Dosyalar

[box style=”rounded”] [button size=”large” link=”http://isyandan.org/butun/dosyalar/dosya-dunya-isci-hareketi/” icon=”folder” bg_color=”#EEEEEE” border=”#EEEEEE” text=”#171717″ window=”yes”]Dünya İşçi Hareketi[/button]
Bu dosya dünya genelinde ortaya çıkan taban örgütlenmeleri ve mücadele pratiklerini dönemin ruhuna uygun olarak ele almak ve yeni bir örgütlenme perspektifi sağlamak amacıyla oluşturuldu.

[tabs] [tab title=”Son Eklenen”]

[Son] Dünya İşçi Hareketi

 • Teknoloji ve İşçi Gücü

  Teknoloji ve İşçi Gücü

  Teknoloji İşçileri Koalisyonu’ndan Ari Laurel, kolektif kurtuluş için bir yöntem olarak Xenofeminist [1]Xenofeminizm (XF), çalışma grubu Laboria Cuboniks tarafından başlatılan, cinsiyetçilik karşıtı, anti-naturalist, teknomateriyalist bir posthümanizm oluşumudur. Var olmaya değer bir toplumun feminizmi temel prensip olarak alması gerektiğini varsayan bir dünya düzenini inşaa etmek üzere çalışır. Bu proje, geniş bir …Devam »
[/tab] [tab title=”Diğerleri”]

[Hepsi] Dünya İşçi Hareketi

 • Tamil Ülkesi, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları ve 2008/09 Savaşı Üzerine-4

  Tamil Ülkesi, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları ve 2008/09 Savaşı Üzerine-4

  Savaş sonrasında çok farklı çevrelerde yapılmış değerlendirmelerden seçtiklerimizi bu bölümde yayımlıyoruz. Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları’nın değerlendirmelerine ulaşamadık. BİRİNCİ MAKALE: SRİ LANKA : KATLİAMIN ARDINDAN ABD’de yayınlanan Against the Current (Akıntıya Karşı) dergisinin Ashok Kumar’la yaptığı söyleşi. Dergi Troçkist kökenli, halen de IV: Enternasyonal’e sempati duyan Solidarity (Dayanışma) grubu tarafından …Devam »
 • Tamil Ülkesi, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları ve 2008/09 Savaşı Üzerine-3

  Tamil Ülkesi, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları ve 2008/09 Savaşı Üzerine-3

  TAMİL ELAM DEVLETİNİN İNŞASI : Sri Lanka’da Tamil Elam Kaplanları’nın kontrolü altındaki alanlarda gelişen devlet kurumları ve yönetim biçimleri Kristian Stokke[1] Kendimi biraz kötü hissettiğim günlerde Parlamento’ya gider, halka ayrılmış bölüme oturur ve artık hükümet sıralarında oturan “teröristlere” bakardım. Önceki ırkçı hükümet tarafından en tehlikeli terörist olarak tanımlanan ancak, yeni …Devam »
 • Tamil Ülkesi, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları ve 2008/09 Savaşı Üzerine-2

  Tamil Ülkesi, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları ve 2008/09 Savaşı Üzerine-2

  Sri Lanka Devlet Baskısı 1958 – Pogrom 1961 – Sanskritçe de “gerçekte ısrar” anlamına gelen Satyagraha adı verilen sivil itaatsizlik Eylemleri 1972 – 1976 – Gözaltı ve işkence 1974 – Uluslararası Tamil Konferansı 1977 – Pogrom 1979 – İşkence kampları 1981 – Halk Kütüphanesi’nin yakılması 1981 – Yerel seçimler …Devam »
 • Tamil Ülkesi, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları ve 2008/09 Savaşı Üzerine-1

  Tamil Ülkesi, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları ve 2008/09 Savaşı Üzerine-1

  BÖLÜM TAMİL ELAM KURTULUŞ KAPLANLARI ÜZERİNE Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları, Tamil halkının kendi kaderini tayin hakkı mücadelesinin kalbi ve ruhudur. Tamil, Elam halkının ulusal özgürlük hareketi ve Sri Lanka politikalarında başat bir aktördür. Politik bir örgüt olmasının yanı sıra askeri bir güçtür ve Tamil dilini konuşan halkın tarihsel anayurdu …Devam »
 • Hayvan Hakları Hareketinin Tarihi: İngiltere Örneği

