Kolombiya: ELN, FARC ile Hükümet Arasındaki Anlaşmaya Ağır Eleştiri Yöneltti

eln

Kolombiya’nın ikinci büyük gerilla örgütü Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) Kolmbiya Devleti ile Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri (FARC) arasında imzalanacak nihai anlaşmanın içeriğine ilişkin ağır eleştirilerde bulundu.

ELN “Barış anlaşmasının mutabık kalınan çerçevesinin ülkede çatışmayı ortaya çıkaran yapısal nedenleri çözmediğini, ağır insan hakları ihlalleri bulunan devlet yetkililerinin cezalandırılmasına ilişkin bir çözüm öneriside sunmadığının” altını çizdi.

ELN yaptığı açıklamada, “FARC silahlı mücadeleyi bırakarak yasal siyasi bir parti olmayı kabul etti ve Kolombiya devletinin kirli savaşını ve devlet terörünü akladı. Bu anlaşma; toplumsal adaletsizlik, eşitsizlik ve dışlanma sonucu, milyonlarca insanın ezilmesi ve sömürülmesine neden olan sisteme karşı isyanın, siyasi doğasının Kolombiya devleti tarafından gizlenmesine hizmet etmektedir,” dedi.

ELN ayrıca, FARC ile yürütülen barış görüşmelerine paralel olarak kendisi ile yürütülmesi planlanan barış görüşmelerinin başlamamasından da hükümeti sorumlu tuttu. Gizli görüşmelerde üzerinde anlaşılan kamuoyuna açık görüşmelere başlanması taahhüdüne uyulmadığını, bunun yerine ELN güçlerine karşı operasyonların yoğunlaştırıldığını söyledi.

Kaynak: http://cedema.org/ver.php?id=7324 linkinden yararlanılarak düzenlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.