Filipinler Komünist Partisi – Yeni Halk Ordusu’dan (FKP-YHO) Ayrılan RPM-M, FKP-YHO’yla Ateşkes İlan Etti

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“fraksiyon ve devrimci hareketlerle uzlaşma kapısını aralamasından dolayı selamlıyoruz.” RPMP, 1990’ların başında gerçekleşen ideolojik, politik ve örgütsel düzeltme tartışmaları sonrasında FKP’den kopmuş ve diğer ‘’retçilerle’’ birleşerek kurulmuştu. Merke…”

Jose Maria Sison, Foto Contributed

Jose Maria Sison, Foto Contributed

Filipinler Komünist Partisinden ayrılan eski yoldaşların kurduğu, Rebolusyonaryong Partido ng Manggagawa-Mindanao (RPM-M), FKP ile tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıkladı.

RPM-M, merkez komitesi bir açıklama yayınlayarak, partiden ayrılan önder ve üyelerle iletişim kapısının açık tutulacağını belirten FKP’nin kurucu önderi Jose Maria Sison’u yaptığı açıklamadan dolayı kutladı.

“Filipinler Komünist Partisi’nin kurucu önderi ve Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi’nin siyasi danışmanı Jose Maria Sison’u, Filipinler’deki ‘retçi’ **vurgu siteye ait/** fraksiyon ve devrimci hareketlerle uzlaşma kapısını aralamasından dolayı selamlıyoruz.”

RPMP, 1990’ların başında gerçekleşen ideolojik, politik ve örgütsel düzeltme tartışmaları sonrasında FKP’den kopmuş ve diğer ‘’retçilerle’’ birleşerek kurulmuştu.

Merkez Mindanao grubu ise, Joseph Estrada hükümetiyle barış görüşmelerine ilişkin tartışmalar sonrasında RPMP’den ayrılarak  RPM-M’yi kurmuştu.

RPM-M, Yeni Halk Ordusu’ndan (YHO) gelecek saldırılara karşı geçmişte her zaman hazırlıklı olduklarını açıklayarak, “Tüm olumsuz deneyimlere rağmen, RPM-M ve RPA, FKP ve YHO kadrolarını, ezilenlerin kurtuluş mücadelesinde her zaman yoldaşı olarak görmüştür. Bizler hiçbir zaman FKP’yi işçi sınıfının düşmanı olarak görmedik ama sizin tarafınızdan gelen her türlü tehdit ve saldırıya karşı mevzimizi koruduk,’’ dedi

RPM-M, bu iki grup arasında geçmişte birçok silahlı çatışmanın gerçekleştiğini ve bunların Filipinler halkları için üretici olmadığını da ekledi.

Sison’un açıklamalarından sonra, RPM-M’nin aldığı tek taraflı ateşkes ilanı, tüm farklılıklarına rağmen bu iki devrimci grup arasında bir ortaklaşmanın gerçekleşebileceği sinyallerini verdi.

“Bu gelişmenin ülkenin demokratik güçlerine bir zafer getireceği bilinciyle, Filipinler’de daha dinamik ve yenilenmiş bir devrimci hareketin oluşturulmasını zorlamak adına FKP-YHO ve onun kadrolarıyla tek taraflı ateşkes ilan ediyoruz.

Yöntemlerimizde belli farklılıklar olabilir ama bu uzlaşma bizi daha birleşik bir çatı altında bir araya getirmeli. Unutmamalıyız ki hepimizin hedefi aynıdır: Hedefimiz, kitlelere, işçi sınıfına ve azınlık uluslara yönelik baskıları yok etme mücadelemizden bir an bile kopmadan demokratik reformları ilerletebilmektir.”

RPM-M, 2003’te, Mindanao eyaletinin Cagayan de Oro şehrindeki Balay Mindanaw kurumunun sekreterliğinde hükümetle resmi görüşmelere başlamıştı.

Filipinler Devleti’nin yeni devlet başkanı Rodrigo Duterte, devletle RPM-M arasında mevcut olan tüm barış görüşmelerinin gözden geçirileceği ve daha da ilerletileceği sözünü verirken RPM-M’yle olan görüşmelerin de dahil olduğu bir dizi anlaşmayı imzalamıştır.

Kaynak: http://newsinfo.inquirer.net/790792/mindanao-splinter-group-declares-ceasefire-with-cpp-npa

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.