Filtre: "Mapuçe"

Şili: Mapuçe Tutsaklar Açlık Grevini Anlaşma İle Bitirdi

Şili: Mapuçe Tutsaklar Açlık Grevini Anlaşma İle Bitirdi

Haberler 15.09.2020 - 07:00

Mapuçe Aile, Sözcü ve Destek Ağı açlık grevinin sona erdirilmesinden sonra manevi otorite Machi Calestine’nin Mapuçe topraklarındaki Maypuslar için yapılmış bir Eğitim ve Çalışma Merkezine nakledilmesi üzerine ulusal ve uluslararası kamuoyuna, Mapuçe Halkına, geleneksel önderlere ve Mapuçe olmayan direnen ve savaşan halklara bir açıklama yaptı. Açıklamada “12 Eylül’de Machi Celestino’nunDevam »

Arjantin: Mapuçeler  Ve Santiago Maldonado  İçin Adalet

Arjantin: Mapuçeler Ve Santiago Maldonado İçin Adalet

Haberler 05.09.2017 - 06:00

Arjantin ve Şili’de yadigar topraklarını korumak için beyaz yerleşimcilere, şirketlere, devletlere ve paramiliter güçlere karşı mücadele veren Mapuçelere[1]https://isyandan.org/makaleler/topraklari-parcalanmis-direnen-halklar-kurtler-beluciler-tuaregler-mapuceler/destek için Arjantin’in Chubut eyaletindeki bir protestoya katılan Santiago Maldonado isimli Arjantinli aktivist jandarmanın baskını sonrasında 1 Ağustos’ta gözaltına alındı ve 1 ayı aşkın süredir kayıp. Geçtiğimiz Ağustos ayından beri Maldonado’nun canlı olarakDevam »

Şili: Mapuçe Militanlar İki Düzine Tomruk Yüklü Kamyonu İmha Etti

Şili: Mapuçe Militanlar İki Düzine Tomruk Yüklü Kamyonu İmha Etti

Haberler 01.09.2017 - 06:00

Ülkenin yerli Mapuche halkı için özerklik talep eden silahlı militanlar, ormancılık şirketleri ile yıllarca süren çatışmaların daha da alevlenmesiyle, Şili’nin güneyinde 29 adet tomruk kamyonunu kaçırdı ve ateşe verdi. Hükümet, iki hafta önce yaşanan 18 kamyonun yakıldığı benzer bir kaçırma olayından sonra acil bir toplantı düzenledi ve yüksek rütbeli birkaç yetkiliDevam »

Şili: Silahlı Direniş Sonuç Verdi, Devlet Başkanı Mapuçe Halkından Özür Diledi

Şili: Silahlı Direniş Sonuç Verdi, Devlet Başkanı Mapuçe Halkından Özür Diledi

Haberler 13.07.2017 - 06:00

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet  Mapuçe Halkından bugüne kadar insanlığa karşı işlenmiş suçlardan dolayı özür dileyerek Mapuçelerle, iktidarın ve kaynakların paylaşımı konusunda yeni bir planlama içinde olduklarını söyledi. Ülke olarak bu konuda başarısız olduklarını kabul etti. Devlet Başkanının açıklaması giderek radikalleşen Mapuçe direnişi sonucu ülkenin güneyindeki Mapuçelerle maden, enerji şirketleriDevam »

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Diğer, Makaleler 03.01.2017 - 05:00

Honduras’ta her sene onlarca eylemci, insan hakları savunucusu katlediliyor. Geçtiğimiz sene 3 Mart’ta, çevre ve insan hakları eylemcisi ve yerli halkı lideri Berta Caceres, kendi evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Caceres’in kızı annesinin ölümünden Berta Caceres’in protesto ettiği hidroelektrik şirketini ve devleti sorumlu tuttu.[1]https://isyandan.org/haberler/honduras-kizi-berta-caceres-suiskastinda-devletin-suc-ortagi-oldugunu-acikladi/ Bu yazı yoksul yerliDevam »

