Şili: Öğrenciler Kredi Borçlarına Karşı Yürüdü

Öğrenciler paralı eğitime karşı yürüyor, Santiago, Şili, 4 Eylül 2016 | Foto: Twitter / @DeudoresEduc

‘Bu sistemin tutsağıyım’ yazılı afişler taşıyan öğrenciler 4 Eylül Pazar günü başkent Santiago sokaklarında yüksek öğrenim kredisi borçlarına ve paralı eğitime karşı yürüdüler.

‘Okuduğu için borçlandı’ pankartı arkasında yürüyen Şili Üniversite Öğrencileri Ulusal Konfederasyonu (Confech) yüksek öğrenim bedellerine dikkat çekmek için hükümetin öğrenim kredisi sistemini kaldırması talebi ile eyleme çağrıda bulunmuştu.

Confech yaptığı açıklamada ‘bir milyon ailenin paralı eğitim nedeniyle mağdur olduğunu ve gençlerin 25 yıl boyunca borçlandırıldıklarını’ ifade etti.

Gösterilerin hedefinde yoksul öğrencileri devlet garantörlüğünde özel bankalardan kredi almaya zorlayan ‘Devlet Garantili Kredi Sistemi’ (CAE) vardı. Ülkedeki öğrenci hareketi paralı eğitime karşı uzun zamandır mücadele veriyor.
Confech Başkanı Patricio Medina paralı eğitime alternatif olarak üniversite işçi örgütleriyle beraber farklı öneriler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Pazar günkü yürüyüş, kampüs işgal eylemine katılan 3 öğrencinin okuldan atılması, 22’sinin ise uzaklaştırılması üzerine öğrencilerin Alberto Hurtado Ünivesitesi dekanının ofisini basmasının ardından gerçekleşti. Confech liderlerinden Gustavo Orellana, 25 öğrencinin aldığı cezanın öğrenci hareketinin suçlulaştırılması politikasının bir parçası olduğunu vurguladı.

2011 yılında ateşlenen öğrenci protestoları 2015’te Başkan Michelle Bachelet’i parasız üniversite eğitimi planına ‘evet’ demek zorunda bırakmıştı. Bu plan, 1981’de Augusto Pinochet askeri rejimi döneminde getirilen paralı eğitimin kaldırılması yönünde tarihi bir adım olarak nitelendirilmişti. Ne var ki verilen sözler tutulmadı ve hükümetin verdiği sözlerde geciktiğini gören öğrenciler direnişi yükselttiler.

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Youth-March-Against-Student-Debt-in-Chile-20160904-0010.html

Bir Yorum

  1. Pingback: Şili: Kamu Emekçilerinin Ücret Artışı İçin Mücadelesi Sürüyor

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.