Hindistan: HKP(Maoist)’ten “Geniş Birleşik Cephe” Çağrısı

maoists-at-convention_84692686-6b4e-11e6-b93e-ca6aaea15854

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)’nin “Hindu üstünlükçüsü güçlere” karşı parlamenter sol partilere yaptığı Birleşik Cephe çağrısı sol partileri ikiye böldü.

Hindistan Komünist Partisi (CPI) ve Devrimci Sosyalist Parti (RSP) öneriyi memnunlukla karşılarken, Hindistan Komünist Partisi (ML) (Kurtuluş) ve İlerici Blok silahlı mücadele propagandası yapanların hareketi nasıl koordine edeceğine dair kuşkuları olduğunu söylediler. Hindistan Sosyalist Birlik Merkezi (SUCI(C)) ise diğer sol partiler konu üzerinde anlaşırsa olumlu yaklaşacağını belirtti.

2010 yılında Kanpur’da tutuklanan ve yakın zamanda kefaletle serbest bırakılan HKP(Maoist) Politbüro Üyesi Bachcha Prasad Singh, kendisi ile kafila.org’ta yapılan bir röportajda geniş bir birleşik cephenin kurulması gerekliliğinin altını çizdi: “Bana göre Hinducu Güçlere karşı geniş bir birleşik cephe ve güçlü bir direniş örgütlemek mevcut koşullar içindeki en iyi yoldur. Cephe’nin parlamentodaki sol partileri kapsaması bir sorun teşkil etmez, şimdi birlik olma zamanı, ideolojik ve dogmatik farklılıklarımızı unutma zamanı.” Singh, Lenin’in “Bölünürsek düşeriz, birleşirsek başarırız” sözlerinini hatırlattı.

Üst düzey Maoist liderlerden biri de Hindustan Times (HT) gazetesine verdiği demeçte Singh için “kendi kişisel görüşlerini değil, partinin görüşlerini dile getirmiştir” dedi.

Hindistan Komünist Partisi (HKP) Merkez Sekretarya üyesi ve eski milletvekili Gurudas Dasgupta “partisinin öneriyi memnunlukla karşıladığını” söyledi. Dasgupta, HT’ye “Hindu kökten dinciliği ülkenin yüz yüze kaldığı en büyük tehlikelerden biridir ve ülkenin seküler ilkelerini tehdit etmektedir, bütün ilerici seküler güçler birleşmelidir” dedi.

Eski Sol Cephe Bakanı ve RSP Batı Bengal Eyalet Sekreteri Kshiti Goswami de HT’ye “Hinduculuğa karşı oluşacak kitle hareketine Maoistlerin katılmasının kendileri için bir sorun oluşturmayacağını” söyledi.

Maoistlerin çağrısının Chhattisgarh, Orissa ve Andhra Pradeş eyaletlerinde karşılık bulma olasılığı yüksek görünüyor.

Maoistlerin bu çağrısı, son bir kaç yıldır kendi içlerinde tartıştıkları ve HKP (Maoist)’in merkezi teorik yayın organı Halk Savaşı’nın 2014 yılı sonunda basılan sayısında Politbüro üyesi Sonu kod adlı Mallojula Venugopal Rao’nun ‘birleşik cephenin neden gerektiği’ üzerine bir makale kaleme almasıyla kamuoyuna duyurulan “Birleşik Cephe” önerisinin hayat geçirilmesinin bir adımıdır. Rao, “Komünist parti ittifak içinde olacağı bütün güçleri birleştirmek konusunda inisiyatif almalı ve bu konuda çaba harcamalıdır” diye yazmıştı.

İç tartışmalarda büyük sol partilerle kurulacak “taktik birleşik cephe” politikaları tanımlanmış ve demokratik kitle ve toplumsal halk örgütleri ile nasıl çalışılması gerektiği üzerine değerlendirmeler yapılmıştı.

HKP’nin etkili olduğu  Chhattisgarh, Orissa ve Andhra Pradeş eyaletlerinde Maoistlerin bu çağrısının karşılık bulabileceği ifade ediliyor. Batı Bengal ve Kerala’da ise Devrimci Sosyalist Parti’nin eski gücünü kaybettiği belirtiliyor.

Geçmişte HKP ve HKP (Maoist)’in Chhattisgarh ve Orissa’da birlikte ajitasyon yaptıklarına bir çok kez tanık olunmuştu.

HKP (ML)(Kurtuluş) ise parlamenter sol partilerin öncülük ettiği herhangi bir harekete Maoistlerin katılımına iyimser yaklaşmıyor. HKP(ML) (Kurtuluş) Politbüro üyesi Kavita Krishnan  HT’ye “Maoistlerin öncelikle askeri bir hareket mi yoksa politik bir hareket mi olacaklarına karar vermeleri gerekiyor” dedi.

Benzer görüşleri paylaşan İlerici Blok Merkez Komite Üyesi Hafiz Alam Sairani “Onlar silahlı mücadeleyi bırakmaya karar verdikleri zaman kitle hareketlerine katılmalarından memnunluk duyarız. Bu olmadan kitle hareketlerine katılırlarsa gereksiz biçimde devlet baskısını kitle hareketlerinin üzerine çekerler” dedi.

SUCI(C) genel sekreteri Prabhash Ghosh, “solcu örgütlenmeler – HKP, HKP(M), HKP(ML) (Kurtuluş), RSP, İlerici Blok ve SUCI(C)- arasında ulusal düzeyde bir ittifak kurulması halinde Maoistlerin katılımına itiraz etmeyeceklerini” söyledi.

Kaynak: http://www.hindustantimes.com/kolkata/left-divided-over-maoists-call-for-united-front-against-hindutva-issue/story-yeJbz1sKdU16fhVGCZVUKL.html sitesinden yararlanılarak düzenlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.