Brezilya: Kemer Sıkma Yasalarına Karşı Öğrenci Direnişi

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“ve kemer sıkma politikalarına karşı direnişi okul işgalleri”

Brezilya’da kemer sıkma politikalarına, Petrobas yolsuzluk skandalına, olimpiyatların ve yolsuzlukların faturasının halka yıkılmasına karşı halkın öfkesi dinmiyor. Önceki gün Rio de Janeiro kentinde kemer sıkma yasaları protestolarına polis saldırmış, halkın üzerine kiliseden plastik mermilerle ateş açılmıştı.

Öğrenci hareketi darbe hükümetinin eğitimi özelleştirme planlarına, okul yemekleri yolsuzluğuna**https://isyandan.org/haberler/brezilya-okul-yemekleri-yolsuzlugunu-protesto-eden-ogrenciler-parlamento-onunde-kamp-kurdu//**ve kemer sıkma politikalarına karşı direnişi okul işgalleri**https://isyandan.org/haberler/brezilya-darbe-hukumetinin-kemer-sikma-politikalarina-karsi-yukselen-ogrenci-hareketi-ve-isgaller//**ve eylemlerle yükseltmeye devam ediyor.

Niterói kentinde gerçekleşen öğrenci protestosu, 7 Aralık 2016, Brezilya

7 Aralık Çarşamba günü lise ve üniversite öğrencileri Rio de Janeiro eyaletinde yer alan Niterói kent merkezinde toplandılar. Arariboia meydanından Cantareira meydanına kadar süren yürüyüş boyunca öğrenciler yolu trafiğe kapattılar ve yoğun askeri polis kuşatmasına rağmen eyleme devam ettiler.

Aynı gün Belo Horizonte kentinde, senatoda görüşülmekte olan PEC 241/55 yasa tasarısını protesto etmek amacıyla Antônio Carlos bulvarını kapatan öğrencilere polis saldırdı. Polis daha sonra öğrencilerin sığındığı UFMG üniversitesi kampüsüne girdi ve saldırılarına devam etti. Üniversite yönetimi resmi sayfasında yayınladığı bir yazı ile askeri polisin kampüsteki varlığının asla kabul edilemeyeceğini belirterek polis saldırısını kınadı.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.