CONAIE: Ekvador Yerli Halklar Konfederasyonu

conaie-6389777629-ef91b10
Modern Dünya’da, Yerli Sesinin Temsilcisi CONAIE [1986 yılı] kurulduğundan beri, Ekvador toplumunda görünür olmaktan görece uzak tutulan Ekvador yerli halkının öncüsüdür. Çok uzun zamandan beri inkar edilen yerli halkın politik sesi olmak için, hızla değişen dünyada onların amaçlarını ve gereksinimlerini ifade eden  bir temsilcidir.

“Şu anda bulunan doğal kaynakların büyük bir bölümünün yerli toprakları üzerinde olması bir tesadüf değildir. Öncelikle Beyaz Dünya kendi çevresini yıktı, sonra son toprak parçasını bizden istemeye geldiler ve korumakla yükümlü olduğumuz yeryüzünü bizden aldılar.”

Luis Macas Eski CONAIE Başkanı

Ekoloji

Yerli halk olarak kendimizi çevrenin bir parçası olarak görüyoruz. Geleneksel yaşam tarzımız doğayla uyum içinde yaşayabileceğimizi bize gösteriyor. Fakat bugün yurdumuz hızla yok oluyor. Kıyılarda, dağlarda, Amazonlar’da gelişi güzel ağaç kesilmesi, madencilik ve böcek ilacı kullanımı çevreyi tehdit ediyor. Amazonlar’daki petrol çıkarma faaliyetleri Tetete ve Zaparo halklarının soyunun tükenmesine neden olmuştur ve hala da yerli halkları tehdit etmeye devam etmektedir.

CONAIE Batı bilimi ile geleneksel kültürün harmanlandığı, çevreyle yaşam tarzı dengesinin sürdürüldüğü alternatif bir kalkınma modeli önermektedir.

CONAIE Nedir?

CONAIE, Politik partilerden, devletlerden, yabancılardan ve dini kurumlardan bağımsız özerk bir yerli örgütüdür.

CONAIE, Çok uluslu bir devlet inşa etmenin ve yerli halkın tarihsel mücadelesinin bir parçasıdır. Yerli halklar kendi dillerini konuşan ve kendi yasaları ile yönetilen, ortak tarihleri olan halklardır.

CONAIE, öncelikle yerli halkın su ve toprak hakkı gibi kendi özgül taleplerini desteklerken yerli halkın örgütlenmesini güçlendirmeye ve yerli halkı tehdit eden hükümet politikalarını değiştirmeye çalışır. Ekvador halkı CONAIE ile birlikte kimliğini savunmaya hazır olduğunu göstermiştir. Onuruyla, ortak sesini yükselten binlerce insanla barışcıl olarak ayaklandık ve şimdi sesimiz duyuluyor.

Yerlilerin Toprak Hakkı

Topraksız bir halk yaşamsız bir halktır. Topraktan besin, ilaç, tören malzemeleri, elbise, araç gereç ve sanat alabiliriz. Toprak geçimdir.

Yerli halk, sömürgecilerinin Amazon’a el uzatması ve And Dağlarında tarımsal endüstrinin gelişmesi ve nüfus baskısı yüzünden her yıl üretimin giderek azaldığı topraklarını terk etmek zorunda kalıyor.

CONAIE çalışmalarının ana perspektifi halkımızın topraklarını garanti altına alma mücadelesidir. Kendi yasal gruplarımızı hesaba katarız, doğa anaya koruma ve topraklarımızı yasallaştırma mücadelesinde değişik araçlar kullanabiliriz.

CONAIE toprağın kooperatifler, organik tarım, doğal böcek kontrol yöntemi ve kendi aramızda ticaret gibi geleneksel biçimlerde işlenmesini sürdürüyor.

Yerlilerin Eğitimi ve Kültür

Ekvador’daki yerli kültürlerindeki zengin çeşitlilik hızla yok oluyor. CONAIE yerli halkın ayakta kalabilmesi için yerli dillerini ve kültürlerini aktif olarak geliştiriyor.

1989’da CONAIE Eğitim Bakanlığı ile CONAIE ve üye olan örgütler tarafından yönetilen çift dilli, çift kültürlü bir eğitim programının hazırlanması anlaşmasını imzaladı.

CONAIE yeni nesle kendi kimliklerini gururla taşımalarını ve ispanyolca gibi kendi dillerini  kullanmalarını öğretiyor.

CONAIE Güneş bayramı gibi geleneksel bayramların kutlanmasını da örgütlüyor. Ayrıca doğal ilaçlar ve geleneksel tedavi yöntemlerinin kullanılmasını da geliştiriyor.

Uluslararası İlişkiler

CONAIE uluslararası yerli ağında liderlik rolü üstlenmiştir. Uluslararası çalışmalarımız Direnişin Beş Yüz Yıllık Kampanyası ve Kıtasal Yerli Koordinasyon Komitesidir.

Aldığımız ödüller: Lettelier-Moffir İnsan Hakları Ödülü, Goldman Çevre Adalet Ödülü, İnter-Amerikan Dostluk Ödülü

Biliyormusunuz?

Ekvador nüfusunun % 45’i yerlidir. Henüz herhangi bir yerli parlemento üyesi yoktur.(1995)

Kırsal nüfusun % 80’i (büyük bir bölümü yerlidir) mutlak bir yoksulluk içinde yaşar.

Yerli çiftçiler Ekvador’un temel besin üretiminin % 75’ini üretirler ve halihazırda ekilebilir toprakların %35’ine sahiptirler.

Ekvador Amerika’daki en yüksek ormansızlaştırma oranına sahiptir. Bu oran ormanlarımızı 40 yıl içinde tüketecektir.

CONAIE’nin yapısı:

Başkan

Başkan yardımcısı

Toprak, Doğal Kaynaklar, Çevre ve Kalkınma Sekreterliği

Terfi ve Örgütlenme Sekreterliği

Sağlık ve Besin Sekreterliği

Kadın ve Aile Sekreterliği

Eğitim, Bilim ve Kültür Sekreterliği

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.