Meksika: Öğretmenlerin Eğitim Reformuna Karşı Protestoları Sürüyor

Meksikalı öğretmelerin Federal hükümet tarafından dayatılan eğitim reformuna karşı mücadelesi sürüyor. 19 Mayıs Perşembe günü Meksika Eğitim Bakanı, Guerrero, Oaxaca ve Michoacan eyaletlerinde greve katılan 3 bin öğretmenin işten çıkarılacağını açıklamıştı. Bunun üzerine, Eğitim Emekçileri Ulusal Koordinasyonu (CNTE) sözcüsü ise işten çıkarmalara boyun eğmeyeceklerini, yasa iptal edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade etmişti.

Öğretmenlerin protesto yürüyüşü, Michoacan, Meksika, 19 Mayıs 2016 | Foto: CNTE

İç İşleri Bakanlığı müdürlükleri önünde oturma eylemi yapan öğretmenler Federal Polis tarafından tehdit edilince Eğitim Bakanlığı önünde kamp kurdu. Ancak 20 Mayıs Cuma gece yarısı polis kamp alanını zorla boşalttı ve öğretmenler otobüslerle götürüldüler. Öğretmelerin tutuklanmasının ardından yerel 22 sendikanın genel sekreteri olan Ruben Nuñez ‘Bütün federal yetkilileri uyarıyoruz. CNTE örgütleniyor ve biz de sokaklara çıkacağız’ şeklinde açıklamada bulundu. Nuñez, hükümetin gözlerini korkutamayacağını ve tutuklanan öğretmenlerin derhal salıverilmesini talep ettiklerini de ifadelerine ekledi.

Polis öğretmenlerin yürüyüşünü engellemeye çalıştı, Meksiko (Mexico City), 25 Mayıs 2016

 

Öğretmenlerin Meksiko’daki kitlesel yürüyüşü, 25 Mayıs 2016

CNTE sendikasında örgütlü olan öğretmenler 25 Mayıs Çarşamba günü  başkent Meksiko’da (Mexico City) kitlesel bir yürüyüş düzenlediler ve işçi düşmanı eğitim reformu yasasının iptalini talep ettiler. Polis diğer eyaletlerden gelen öğretmenlerin otobüslerini durdurdu ve şehir merkezini kapatarak yürüyüşü engellemeye çalıştı. Ancak eğitim emekçileri bütün engellemelere rağmen yürüyüşü gerçekleştirdiler. Kitlesel protestolara 2014 yılında katledilen Ayotzinapa Öğretmen Okulundan 43 öğrencinin aileleri de katıldı.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.