önemli olan tek şey, bir kadın olmanız ve patriyarkal ve şovenist kapitalist sisteme karşı mücadele ediyor olmanız.

Yaşı küçük olan çocuklarınızla gelmek isterseniz, tamamdır, onları getirebilirsiniz. Burada yaşayacakları deneyim, biz kadınların bundan böyle şiddeti, aşağılanmayı, dalga geçilmeyi ya da erkeklerden ve sistemden gelen her türden yaklaşımı sineye çekmeyeceğimizi anlamaya başlamalarını sağlayacaktır.

Yine eğer 16 yaşın üzerindeki erkek çocuklarınızı getirmek isterseniz, bu size kalmış fakat buradaki mutfaktan pek dışarıya çıkamazlar. Belki faaliyetlerin bazılarını uzaktan duyabilir ve yine de bir şeyler öğrenebilirler.

Toparlarsak, erkekler yanlarında bir kadın onlara eşlik etmedikçe gelemezler.

Şimdilik bu kadar, sizleri bekliyoruz yoldaşlar ve kız kardeşler.

Güneydoğu Meksika dağlarından,

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu Genel Komutanlığı, Yerli Devrimci Gizli Komite adına ve bütün kızlar, genç kadınlar, yetişkin kadınlar ve yaşayan ya da ölü yaşlı kadınlar, meclis üyeleri, İyi Yönetim Konseyi kadın temsilcileri, kadın kurucular, milisler, isyancılar ve Zapatista destek üsleri namına,

Kumandanlar Jessica, Esmeralda, Lucía, Zenaida ve ufak kız kardeş Defensa Zapatista

Meksika, 29 Aralık 2017


Bu çağrının İspanyolca orijinali Enlace Zapatista‘da yayımlanmıştır. Chiapas-Support’taki İngilizcesinden ise Sendika.Org tarafından çevrilmiştir.

Bir Yorum

  1. Pingback: İsyandan – Meksika: Zapatista Kadınlarının ‘Mücadelede Kadınlar’ Zirvesine 5.000’den Fazla Kadın Katıldı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.