Güney Afrika’dan Grev Haberleri

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Eskom, yaşamsal öneme sahip işlerde çalışan işçilere grev hakkı tanımayan yasayı ileri sürerek Ulusal Maden İşçileri Sendikasına (NUM) üye işçilerin Pazartesi günü (8 Ağustos) başlattığı grevin yasa dışı olduğunu iddia etti. Buna karşılık NUM ise şirket bünyesind…”

Elektrik Santrallerinde Grev

Eskom şirketine ait enerji nakil hatları, Soweto, Güney Afrika | Foto: REUTERS/SIPHIWE SIBEKO

Kamu şirketi Eskom’da çalışan işçiler yasakçı mahkeme kararına rağmen greve çıktılar.**http://www.reuters.com/article/us-safrica-eskom-strike-num-idUSKCN10L0PY/**

Eskom, yaşamsal öneme sahip işlerde çalışan işçilere grev hakkı tanımayan yasayı ileri sürerek Ulusal Maden İşçileri Sendikasına (NUM) üye işçilerin Pazartesi günü (8 Ağustos) başlattığı grevin yasa dışı olduğunu iddia etti. Buna karşılık NUM ise şirket bünyesinde çalışan 15 bin üyesinin Çarşamba günü (10 Ağustos) greve çıkacağını duyurmuştu.

Sendika sözcüsü Livhuwani Mammburu üyelerinin, Mpumalanga başta olmak üzere Eskom’un en büyük tesislerinin olduğu eyaletlerde greve çıktığını ifade etti. Mammburu ayrıca üyelerinin grev süresince yaşayacağı zorlukların farkında olduklarını ama davalarından vazgeçmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Şirket %7 ile 9 arasında ücret artışı önerirken Ulusal Maden İşçileri Sendikası Salı günü artışa dair taleplerini %12-13’ten %8.5-10’a çektiğini duyurdu.

Petrol İşçileri Grevinde İkinci Hafta

Ceppwawu grev hattı | Foto: eNCA

Eskom grevi, petrokimya endüstrisinde ücret artışı talebi ile geçen hafta başlamış olan grevle çakıştı.

Geçen hafta, ücret artışına dair görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine petrol rafinerileri ve dağıtım ağlarında çalışan işçileri temsil eden ve sektördeki en büyük üç sendikadan biri olan Kimya, Enerji, Kağıt, Basım Ve Ağaç İşçileri Birleşik sendikası (Ceppwawu) greve çıkacaklarını duyurmuştu.**http://businesstech.co.za/news/energy/132722/south-africa-petrol-strike-enters-second-week//**Ceppwawu, 15 bin üyesi ile %9’luk maaş zammı için ısrar ederken Ulusal Petrol Endüstrisi İşverenler Birliği (NPEA) ise sadece %7’lik bir artışa yanaşıyor.

Güney Afrika Metal İşçileri Sendikası (NUMSA) ise 9 Ağustos Salı günü yaptığı bir açıklama ile grevdeki petrol endüstrisi işçilerine destek verdi. NUMSA işçilere ne olursa olsun mücadeleye devam çağrısı yaptı.**http://www.news24.com/SouthAfrica/News/fuel-strike-be-strong-numsa-urges-workers-20160809/**

NUMSA, yaptığı açıklamada ‘petrol istasyonları maaş artışı için geçerli bir teklif sunmazsa NUMSA destek için greve gidecektir’ ifadesine yer verdi. NUMSA ayrıca grev sırasında işten çıkarmalara ve ücret gasplarına direnişle cevap verileceğini duyurdu.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.