Şili: Onbinler Özel Emeklilik Sistemine Karşı Yürüdü

16 Ekim Pazar günü onbinler başkent Santiago sokaklarında, 1981’de Pinochet diktatörlüğü döneminde yürürlüğe sokulmuş ve halen geçerliliğini koruyan özel emeklilik sistemine karşı yürüdü. Ülkenin farklı kentlerinden en az 50 bin kişi Santiago’daki büyük yürüyüşe katıldı.

Şili’de emeklilik sistemi, Emeklilik Fonu İdaresi (AFP) adı ile altındaki özel fonların elinde bulunuyor.
Özel emeklilik sistemine karşı örgütlenen No + AFP hareketi şu anda Şili’deki emeklilerin %79’unun asgari ücretin yarısından daha az olan maaşlarla geçinmeye çalıştıklarını açıkladı. Hareketin örgütleyicilerinden Mario Mandiola yayımlanan videoda emekçilerin birikimlerinin %60’ının özel fonlar yoluyla yurtdışındaki şirketlere yatırıldığını ve politik elitin bu ekonomik gruplarca finanse edildiğini belirtti.

No + AFP hareketi bu düzeni tersine çevirmek için adil ve dayanışmacı bir emeklilik sisteminin inşa edilmesini savunuyor. Bu da herkesin gücüne göre verdiği ve ihtiyacı kadar aldığı bir sistem demek. Şu anda Şilili işçilerin emeklilik maaşları, piyasa hareketlerine ve özel fonlarda biriken emeklilik katkı paylarının aylık performansına göre belirleniyor.

Bu özel emeklilik sistemine karşı örgütlenen üçüncü büyük yürüyüştü. İlk büyük protesto sendikaların ve halk hareketlerinin çağrısı ile 24 Temmuz’da gerçeklemiş, yürüyüşe katılanların sayısı yüzbinleri bulmuştu.

Michelle Bachelet hükümeti kamuoyu baskısı sonucu emeklilik sisteminin kamusallaştırılması sözünü vermiş ancak tıpkı ücretsiz eğitim için verilen sözler gibi emeklilik sistemi reformu da daha sonrasında hükümet tarafından geri çekilmişti.

Haber: isyandan.org

2 Yorum

  1. Pingback: Şili’de Büyük Öğrenci Yürüyüşü – Yeryüzü Postası

  2. Pingback: Şili: Özel Emeklilik Sistemine Karşı Genel Grev

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.