Bolivya: Ekmek ve Ulaşım Zamlarına Karşı Halk Grevi İlan Edildi

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Ekmek fiyatlarının ve ulaşım ücretlerinin artışına karşı El Alto’da yol kesme eylemi, Fotoğraf: Miriam Chavez El Alto kentindeki Sosyalizme Doğru Hareketi meclis üyesi, Wilma Alanoca ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ekmek fiyatlarının ve toplu taşıma ücretlerini…”

Yol kesme eyleminden bir kare, Fotoğraf: Miriam Chavez

Yol kesme eyleminden bir kare, Fotoğraf: Miriam Chavez

23 Mayıs Pazartesi günü Bolivya’da El Alto şehrinin 13 ayrı noktasına barikatlar kurularak yollar bloke edildi. Yol kesme eyleminin yanı sıra Mahalle Komiteleri Federasyonu (FEJUVE) ekmek fiyatlarının ve toplu taşıma ücretlerinin artması üzerinden gün boyu çeşitli protestolar düzenledi.

Oruro’ya giden yol üzerinde kurulan bir barikat, Fotoğraf: Miriam Chavez

Oruro’ya giden yol üzerinde kurulan bir barikat, Fotoğraf: Miriam Chavez

FEJUVE örgütünün ileri gelenlerinden Franklin Machaca yapılan eylemlerin halk grevi olduğunu belirterek, “El Alto halkı ekmek fiyatlarının ve ulaşım ücretlerinin artması karşısında tepkisini göstermek için eylemler düzenledi. Burada herhangi bir siyasi fraksiyon yok, biz bu eylemleri mahalle komitesi olarak yapıyoruz,” dedi. **http://www.opinion.com.bo/opinion/articulos/2016/0523/noticias.php?id=190761/**

Ekmek fiyatlarının ve ulaşım ücretlerinin artışına karşı El Alto'da yol kesme eylemi, Fotoğraf: Miriam Chavez

Ekmek fiyatlarının ve ulaşım ücretlerinin artışına karşı El Alto’da yol kesme eylemi, Fotoğraf: Miriam Chavez

El Alto kentindeki Sosyalizme Doğru Hareketi meclis üyesi, Wilma Alanoca ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ekmek fiyatlarının ve toplu taşıma ücretlerinin artırılmasına karşı düzenlenen halk grevinin bu zamların geri alınması için önemli bir rol oynadığını, Belediye Başkanı’nın zamlar gibi hassas konularda karar alma yetkisinin olmadığını söyledi. **http://www.fmbolivia.com.bo/noticia188171-paro-civico-alanoca-dice-que-hay-ausencia-de-autoridad-en-el-alto.html/**

12

Eyleme katılan bir kadın ise ekmek ve ulaşım zammının aileleri için yıkıcı olacağını, çocuklarını ve ailesini beslemek zorunda olduğunu ve bu zamlar geri alınmaz ise geçinemeyeceklerini belirtti.

13

Haber:isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.