Fransa: ZAD Direnişi Sonuç Verdi, Havaalanı Projesi İptal Edildi

Zone à Defendre (Savunma Bölgesi) veya bilinen adıyla ZAD işgal hareketi tarihi bir zafer kazanarak, bölge halkına ve köylülere kamulaştırma nedeniyle yaşanılan hak kayıplarını tamamen geri alma çağrısında bulundu.

2008 yılında kamusallaştırılan ve halen devlete ait olan arazinin – toplamda 1.650 hektar  –  içinden geçecek üç çevre yolu dışında tamamı, havaalanı projesine ayrılmıştı. ZAD, bu verimli toprakların havaalanına dönüştürülmek yerine, yabani hayatın ve yerel toplulukların yararına kullanılacak şekilde bölge halkında kalmasının taahhüdünün verilmesi gerektiğini savunuyor.

On yıldır süren işgal eyleminin temsilcileri, hükümetin Notre-Dame-des-Landes havaalanı projesinden vazgeçtiğini duyurdular. Söz konusu proje 8 Şubat’ta tamamen geçersiz sayılacak.

Nantes’de ikinci bir havaalanı inşa etme planları ilkin 1960 ortalarında gündeme gelmişti. Resmi makamlar ekonomiyi Paris merkezli olmaktan çıkarıp Fransa’nın diğer şehirlerine yaymak istiyorlardı. 1970’lerde bölge meclisi Nantes’in kuzeyindeki Notre-Dames-des-Landes kasabasını havaalanının yapılacağı yer olarak belirleyince, çiftçiler ve yerel üreticiler havaalanı inşaatına karşı direnmek için örgütlenmeye başladılar. Bu tarihi zafer, 50 yılı aşkın bir süredir havaalanı projesine karşı direnişe geçen halkın, hükümetin kalkınma projelerine karşı yürüttüğü mücadelenin bir sonucudur.

ZAD yayımladığı çağrıda; Bölge sakinlerine, köylülere, ekolojistlere, yaşam hakkı savunucularına, yeni yerleşimcilere ve ZAD komünü üyelerine topraklarından çıkarılmayacaklarına dair hükümet taahhüt vermeli, toprakları istimlak edilmiş yerel halk ve köylüler mümkün olan en kısa sürede haklarını geri almalı ve son yıllarda bölgeye yerleşenlerin, yaşam koruyucularının bölgede kalmaları sağlanmalı. Bunları yapabilmek için toprakların yeniden dağılımını bir süre askıya almaya ihtiyacımız olacak. Bu bölge gelecekte de sosyal, çevresel ve tarımsal deneyimlerin bir araya getirildiği bir alan olarak kalabilmeli,” dedi.

2013’te ZAD tarafından kapatılan D281 oto yolunun yeniden açılması ile ilgili olarak sorulan soruya ise, “Polis varlığı veya müdahalesi durumu daha da kötüleştirir,” diye cevap verdi.

Acipa, Muhalifler Koordinasyonu, COPAIn44, Mücadeledeki Doğabilimciler ve ZAD sakinleri ayrıca, “ZAD’ın geleceğini inşa etmeye devam etmek ve havaalanı projesinin rafa kaldırılmasını kutlamak için 10 Şubat’ta geniş katılımlı bir toplantı düzenliyoruz ve böylesi güzel bir günde, çevreyi tahrip eden yıkıcı inşaat projelerine karşı yaşam alanlarını savunan diğer hareketlerle dayanışmak istiyoruz,” çağrısında bulundular.

Kaynak: https://freedomnews.org.uk/france-zad-declares-victory-as-airport-plan-dropped/ sitesinden faydalanılmıştır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.