  Hayvan Hakları Hareketinin Tarihi: İngiltere Örneği

  “Kanun koyucu, zulme yol açabilecek her şeyi yasaklamalıdır” diyen Jeremy Bentham, daha 200 yıl öncesinden, şöyle geniş kapsamlı yorumlar yapıyordu: “Hayvanlar aleminin geri kalanının, kendilerinden ancak tiranlıkla alınmış olan haklarını edindikleri bir gün gelebilir. Fransızlar şimdiden keşfettiler ki derinin siyah olması, bir insanın bir işkencecinin eline amansızca terk edilmesi …Devam »
 • Pakistan: BLF 2020’nin İlk Altı Ayında Orduya Yönelik 67 Saldırı Gerçekleştirdi

  Pakistan: BLF 2020’nin İlk Altı Ayında Orduya Yönelik 67 Saldırı Gerçekleştirdi

  Belucistan Kurtuluş Cephesi 2020 yılının ilk altı ayında Pakistan ordusuna yönelik gerçekleştirdiği keskin nişancı, roketatar, pusu ve baskın taktiklerinin kullanıldığı 67 saldırıda 131 Pakistan askerini öldürmüş, yüzden fazlasını yaralamıştır. Bu operasyonlar sırasında ordu destekli “Ölüm Mangalarına” ait iki kamp ve onların kullandığı üç mobil baz istasyonu imha edilmiştir. Ayrıca …Devam »
 • Kuzey İrlanda: Saoradh Yeni IRA Operasyonuna “Buradayız ve Biryere Gitmiyoruz” Diye Cevap Verdi

  Kuzey İrlanda: Saoradh Yeni IRA Operasyonuna “Buradayız ve Biryere Gitmiyoruz” Diye Cevap Verdi

  Son dönemde İrlanda Cumhuriyetçilerinin Hayırlı Cuma Anlaşmasına karşı olan militan kesimlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan Yeni IRA İngiliz ve işbirlikçileri hedeflerine bir dizi saldırı düzenledi. Yaşam alanlarına, İngiliz işgal kuvvetleri ve işbirlikçi polis teşkilatlarına yönelik “Girilmez, Keskin Nişancı Var!” uyarıları koymuş, duvarları uyarı yazıları ile donatmıştır. Polis ve gizli …Devam »
 • Şili: Mapuçe Tutsaklar Açlık Grevini Anlaşma İle Bitirdi

  Şili: Mapuçe Tutsaklar Açlık Grevini Anlaşma İle Bitirdi

  Mapuçe Aile, Sözcü ve Destek Ağı açlık grevinin sona erdirilmesinden sonra manevi otorite Machi Calestine’nin Mapuçe topraklarındaki Maypuslar için yapılmış bir Eğitim ve Çalışma Merkezine nakledilmesi üzerine ulusal ve uluslararası kamuoyuna, Mapuçe Halkına, geleneksel önderlere ve Mapuçe olmayan direnen ve savaşan halklara bir açıklama yaptı. Açıklamada “12 Eylül’de Machi …Devam »
 • Kolombiya: Devlet Şiddetine Direniş[FotoHaber]

  Kolombiya: Devlet Şiddetine Direniş[FotoHaber]

  9 Eylül’de Kolombiya’nın başkenti Bogota’da polisin, fiziksel mesafe kurallarına aykırı olarak arkadaşlarıyla içki içtiği gerekçesiyle gözaltına almaya çalıştığı Javier Ordonez’i elektroşok tabancasıyla öldürmesinden sonra bir çok kentte halk sokağa çıktı. Polis şiddetini protesto etmek için başlayan gösterilerde 15’e yakın gösterici polis tarafından öldürüldü. Göstericilerin barikatlarla polise direnmesi son zamanlarda …Devam »
 • Paraguay: EPP Eski Başkan Yardımcısını Tutsak Aldı, Hapisteki Liderleri İle Takas Önerdi

  Paraguay: EPP Eski Başkan Yardımcısını Tutsak Aldı, Hapisteki Liderleri İle Takas Önerdi

  Paraguay’da 2012-2013 yılları arasında başkan yardımcılığı yapmış olan Oscar Denis, çiftlik arazisinde ki bir çalışanı ile birlikte uzun zamandır sessizliğini koruyan Paraguay Halk Ordusu (EPP) gerillaları tarafından tutsak alındı. EPP uzun zamandan beri sadece varlığı ile gündem olurken gerçekleştirdiği bu eylem ile Paraguay gündemine oturdu. Olay mahaline bıraktığı bildiride; …Devam »
 • Yunanistan: Midilli’de Mülteciler, Atina’da Halk Yürüdü

