Belçika: Brüksel’de Anti-faşist Eylem

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“anti-faşist eylemciyi gözaltına aldı. Haber: isyandan.org”

Brüksel’de faşist APF kongresine karşı anti-faşist eylem, 17 Aralık 2016 | Foto: ANTHONY GEVAERT – BELGA

Irkçı APF partisinin kongresine karşı sayıları 100’ü bulan anti-faşist eylemciler, 17 Aralık Cumartesi günü De Meeus meydanında toplanarak Naamsepoort istasyonuna doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş için çağrı BXL Zone Antifasciste örgütü tarafından yapılmıştı.

2015 yılında kurulan APF (Barış Ve Özgürlük İçin İttifak)’ın Avrupa’da birçok ırkçı üyesi var: Yunanistan’dan faşist Altın Şafak (Golden Dawn), İtalya’dan ırkçı Forza Nuova, İspanya’dan Democracia Nacional, Almanya’dan aşırı sağcı NPD (Almanya Ulusal Demokratik Partisi) ve Belçika’dan Ulusal Cephe.

APF, üyesi olan partiler gibi Avrupa’daki göçmen karşıtlığını, ırkçılığı, paramiliter şiddeti, homofobiyi tırmandırıyor. Yürüyüşe katılan eylemciler Avrupa’da faşizmin yükselişine seyirci kalmayacaklarını ve ırkçıların zehirli ideolojilerini yaymalarına izin vermeyeceklerini ifade ettiler.

Polis yine faşistleri korudu. Banka camlarına ve otobüs duraklarına zarar verildiği gerekçesi ile yürüyüşü engellemeye çalışan polis 50’den fazla**Ç.n. Politico sayıyı 70 olarak vermiştir./**anti-faşist eylemciyi gözaltına aldı.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.