Brezilya: Sendikalar Darbe Hükümetine Karşı Yürüdü

16 Ağustos tarihli sendikalar yürüyüşünden bir kare, Sao Paulo, Brezilya. | Foto: Twitter / @spbancarios

Brezilya’nın en büyük sendikaları 16 Ağustos Salı günü ülkenin tüm büyük kentlerinde sokaklara çıkarak, Dilma Rousseff’i devirmeye ve kemer sıkma politikalarına hazırlanan darbe hükümetine karşı yürüdüler ve daha fazla iş ve güvence talep ettiler.

Eylem nedeniyle bankalar, fabrikalar durdu ve işçiler emek gücünü esnekleştirmeyi planlayan hükümete cevaben bir talep listesi yayınladılar. Rousseff hükümetini geçici olarak görevden uzaklaştıran Temer ve destekçileri bu ayın sonunda gerçekleşecek oylama ile Rousseff’i kalıcı şekilde uzaklaştırmayı amaçlıyorlar.

CUT sendikası başkanı Vagner Freitas Salı günü yaptığı açıklamada işçi haklarına yapılan saldırılara karşı sonuna kadar direneceklerini ve bu eylemin ülke çapında yapılması planlanan grev öncesi uyarı niteliğinde olduğunu ifade etti.

Sendikalar talepler listesi ile gayrimeşru hükümetin emeklilik ödeneği ve asgari ücrete ilişkin planlarına karşı çıkıyorlar. Talepler listesinde taşeronlaşmaya, sağlık ve eğitim sistemindeki kesintilere ve özelleştirmelere son verilmesi de yer alıyor.

Brezilya Topraksızlar Hareketi lideri Joao Pedro Stedile’in de dahil olduğu birçok muhalif ve sendikalar, darbe hükümetinin ülkenin sağlık sistemini baltalayan uygulamaları başta olmak üzere neoliberal politikalarının, halkın taleplerini hiçe saydığını ve darbenin aslen işçi sınıfına karşı yapıldığını ifade ediyorlar.

CUT, Rousseff’in kalıcı olarak görevden uzaklaştırılmasının oylanacağı senato oturumunun yapılacağı 29 Ağustos’ta daha büyük çaplı yürüyüşler örgütlemeyi planlıyor.

Kaynak: Bu haber http://www.telesurtv.net/english/news/Brazil-Workers-March-Against-Coup-Govt-for-Jobs-and-Rights-20160816-0016.html sitesinden derlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.