Filtre: "Küba"

Erkin Öncan; Küba Liderinin Son Konuşması

Erkin Öncan; Küba Liderinin Son Konuşması

Makaleler 21.07.2020 - 07:00

Küba liderinin son konuşması: ‘İhracatın artırılması’, ‘Devlet dışı sektörün geliştirilmesi’, ‘ABD doları üzerindeki verginin kaldırılması’ Küba, dünyada kalan az sayıda sosyalist ülke arasında kuşkusuz en popüler olanı. Ülkenin devrim tarihi ve Fidel Castro, Che Guevara gibi devrim önderleri düşünüldüğünde doğal sayılabilecek bu tanınırlık, aynı anda bu ada ülkesiyle ilgili bildiklerimizinDevam »

Küba’nın COVİD-19 ile ‘Önce Halk’ Perspektifli Mücadelesi

Küba’nın COVİD-19 ile ‘Önce Halk’ Perspektifli Mücadelesi

Diğer 22.06.2020 - 07:00

Dünyada bir çok insan Küba’nın COVİD-19 salgınına karşı uluslararası tıbbi dayanışma çabalarını etkileyici ve başka bir şeyle karşılaştırılamaz bulmaktadır. Salgınla mücadele için 2000 kadar doktor ve hemşire, İtalya’dan, Güney Afrika’ya, hatta Kübalı doktorların çalışmasını ideolojik gerekçelerle engelleyen sağcı hükümetin bulunduğu Brezilya’ya kadar dünyanın her yerindeki ülkelere gönderildi. Avrupa’da 40’dan fazlaDevam »

Küba Komünist Partisi Yeni Ekonomi Politikalarını  Tabanda Tartışmaya Açtı

Küba Komünist Partisi Yeni Ekonomi Politikalarını Tabanda Tartışmaya Açtı

Haberler 17.06.2016 - 06:00

Küba Halkı,  Küba Komünist Partisi 7. Kongresinde alınan büyük ekonomik kararlarını değerlendirecek. Granma Gazetesi “Küba Komünist Partisi 7. Kongresinde kabul edilen iki temel belgenin 4 aylık bir süreç boyunca bütün halk örgütlenmelerinde tartışılacağını” yazdı. Granma “Tartışma süreci ülkenin sosyo-ekonomik modelinin kilit özelliklerini incelemeyi ve netleştirmeyi hedefleyen iki temel belgedeki önerilerin değerlendirilmesi süreci olacaktır”Devam »

Brezilya Topraksız İşçiler Hareketi ya da MST üyeleri Brezilya karayolu üzerinde lastik yakarak bayraklarını dalgalandırıyorlar. | Fotoğraf: Reuters

Latin Amerika’da Bilinmesi Gereken 5 Köylü Hareketi

Diğer, Makaleler 18.04.2016 - 06:00

Brezilya’daki MST ve Honduras’daki Aguan Vadisi topluluğu gibi hareketler gıda egemenliğini kurmak için iktidarı kendi ellerine alıyorlar. 17 Nisan Çiftçilerin Uluslararası Mücadele Günü’dür ve genellikle baskıcı hükümetler ve küresel elitin eliyle devam eden şiddet ve baskı konusunda farkındalığı artırarak, tüm dünyadaki küçük ölçekli milyonlarca çiftçinin topraklarını, yaşamını, geçim kaynaklarını veDevam »

Enternasyonalist Kadın Gerilla Tanya

Enternasyonalist Kadın Gerilla Tanya

Makaleler 15.12.2015 - 06:00

Herkesin Tanya olarak tanıdığı Haydee Tamara Bunke Bider, Arjantin’de doğmuş, Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde yetişmiş, Küba’da yeni bir düzen inşasında yer almış ve Bolivya dağlarında idealleri uğruna toprağa düşmüş bir kadın gerilladır. Bolivya dağlarında ölümsüzleşen bir kadın gerilla olarak değil de Che’nin sevgilisi olarak tanıtılmıştır ana akım medya tarafından… 1937 yılındaDevam »

