Milwaukee: ABD’de Siyahların Hayatının En Ucuz Olduğu Yer

‘İsyan sesi duyulmayanların dilidir.’

Martin Luther King

13 Ağustos Cumartesi 23 yaşındaki siyah bir gencin polisle yaşanan kovalamaca sırasında vurularak öldürülmesi sonucu Milwaukee’de protestolar ateşlendi. Halkın öfkesi ile büyüyen gösterilerde eylemciler bir petrol istasyonunu, araçları ve çevre binaları ateşe verdiler. Ancak ana akım medyada isyanın sunuluş biçimi Milwaukee’deki ırkçılığın tarihini ve siyahların yıllardır süregelen bastırılmışlığından doğan birikmiş öfkesini perdeliyor. Bu isyan bir gecede alevlenmedi; Martin Luther King’in dediği gibi halkın isyan baharı susturulmuş, ötelenmiş, bastırılmış nice kışın sonucuydu.

Kent nüfusunun %56’lık kesimini oluşturan, varoşlara itilmiş Siyah ve Latin toplulukları ile Milwaukee, ABD’de ırksal ayrımların en keskin sınırlarla çizildiği metropoldür. ‘Milwaukee siyahlar için neden en kötü yerdir’ başlıklı belgeselde Afro-Amerikalı gazeteci Kenya Downs bu durumu ifade etmek için eski bir ırkçı şakadan alıntı yapar: ‘Şehrin 16’ıncı Caddesindeki viyadük dünyadaki en uzun köprüdür çünkü aslen Afrika’yı Avrupa’ya bağlar.’

Kentte her beş siyah çocuktan dördü yoksulluk içinde yaşamaktadır ve 20 yıldır devam eden vergileri özel okullara akıtma politikası kamusal eğitimi tamamıyla çökertmiştir. UCLA (Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi)’nin yayınladığı rapora göre Wisconsin eyaletindeki siyah öğrencilerin okullardan uzaklaştırılma oranı ülkedeki en yüksek orandır ve eyalet siyah öğrenciler ile beyaz öğrencilere uygulanan disiplin cezalarındaki eşitsizlikte de ABD’de ikinci sırada yer almaktadır. Eyaletin en büyük şehri Milwaukee’de ise siyah lise öğrencilerinin okuldan atılma oranı ulusal ortalamanın iki katıdır.

Özel ve kamusal hapishanelere yapılan yatırımların her gün arttığı Wisconsin eyaletinde son 20 yıl içerisinde hapishane nüfusu üç katına çıkmıştır. Hapishaneler için ayrılan bütçe yüksek öğrenimden çok daha fazladır ve eyalet tüm ABD’deki en yüksek siyah erkek mahkum oranına sahiptir. PBS için hazırlanan belgesele göre Milwaukee’de 30 ve 40’lı yaşlarındaki siyah erkek nüfusunun yarısından fazlası hapis yatmıştır.

13 Ağustos Cumartesi günü yaşanan çatışmalar şehirde sadece bu sene gerçeklemiş olan 11 ölümlü polis saldırısının sonuncusu üzerine patlak verdi. Olaylar üzerine açıklama yapan belediye meclis üyesi Khalif Rainey ise kente hakim olan çürümüş ırkçılığa dikkat çekerek şunları söyledi:

Bütün bir toplum arkasına yaslanıp Milwaukee, Wisconsin’ın ülkede siyahların yaşayabileceği en kötü yere dönüşmesini izledi. Bu isyan bir uyarı. Toplum buradan nereye gidecek? Eşitsizliğe, adaletsizliğe, işsizliğe, eğitimde ayrımcılığa göz yummaya devam mı edeceğiz? Milwaukee’nin siyah halkı artık yoruldu. Baskı altında yaşamaktan usandı. Bu onların hayatı, onların ve çocuklarının.

Çeviren Notu:
Haberi derlediğimiz kaynakta yer alan belediye meclis üyesinin açıklamasının bazı satırlarına özellikle yer vermemeyi tercih ettik. Çünkü yakılan araçlar ve binalar için özür dileyen, ‘şiddet yanlıştı ama sebeplerini anlamak lazım’ tonundaki ifadeleri yersiz buluyoruz. Devlet tarafından şiddet gören, bastırılan, ezilen halkın öfkesi de isyanı da bizce meşrudur.

Haber: isyandan.org
Kaynak: Bu haberde http://www.telesurtv.net/english/news/Milwaukee-is-the-Worst-Place-in-the-U.S.-to-be-Black-20160814-0006.html sitesinden yararlanılmıştır.

 

Etiketler: ,

Bir Yorum

  1. Pingback: Gerilla Radyosu: Köleliğe Karşı İsyan Çağrısı, Siyah Ritim

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.