Şili: Mapuçe Politik Tutsaklar Açlık Grevini Ölüm Orucuna Çeviriyor

Mayıs ayından beri açlık grevinde olan 8 Mapuçe politik tutsak, Şili hükümeti ile taleplerine ilişkin herhangi bir anlaşmaya varamadıkları için sürdürdükleri açlık grevini 24 Ağustos’ta ölüm orucuna çevirecekler…

Açlık grevi eylemcilerinin sözcüsü Rodrigo Curipan “Sebastian Pinera hükümetinin açlık grevcilerle yapılan anlaşmayı yerine getirmediğini kamuoyuna” açıkladı.

9 Ağustos’ta Şili Adalet Bakanı ve Mapuçe liderlerinin görüşmeler için onay verdikleri  Rodrigo Curipan, Daniel Melinao ve Victor Queipul arasında yapılan görüşmede tutsakların taleplerini Bakanlığa iletti. Rodrigo Curipan “Tutsakların taleplerine cevap verilmesi için 12 gün süre verdiklerini ama bugüne kadar herhangi bir cevap alamadıklarını, görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını” söylüyor.

Mapuçe politik tutsakları Mayıs ayından beri Mapuçe tutsakların Covid-19 nedeniyle tahliye edilmesi ve Mapuçe halkı üzerinde süren baskıların sona erdirilmesi için Argol hapishanesinde açlık grevi yapmaktadırlar.

Açlık grevindeki Mapuçe tutsaklar “Herhangi bir anlaşmaya yanaşmayan Şili hükümetinin bundan sonra olacak gelişmelerin sorumlusu olacağını” kamuoyuna açıkladılar.

Kaynak: https://www.telesurenglish.net/news/chile-mapuche-political-prisoners-to-go-on-dry-hunger-strike-20200823-0010.html

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.