Türkiye-İsrail Normalleşme Anlaşmasına İlişkin FHKC Açıklaması

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi: Bu anlaşma başta Filistin direnişi olmak üzere bölgede bulunan tüm direniş güçlerini kuşatmak için yapılmış bir ittifaktır.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Türkiye-İsrail normalleşme anlaşmasının, iki devlet arasında, işgal devletinin kurulmasından bu yana süregiden ilişkiler ve stratejik işbirliğinde bir kilometre taşı teşkil ettiğini açıkladı.

FHKC ayrıca şunu ifade etti: Filistin davasını ve Filistin halkının amaçlarını kendi politikaları doğrultusunda kullanan ve özellikle “Arap Baharı” olarak tanımlanan süreçteki rolünü örtmek için sert ve sahtekâr bir söyleme başvuran, “İsrail” ile askeri ve istihbarat ilişkilerini kesmeyen Erdoğan hükümetinin Gazze ablukasının kaldırılması şartı gerçekleşmeden anlaşmaya varması, bu hükümetin önceliklerini ve önemsediklerini yansıtıyor.

FHKC, aynı zamanda bu anlaşmanın temel amaçlarını, başta “İsrail”in önemli bir parçasını oluşturduğu bölgesel bir ittifakın kurulması olmak üzere, Türkiye ile İsrail arasında ekonomik ilişkilerin ve özellikle doğalgaz alışverişiyle birlikte iki devletin kâr payını arttırma arzusunun ve iki devletin bölgedeki ortak siyasi rolünün oluşturduğunu ifade etti. Açıklamada, tüm bunların, Türkiye devletinin Gazze ablukasının kaldırılması yönündeki propagandasının gerçek olmadığını ve bunu, zaman geçtikçe unutulacak bir mesele haline getirdiğini gösterdiği de ifade edildi.

FHKC, tüm Filistin halkı ve siyasal örgütlerini, başta Filistin direnişi olmak üzere bölgede bulunan tüm direniş güçlerini kuşatmak için kullanılacak olan bu yeni ittifakın tehlikeleri karşısında birleşmeye davet ederek açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: Bu haber BDS Türkiye sitesinden alınmıştır.
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.