Filtre: "Panama"

Panama: Sağlık İşçileri Direnişte

Panama: Sağlık İşçileri Direnişte

Haberler 26.08.2020 - 10:02

Panama Hemşireler Birliği (ANEP)’nin diğer sağlık işçilerinin de katılımı ile daha iyi bio-güvenlik ekipmanı ve kişisel koruyucu talebi ile başlattığı eylem sürüyor. ANEP “Uzun zamandır yetkililere durumumuzu iletiyor, iletişim kurmaya çabalıyor ve destek toplantıları yapılmasını talep ediyoruz. Ama artık yetkililerin taleplerimizi karşılayacağına yada ihtiyaç duyduğumuz güvenlik önlemlerinin alındığı bir toplum olmamızaDevam »

10 Şubat 2017'de sokağa çıkan inşaat işçileri yol kestiler. Fotoğraf:EFE

Panama: Yolsuzluğa Karşı Sokağa Çıkan İnşaat İşçileri Yol Kesti

Haberler 14.02.2017 - 05:00

Panamalı hukuk firması Mossack Fonseca’nın ortağı Alfredo Fonseca Mora, Perşembe günü Başkan Juan Carlos Varela’yı, 2014 yılındaki başkanlık seçim kampanyasını desteklemek için Brezilyalı inşaat tekeli Odebrecht firmasından bağış almakla suçladı. İnşaat şirketi Odebrecht’ten kampanyası için bağış alan Başkan Juan Carlos Varela hakkındaki iddialar üzerine sokağa çıkan inşaat işçileri yolsuzlukları protestoDevam »

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Diğer, Makaleler 03.01.2017 - 05:00

Honduras’ta her sene onlarca eylemci, insan hakları savunucusu katlediliyor. Geçtiğimiz sene 3 Mart’ta, çevre ve insan hakları eylemcisi ve yerli halkı lideri Berta Caceres, kendi evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Caceres’in kızı annesinin ölümünden Berta Caceres’in protesto ettiği hidroelektrik şirketini ve devleti sorumlu tuttu.[1]https://isyandan.org/haberler/honduras-kizi-berta-caceres-suiskastinda-devletin-suc-ortagi-oldugunu-acikladi/ Bu yazı yoksul yerliDevam »

Panama: Yerli Halklar Baraj Projesine Karşı

Panama: Yerli Halklar Baraj Projesine Karşı

Diğer, Haberler 29.08.2016 - 06:00

22 Ağustos Pazartesi günü Ngäbe kabilesinden bir grup yerli eylemci, tartışmalı Barro Blanco barajına ilişkin yeni bir anlaşma için düzenlenen töreni bastı. Ellerindeki taşları polislere fırlatan eylemciler kendileri adına hareket eden ve anlaşmayı imzalayan Ngäbe-Bugle resmi ‘temsilcilerinin’ kararını tanımadıklarını haykırdılar. Çıkan çatışmalar nedeniyle Panama başkanı Juan Carlos Varela ile Ngäbe-BugleDevam »

MLN-29: Komutan Federico Britton Yaşıyor!

MLN-29: Komutan Federico Britton Yaşıyor!

Makaleler 20.08.2015 - 06:00

Emekçilere, Şehir, kır ve geri kalmış bölgelerin yoksullarına, Panamalı kadınlara ve  gençliğe, Fredy yoldaştan bahsederken tüm nefesini ezilenlerin davasına hayatını adamış biri olarak sözedebiliriz. Marksizm-Leninizm ideolojisini öğrenen, daima bu görüşün analizleri için uğraşan, siyasal düşüncesi, kadrolarının eğitimi, örgütsel görevleri, kararlı bir mücadele, zamanla stratejik hedeflerine ulaşmayı sağlayan çabayı hergün sarfedenDevam »