Hindistan: 25 Bin Dalit Ayrımcılığa Karşı Yürüdü

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Lağım içinde çalışan bir Dalit | Foto: Sudharak Olwe Geleneksel kast sisteminin de dışında, en altta yer alan Dalitler toplumdaki en aşağı ve pis işleri yapmakla cezalandırılıyorlar. Bu işlerin arasında lağımların temizlenmesi ve ölü hayvanların derilerinin yüzülmesi de ye…”

31 Temmuz tarihli Dalit protestosundan bir kare | Foto: Reuters

31 Temmuz Pazar günü, Hindistan’ın Gucerat eyaletinde 25 bin civarında Dalit kast sisteminin dayattığı ayrımcılığa ve Dalitlere yönelik saldırılara karşı yürüdü.

Bu ayın başında aynı aileden gelen dört Dalit erkek doğal sebeplerle ölmüş bir ineğin derisini yüzdükleri için halk içinde soyularak feci şekilde dövülmüş, ardından Una’da protestolar alevlenmişti.**https://isyandan.org/haberler/hindistan-zulme-karsi-dalitlerin-baskaldirisi-buyuyor//**

Lağım içinde çalışan bir Dalit | Foto: Sudharak Olwe

Geleneksel kast sisteminin de dışında, en altta yer alan Dalitler toplumdaki en aşağı ve pis işleri yapmakla cezalandırılıyorlar. Bu işlerin arasında lağımların temizlenmesi ve ölü hayvanların derilerinin yüzülmesi de yer alıyor.

Hindularca inekler kutsal sayılırken Dalit köylülerinin derisini yüzdükleri ineğin doğal sebeplerle ölmüş olduğu bildirildi. Buna rağmen Dalit gençler ‘inekleri korumakla görevli yerel tim’ tarafından feci şekilde dövüldüler.

Pazar günkü protestoyu örgütleyenlerden Jignesh Mevani, kalabalığa Dalitlerin kendilerini korumak için silahlanmaları çağrısında bulundu. Mevani sözlerine şu şekilde devam etti:

Ne BJP ne de Kongre bize yardım etmeyecek. Sadece örgütlü birleşik gücümüz yıllardır süren bu baskıya karşı mücadelede bize dayanak olabilir.

Dalit liderleri gençlere yönelik saldırıları protesto etmek için intihar girişiminde bulunan 24 yaşındaki gencin de hayatını kaybettiğini açıkladılar.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-asia-india-36936857

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.