Avrupa: Protestolar ve Grevler Yükseliyor

Belçika’da iş reformuna karşı genel grevler ve protestolar

Belçika Kamu İşçileri Sendikası üyelerinin gerçekleştirdiği gösteriden bir kare | Foto: AFP

Belçika’nın özellikle Fransızca konuşulan bölümünde ulaşım işçilerinin grevi hayatı durdurma noktasına getirdi. Demiryolu işçilerinin grevi tam 6 gündür (1 Haziran itibariyle) kesintisiz devam ederken Brüksel’deki otobüs, tramvay ve tren seferlerinde iptaller yaşandı.

Geçtiğimiz hafta 60 bin civarında gösterici hükümetin iş yasası reformunu protesto etti. İş reformu kapsamında hükümet emeklilik yaşını yükseltmeyi, şirketler için kısa süreli ve yarı zamanlı işe alımları kolaylaştırmayı ve haftalık çalışma süresini 45 saate çıkarmayı hedefliyor.

Fransa’da Avrupa 2016 Futbol Kupasına günler kala süresiz demiryolu grevi yolda

Devlet demir yolu şirketi (SNCF)’nin verdiği bilgilere ülkedeki hızlı tren seferlerinin sadece %60’ının ve diğer seferlerin de üçte biri ile yarısının grevden etkilenmeksizin yapılması mümkün olacak. Hükümetin dayattığı ve bu ay senatoya gelecek olan iş reformu tasarısı ülke çapında genel grevleri ve militan direnişleri tetiklemişti. Demiryolu işçilerinin grevi çalışma sürelerinin yükseltilmesi nedeniyle kıvılcımlanmış olsa da bütün Fransa’yı çalkalayan genel grevin devamı niteliğinde.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.