Kolombiya: ELN, Askeri Saldırılara Son verilsin!

11 Mart’ta yapılacak seçimlerle ilgili olarak, Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun 9 – 13 Mart tarihleri arasında gerçekleştirmeyi hedeflediği askeri saldırı operasyonları durduruldu. Seçim yatırımı olarak görülen Kolombiyalılara saygımız nedeniyle bu sürecin detaylarını paylaşmıyoruz.

Kolombiya’da özellikle Kolombiya Episkopal Konferansı Başkanı Monseñor Urbina, Senatör Iván Cepeda ve Álvaro Leyva,  toplumsal barış grupları ve barış platformları, uluslararası garantör toplulukları, kilise komiteleri ve BM araştırma heyeti başkanı Jean Arnault gibi farklı kesimler tarafından yürütülen barış sürecinin sürdürülmesi için harcanan emeğe değer veriyoruz ve takdir ediyoruz.

Anlaşmaya varmak için 30 Mart 2016’da Caracas’ta kabul edilen “bölge ve halka yönelik dönüşümleri teşvik eden, ortak bir barış tasavvurunu oluşturmaya izin veren iki taraf içinde dinamik ve aktif, kapsayıcı ve çoğulcu bir pratik yoluyla toplumun barış inşasına katılımını geliştirmeyi taahhüt eden” görüşmelerle ilerlemeye devam etmenin önemini hatırlatırız,

Bu doğrultuda, Kolombiya’nın tüm bölgelerinden yüzlerce liderin katıldığı 2017’nin sonlarında Tocancipá Hearings’de ki görüşmelerin beşinci turunda temelleri atılan Ulusal Diyalog Anlaşması yeniden gözden geçirilmelidir.

Ayrıca, beşinci turda ara verilen barış görüşmelerinin son durumu değerlendirilmeli, karşılıklı kontrol ve onay mekanizmalarının yer aldığı, yeni bir çift taraflı ateşkes anlaşması üzerinde görüşülmelidir.

Karşılıklı geliştirilen araç ve protokollere saygı duyularak, Kolombiya’yı barış ve eşitlik temelinde dönüştürecek ve silahlı çatışmaları sonlandıracak bir anlaşmaya varmak için görüşmelere hızla ve titizlikle devam edilmelidir.

Bunun sonucu olarak, Başkan Santos’a görüşmelerin beşinci turunun başlaması için bir tarih vermesini ve Diyalog Delegasyonu’nu Quito’ya göndermesini teklif ediyoruz. Tarafımıza verilen tarihte tüm temsilcilerimiz Ekvador’un başkentinde olacaktır.

Merkez Komutanlığı
Ulusal Kurtuluş Ordusu

 

Kolombiya Dağları
25 Şubat 2018

Bir Yorum

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.