Arjantin ve Meksika’da Öğretmenler Neoliberal Politikalara Karşı Mücadeleyi Yükseltiyor

Arjantin

Mayıs ayında Buenos Aires’te gerçekleşen öğretmen grevinden bir kare | Foto: EFE

Arjantin Eğitim Emekçileri Konfederasyonu (Ctera), Macri hükümetinin maaşların enflasyonla orantılı olarak yükseltilmesi talebini geri çevirmesi üzerine 17 Ağustos Çarşamba günü bir açıklama yaparak ülke çapında genel grevler düzenleyeceğini duyurdu.

Ctera genel sekreteri Sonia Alesso, 24 Ağustos’ta ülke çapında genel greve çıkılacağını ifade etti. Yapılan basın açıklamasında sendikanın eğitim sistemindeki problemlerin çözümsüz kalmasına karşılık olarak ülke çapında düzenlenecek eylemler için harekete geçtiği belirtildi. Arjantin Öğretmenler Sendikası da 16 Ağustos Salı günü benzer bir açıklama yaparak 24 Ağustos ve 2 Eylül tarihlerinde genel greve gidileceğini duyurmuştu.

Meksika

Başkent Meksiko’daki CNTE yürüyüşünden, 28 Temmuz 2016 | Foto: EFE

Meksika’da bu Pazartesi okullar açılırken neoliberal eğitim reformlarında hükümetin geri adım atmaması üzerine militan sendika CNTE grevlere devam edeceğini duyurdu.

Eğitim Emekçileri Ulusal Koordinasyonu (CNTE) başkent Meksiko’da ve sendikanın en etkili olduğu Oaxaca, Chiapas, Guerrero ve Michoacan eyaletlerinde grev ve protestoların süreceğini açıkladı.

Sendikanın Meksiko birimi başkanı Enrique Enriquez Ibarra, hükümetin taleplerine cevap vermemesi üzerine direnmekte kararlı olduklarını belirtti. CNTE lideri Gonzalo Martinez Villagran ise kamusal eğitimi kaybetmektense birkaç okul gününü kaybetmeyi yeğlediklerini söyledi.

Başkan Enrique Peña Nieto hükümeti tarafından 2013 yılında hayata geçirilmeye çalışılan eğitim reformu örgütlü muhalif emekçileri tasfiye etmeye yönelik uygulamaların önünü açıyor. Eğitimde özelleştirmeyi teşvik ederken getirdiği değerlendirme sistemi ile yerli toplumların yaşadığı bölgelerdeki özel ihtiyaçları hiçe sayıyor ve iş güvencesizliğini körüklüyor. CNTE 2013 yılından beri hükümetin dayattığı neoliberal reformlara karşı direniyor.
Öğretmenler geçen hafta içişleri bakanlığı ile gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçsuz kalması durumunda greve devam edecekleri uyarısında bulunmuşlardı. Eğitim Bakanı Aurelio Nuño ise öğretmenlerin işbaşı yapmaması durumunda görüşmelerin sona ereceği tehdidinde bulunmuştu.

Haber: isyandan.org
Kaynaklar: Bu haberde http://www.telesurtv.net/english/news/Classes-Resume-in-Mexico-Striking-Teachers-Still-Out-20160822-0006.html ve http://www.telesurtv.net/english/news/Argentine-Teacher-Unions-Call-for-Massive-Strikes-Against-Macri-20160818-0032.html sitelerinden yararlanılmıştır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.