Şili: Başkent Santiago Sokaklarında Büyük Mapuçe Yürüyüşü

Şili: Başkent Santiago Sokaklarında Büyük Mapuçe Yürüyüşü

Diğer, Haberler 11.10.2016 - 06:00

10 Ekim Pazartesi günü binlerce Mapuçe başkent Santiago sokaklarında, halkları ve toprakları uğruna mücadele veren Mapuçe politik tutsaklar için özgürlük talebi ile yürüdü. Geleneksel kıyafetlerini kuşanmış olan Mapuçeler, cultrún (Mapuçe davulu) eşliğinde topraklarını çok uluslu şirketlere peşkeş çeken Şili devletine ve işgal politikalarına karşı seslerini yükselttiler. Yürüyüşe özerk Temucuicui bölgesinden veDevam »

Lof Cushaman sakinleri, polis baskısının, zulmün, tacizin son bulması çağrısı ile topluluk önderi Facundo Huala için özgürlük talep eden pankart taşıyorlar. (Fotoğraf: Lof Cushaman en Resistencia)

Arjantin: Mapuçe Halkı Toprakları İçin Benetton Şirketine Direniyor

Haberler 26.08.2016 - 06:00

Mapuçeler, atalarının 1.400 yıllık tarihinin bir parçası olan Arjantin’in Chubut Eyaleti’ndeki Patagonya topraklarına geri dönerek tarihi yeniden şekillendirmeye başladılar. Arjantin, Lof Cushamen Yerli bölgesinden Mapuçe, Mirta Curruhuinca, “Korku içindeki pek çok insan, pek çok topluluk ayaklanıyor çünkü bizler onlara bir şeyler yapmanın mümkün olduğunu gösterdik. Ve onları durdurmak için topraklarını korumakDevam »

Şili: Mapuçe Politik Tutsaklar Açlık Grevine  Başladı

Şili: Mapuçe Politik Tutsaklar Açlık Grevine Başladı

Diğer, Haberler 03.08.2016 - 06:00

Silah ve patlayıcı bulundurma iddiası ile 22 Eylül’den beri tutuklu bulunan Şilili fotoğrafçı Felipe Duran, 2 Ağustos Salı günü diğer Mapuçe tutsaklarla beraber açlık grevine gireceğini duyurdu. Mapuçe halkı ile yerli halkların topraklarını gasp eden şirketler arasındaki çatışmayı ve Mapuçe direnişini takip eden ve dünyaya duyuran Duran 10 ay önceDevam »

27 Ağustos 2015’de Şili’de güneyden gelen kamyonculardan sonra, Mapuçe eylemcilerin geldiği Santiago şehrinde, eylemcileri dağıtmaya çalışan çevik kuvvet polisi | Fotoğraf: Reuters

Şili: Mapuçe Yerlileri Hükümetle Görüşmek İstiyor

Haberler 01.09.2015 - 06:00

Güney Şili’de bulunan Mapuçe yerli topluluğunun liderleri yerel kamyon sürücüleri ile devam eden toprak çatışmaları için içişleri bakanı ile görüşmeye başkent Santiago’ya gideceklerini söylediler. Duyurudan sonra kamyon sürücüleri – 13 kamyon konvoyu – yerli hakları eylemcileri tarafından yapıldığı iddia edilen ‘kundaklama’ saldırılarını protesto etmek ve hükümetle yapacakları toplantıya katılmak içinDevam »

Şili: Mapuçe Siyasi Tutsakları Açlık Grevini 46. Günde Bitirdi

Şili: Mapuçe Siyasi Tutsakları Açlık Grevini 46. Günde Bitirdi

Haberler 14.05.2015 - 06:00

Mapuche siyasi tutsakları Miguel Toro Marin, Claudio Huentecol, Luis Marileo, Cristian Levinao, Hükümet, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile varılan 20 gün içinde taleplerinin karşılanacağı anlaşması üzerine açlık grevini 46. günde bitirdiler. Dört siyasi tutsak yaklaşık 15 ile 20 kilo arasında kilo kaybına uğradıkları için en yakın hastahaneye sevk edildiler.Devam »