Fransa: Nantes’ta Hava Limanı İnşaatına Karşı Direniş

Elli yılı aşkın bir süredir yerel halk ve çiftçiler zaten halihazırda bir hava limanı bulunan Nantes şehrine bir yenisinin daha inşa edilmesine direniyorlar. Çok uluslu Vinci şirketi bu zengin sulak arazilere ve ormanlara inşaat yapmak istiyor. Dünyanın dört bir yanından eylemciler, çiftçiler, köylüler, sendikacılar, yurttaşlar, kağıtsızlar, mülteciler, çevreciler ve daha bir çoğu, la ZAD (Zone À Défendre) ismini verdikleri 4 bin akrelik toprağın savunulması için örgütleniyorlar.

2012 yılındaki polis saldırısı ve direnişin barikatları, Notre dames des Landes, Fransa

2012 kışında çevik kuvvet bölgeyi boşaltmaya kalkıştı ve kararlı bir direnişle karşılaştı. Direnişin 40 bin kişinin katıldığı gösterilerle desteklenmesi nedeniyle polis “Cesar” ismini verdiği operasyonu durdurmak zorunda kaldı.
Geçtiğimiz üç sene boyunca uğruna direnilen bu bölge, harekete çeşitlilik katan farklı yaşam deneyimlerinin ve biçimlerinin birlikteliğine ev sahipliği yaptı. Mülkiyete ve hava limanı projesine karşı arazinin kullanımına ve yaşamına dair farklı fikirler geliştirildi.

2012 yılının Ekim ayında polis operasyonuna karşı yaklaşık 25 bin aktivist hava limanı yapılması planlanan araziyi işgal etti.

Geçtiğimiz 3 sene boyunca direniş devam etti. Buldozerlerin önündeki direnişten bir kare, Eylül 2014

Hükümetin boşaltma girişimine karşı tüm Fransa’dan onbinlerin katıldığı eylem, 24 Şubat 2016. Bu eyleme İstanbul’daki 3. hava limanına karşı direnenler de destek mesajı göndermişti.

Şimdi ise bütün bölge yine bu hava limanı inşaatı tehdidi ile karşı karşıya. Başbakan Valls Ekim ayında arazide yaşayan, tarım yapan, çalışan herkesin zorla çıkartılacağını açıkladı.

8 Ekim’de on binler, savunucularının ZAD ismini verdiği arazide toplanacak. Köylülerin geçmiş mücadelelerini onurlandırmak adına ahşap değnekleriyle gelecekler ve gerektiğinde tekrar geri almak üzere onları arazide bırakacaklar. Eylemciler aynı zamanda düzinelerce marangoz tarafından inşa edilmiş olan hangarı zorla boşaltmaya direnmek için üs olarak kullanacaklar.

Herkesi ZAD direnişi ile dayanışmak adına Fransız hükümetine ya da Vinci şirketine yönelik protestolar örgütlemeye çağırıyoruz. Bu hava limanı inşa edilmeyecek, ZAD üzerindeki hayat korunacak.

Kaynak: https://itsgoingdown.org/defend-zad-call-international-solidarity/

Bir Yorum

  1. Pingback: Zad'ı Savun- uluslararası dayanışma çağrısı 8-9 ekim 2016 - Blog NSellier RSS

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.