Meksika: Binlerce Köylü Devrimci Emiliano Zapata’nın Doğum Gününde Hükümete Karşı Yürüdü

Büyük köylü yürüyüşü, Meksiko, Meksika, 8 Ağustos 2016 | Foto: @arturodaen

Binlerce küçük çiftçi ve tarım işçisi (campesino) 8 Ağustos Pazartesi, tarım sektöründeki ve sosyal programlardaki bütçe kesintilerini protesto etmek için başkentin farklı noktalarından şehrin ana meydanı Zocalo’ya doğru yürüyüşe geçti.

Ulusal Tarım İşçileri Sendikası (UNTA) genel sekreteri Julio Padilla, sosyal programlara, kırsal bölgelerin kalkınmasına yönelik planlara ilişkin talepleri karşılanmadığı sürece İçişleri Bakanlığı önünde kalıcı olarak kamp kuracaklarını açıkladı.

Köylü hareketlerinin başkent sokaklarındaki yürüyüşü, 8 Ağustos 2016 | Foto: @arturodaen

Yürüyüşe katılan örgütler arasında Frente Autentico del Campo (FAC) çatısı altında toplanan Ulusal Tarım İşçileri Sendikası (UNTA), Çiftçi ve Köylü Örgütleri Bağımsız Merkezi (CIOAC), Demokratik Kent ve Kır Örgütleri Koalisyonu (CODUC) ve Dünya için Toplumsal Hareket (MST) yer aldı. Örgütler hükümetin hayata geçirdiği kamu politikalarının ve bütçe kesintilerinin kırdaki hayatı zorlaştırdığını ve yoksulluğu körüklediğini vurguluyorlar. Köylü hareketleri kamu harcamalarında adalet, kırdaki eşitsizlikle mücadele, politik tutsaklar için özgürlük, protesto hakkının tanınması, insan hakları ihlallerinin ve zorla kaybedilmelerin ortadan kaldırılması şiarıyla yürüdüler. Yürüyüşe devlet şiddetinin hedefinde olmasına rağmen militan direnişini sürdüren CNTE sendikasından öğretmenler de katıldı.

Chiapas, Morelos, Meksiko, Hidalgo, Puebla, Yucatan, Guerrero ve Oaxaca’dan gelen köylüler ‘Bütçe kesintilerine son. Bütçe kesintilerini partilerden, senatörlerden, milletvekillerinden yapın!’ pankartlarıyla kent meydanına doğru yürüyüşe geçtiler.

Binlerce köylü direnişçi Zócalo Meydanında toplandı, 8 Ağustos 2016 | foto: EFE

Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’nın 137’üncü doğum günü ile çakışan yürüyüşün çağrısı köylü hareketlerinin oluşturduğu Frente Autentico del Campo çatı örgütü tarafından yapılmıştı. Gün boyunca kentin farklı noktalarından akan 100 bin’in üzerinde köylü direnişçi Zócalo meydanında toplandı.

Haber: isyandan.org
Kaynak: Bu haberde http://www.animalpolitico.com/2016/08/miles-campesinos-marchan-varios-puntos-la-cdmx-hacia-zocalo/ ve http://www.joseacontreras.net/blog/edomex/archivos/81705 sitlerinden yararlanılmıştır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.