Etiyopya: Hükümet Karşıtı Gösterilerde Polisle Çatışma

Başkent Addis Ababa’da gerçekleşen gösterilerden bir kare, 6 Ağustos 2016 | Foto: Reuters

5 Ağustos Cuma günü Başkent Addis Ababa’da başlayan isyan dalgası sonucu onlarca kişi tutuklandı, yerel kaynaklara göre ise birden fazla ölü var.

Hükümet ülkedeki iki büyük etnik topluluk tarafından yöneltilen suçlamaları ve kitlesel protestoları susturmak için gösterileri ve sosyal medyayı yasakladı. Ancak tüm yasaklamalara rağmen halk art arda üçüncü gün de (7 Ağustos Pazar) sokaklara çıktı.

Ülke çapında Cuma günü başlayan gösteriler 7 Ağustos Pazar günü de devam etti. | Foto: Reuters

En şiddetli çatışmalar Amhara halkının yaşadığı Bahir Dar kentinde gerçekleşti. Polis, yol kesip hükümet karşıtı sloganlar atan binlerce kişiyi dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı ve havaya ateş açtı. Henüz teyit edilmemiş olan haberlere göre birden fazla kişi polis saldırısında hayatını kaybetti.

Gösterilerin gece boyunca sürdüğü Oromia bölgesinde polis onlarca göstericiyi tutukladı. Oromo halkı geçen Kasım ayında gündeme getirilen ve Oromo halkının zorla yer değiştirmesi, topraklarının gasp edilmesi ile sonuçlanacak olan plana karşı direniş başlatmıştı. Her ne kadar plan sonradan iptal edilmiş olsa da devlet şiddeti ve insan hakları ihlallerine yönelik protestolar devam etmişti. Oromo direnişçileri devletin son aylarda yüzlerce kişiyi öldürdüğünü, binlercesini de tutukladığını ifade ediyorlar.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-africa-37004725

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.