Kübalı çiftçiler tatlı patates ekiyorlar

Stuart Munckton: Küba’nın Ekolojik Tarım Devrimi Farklı Bir Yol Gösteriyor

Makaleler 04.12.2015 - 06:00

isyandan.org’un Notu: Yazıda “Stalinist Sovyet Bloku”, “Demirperde” gibi tartışmaya açık kavramlar kullanılmasına karşın Küba’da ekolojik tarım konusunda aydınlatıcı bilgiler içerdiği için yazıyı yayınlamayı uygun gördük. ‘Bolluk ve Açlıktan Ölmek: Dünya Gıda Sistemine Karşı Gizli Savaş’ kitabının yazarı Raj Patel, 19 Kasım’da, Küba’nın tarımsal ekoloji sisteminin Temizleme özelliği üzerine “Eğer fosilDevam »

Küba ve Güney Afrika’nın kurtuluşu: Bilinmeyen Tarih (Ülkede Özgür Gündem)

Küba ve Güney Afrika’nın kurtuluşu: Bilinmeyen Tarih (Ülkede Özgür Gündem)

Makaleler 21.08.2015 - 06:00

Küba’nın Güney Afrika ırkçı rejiminin bozguna uğratılmasında oynadığı rol Batı’da çok az bilinmektedir. Kasım ayı Küba Hükümetinin Angola Hükümetine yardım etmek için Angola’ya asker gönderme kararı vermesinin 30. yıl dönümüdür. Angola’nın güneyinde bulunan Cuito Cuanavale kentinde Irkçı Güney Afrika’nın müdahalesi ile başlayan büyük çatışma bu savaşın en kritik dönemini oluşturmaktadır.Devam »

J. Capelan, T. Solo: Teorinin Ötesinde – Latin Amerika’da Sosyalizm İnşa Pratiği (1)

J. Capelan, T. Solo: Teorinin Ötesinde – Latin Amerika’da Sosyalizm İnşa Pratiği (1)

Makaleler 30.06.2015 - 06:00

Değişik fikirleri paylaşmak, fikir alış verişi ve eleştiri ortamını geliştirmek amacıyla Jorge Capelán ve Toni Solo’nun aşağıdaki yazısını okurlarımızın dikkatine sunuyoruz. Bu yazı Global Research’de Mahdi Darius Nazemroaya imzasıyla 3 Mayıs 2013’te yayınlanan “Latin Amerika’da Pembe Eğilim: Yerel Sermaye ile Sosyalizm Arasında Bir İttifak mı?“ yazısına bir yanıttır. Emperyal propagandaDevam »

James Petras: Barış Görüşmeleri mi, Yoksa Savaş Hazırlığı mı?

Makaleler 09.06.2015 - 07:00

Barış Görüşmeleri mi, Yoksa Savaş Hazırlığı mı? Kolombiya, İran, Çin, Küba, Ukrayna, Yemen ve Suriye Barış görüşmeleri sırasında süren savaşta ölen savaşçı ve kurban Jairo Martinez ve Roman Ruiz anısına… Giriş 21 Mayıs 2015 tarihinde Kolombiya Hava Kuvvetleri (FAC) Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) ana kampını bombalayarak 26 gerillayı öldürdü.Devam »

ALBA İttifakı’nın 10 Yılda 10 Başarısı

ALBA İttifakı’nın 10 Yılda 10 Başarısı

Haberler 17.01.2015 - 00:11

Latin Amerika için Bolivarcı İttifak (ALBA), neoliberal serbest ticaret anlaşmalarına alternatif olarak 10 yıl önce doğdu.   1. ALBA on binlerce doktor yetiştirdi. Latin Amerika Tıp Fakültesinin Venezuela ve Küba’daki kampüsleri sayesinde ALBA, 21.075 doktor ve 1.590 tıp uzmanı yetiştirdi. 2. 3 milyonu aşkın insanın görme bozuklukları ALBA tarafından ücretsiz olarakDevam »