Dünyadan Anti-faşist Eylemler

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“ve sendikaların katıldığı ırkçılık karşıtı gösterilerde eylemciler ‘Sokaklarımızda Nazi istemiyoruz’, ‘Bütün Stockholm ırkçılardan nefret ediyor’ sloganları attılar. Anti-faşist eylemciler Kungstradgarden Parkı ile Gustav Adolf Meydanı arasında Nazilerle çatışt…”

ABD: Anti-Trump Eylemleri

Trump karşıtı gösteriler, 12 Kasım 2016, Los Angeles, California, ABD | Photo: Reuters

Trump’ın başkan seçilmesinden beri siyah, Latin, göçmen, Müslüman, kadın, LGBT ve antifaşist eylemcilerden oluşan binler sokaklara çıktı. Trump kampanyasının, yoksul beyaz işçi sınıfını kazanmak için yeniden parlatmaya çalıştığı büyük Amerikan rüyasının dışında kalan ‘ötekiler’ yükselen faşizme, ırkçılığa karşı aralıksız eylemlerini sürdürüyor. En kitlesel yürüyüşler New York, Los Angeles ve Chicago’da gerçekleşirken, Cuma (11 Kasım) ve Cumartesi boyunca devam eden protestolarda, bir gösterici Portland’da kalabalığın üzerine ateş açılması sonucu vuruldu. Vurulan eylemcinin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü, New Mexico eyaletindeki Metropolitan Gözaltı Merkezi’nde tutulan ve sınır dışı edilmeyi bekleyen göçmenler kaldıkları hücrelerin ışıklarını açıp kapatarak sokaktaki göstericilere destek verdiler. Göçmenlerin bu eylemi sokaklataki eylemciler tarafından ıslıklar ve sloganlarla karşılandı.

New York’ta Cumartesi günü binlerce gösterici Trump Towers önünde toplandı. Chicago ve Portland’da da gösteriler vardı. Göçmenlerle dayanışma sloganları atan eylemciler ellerinde gökkuşağı flamaları ve Latin Amerika ülkelerinin bayraklarını taşıdılar.

Portland’daki Trump karşıtı gösterilerden bir kare

Seçim sonuçlarıyla ivme kazanan direnişin Occupy WallStreet hareketinden sonra yeni bir eşik olması bekleniyor.


Polonya: Neo-Nazi yürüyüşüne karşı Anti-Faşist Koalisyon

11 Kasım Polonya Bağımsızlık Günü’nde gövde gösterisi yapan Neo-Nazi’lere karşı Demokrasi Savunması İçin Komite adlı örgüt alternatif bir rotada ikinci bir yürüyüş düzenledi. Komite giderek otoriterleşen aşırı sağcı hükümetle mücadele için geçen sene kurulmuş ve birçok hükümet karşıtı protesto düzenlemişti. Bir diğer üçüncü yürüyüş ise solcu Razem partisi üyelerinin de dahil olduğu Anti-Faşist Koalisyon tarafından örgütlendi.


İsveç: Stockholm’deki Nazi yürüyüşüne karşı anti-faşistlerden eylem

Nordik Direniş Hareketi isimli İsveç, Finlandiya, Norveç ve Danimarka’da kolları bulunan ırkçı örgütün 12 Kasım’da gerçekleştirdiği ve yaklaşık 500 Neo-Nazi’nin katıldığı yürüyüşe binlerce anti-faşist iki farklı noktada eylemle cevap verdi.

Neo-Nazi’lerin yürüyüş rotasının yakınındaki Gustav Adolf Meydanında yaklaşık 500 anti-faşist eylemci toplanırken Sergel Meydanında 5 bin kişilik kalabalık ırkçılık karşıtı gösteri düzenledi.

Anti-faşist örgütlerin**https://isyandan.org/makaleler/isvecte-yukselen-neo-nazi-ceteler-ve-anti-fasist-mucadele//**ve sendikaların katıldığı ırkçılık karşıtı gösterilerde eylemciler ‘Sokaklarımızda Nazi istemiyoruz’, ‘Bütün Stockholm ırkçılardan nefret ediyor’ sloganları attılar.

Anti-faşist eylemciler Kungstradgarden Parkı ile Gustav Adolf Meydanı arasında Nazilerle çatıştılar ve faşistleri korumaya çalışan polis kordonunu kırmaya çalıştılar. Neo-Nazileri koruyan polis en az 10 anti-faşist eylemciyi tutukladı.


Fransa: Göçmenlerin kaldığı sığınma evine yapılan saldırı sonrası antifaşistlerden göçmenlerle dayanışma eylemi

Yaklaşık 200 anti-faşist eylemci, Saint-Brevin’de göçmenlerin kaldığı bir yardım merkezine yapılan saldırıların ardından 12 Kasım Cumartesi Nantes’ta eylem düzenledi. Öte yandan Göçmenlerle Dayanışma Derneği göçmenlerin barınma hakkı için 26 Kasım’da başka bir yürüyüş için çağrı yaptı.

Derleme: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.