  Yunanistan: Midilli’de Mülteciler, Atina’da Halk Yürüdü

  Yunanistan’ın Midilli adasında bulunan Moria Mülteci kampında çıkan yangın sonrası yaklaşık 13.000 mülteci barınak, yiyecek ve su olmadan yol kenarlarında yaşıyor. Yaşam koşullarını protesto etmek üzere protesto yürüyüşü düzenleyen göstericilere hükümetin cevabı daha fazla polis ve güvenlik gücünü adaya göndermek oldu. Göstericiler “Ayrılmak istiyoruz, bizi serbest bırakın” sloganları attı. …Devam »
 • Brezilya: MST COVİD-19’da Afrika ve Latin Amerika’da Dayanışmayı Sürdürüyor

  Brezilya: MST COVİD-19’da Afrika ve Latin Amerika’da Dayanışmayı Sürdürüyor

  MST, Sahra altı Afrika’da Zambiya’nın kenar mahallelerinde dağıtılmak üzere el dezenfektanı ve  maske bağışladı. Samora Machel Enternasyonalist Tugayı Topraksız Kır İşçiler Hareketi (Brezilya Portekizcesi kısaltmasıyla MST), Salgın döneminde hareketin kamplarında ve yerleşim yerlerinde üretilen 1,2 ton gıdayı Brezilya’daki ihtiyaç duyan insanlara ulaştırdığı bilgisini kamuoyu ile paylaştı.  MST sağlık krizi …Devam »
 • Kadınlar ve Silahlı Devrim: Telangana Halklarının Mücadelesi (1946-1951)

  Kadınlar ve Silahlı Devrim: Telangana Halklarının Mücadelesi (1946-1951)

  Şiddet mağduriyeti, popüler hayal gücünden, yasal söylemlere kadar  failler yerine, sıklıkla kadın bedenleri üzerinden tarif edilir. Böyle bir anlatının var olmasının iyi bir nedeni var. Savaş zamanında kadın ve çocukların korunmaları gerektiğini öğütler, toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin anlayışları içselleştirir ve bir dereceye kadar cinsel saldırı politikalarının hayat bulmasını mümkün …Devam »

• Dosyanın Başına Dön •

[/tab][/tabs]

[/box]


[box style=”rounded”] [button size=”large” link=”http://isyandan.org/butun/dosyalar/dosya-direnisin-talepleri/” icon=”folder” bg_color=”#EEEEEE” border=”#EEEEEE” text=”#171717″ window=”yes”]Direnişin Talepleri[/button]

Dünyada yerel ve genel ölçeklerde süren mücadelenin talepler biçiminde ele alındığı bu dosya, yeni bir toplum kurmak için mücadele eden ve edecek olan toplumsal kesim ve sınıfların pratik çerçevelerinin bir taslağını çıkartabilmek amacıyla oluşturuldu.

[tabs] [tab title=”Son Eklenen”]

[Son] Direnişin Talepleri

[/tab] [tab title=”Diğerleri”]

[Hepsi] Direnişin Talepleri

 • Direnişin Talepleri – 8: Emperyalist-Kapitalist Devletler Sisteminin Şiddetine Karşı Öz-Savunma ve Devrimci Şiddet

  Direnişin Talepleri – 8: Emperyalist-Kapitalist Devletler Sisteminin Şiddetine Karşı Öz-Savunma ve Devrimci Şiddet

  Barışçıl/Pasifist Mücadele ve Silahlı Direniş ABD: İsyanlar İşe Yarıyor mu? başlıklı Ferguson isyanı üzerine makalesinde Justin King, “Tıpkı Amerikan insan hakları mücadelesinde olduğu gibi, şiddetsizliği telkin eden karizmatik bir adam, hareketi bir araya getirdi ancak en nihayetinde zaferi kazanan şiddet eylemleriydi. Nelson Mandela pasif direnişe başladı, ancak bu işe yaramadı. Ne zaman …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 7: Kendi Geleceğimizi Belirleme Olarak Özyönetim

  Direnişin Talepleri – 7: Kendi Geleceğimizi Belirleme Olarak Özyönetim

  Öz yönetim nedir? Egemenlik ilişkilerinin sönümlendiği anda toplumun kendini  gerçekleştirme biçimi olarak ortaya çıkan Özyönetim; Ekonomik, Coğrafi ve Etnik, Toplumsal Politik olmak üzere üç temel alana ayrılır. Dünyada süren mücadelelerde özyönetim biçimleri ve uygulamalarının nasıl olduğuna bakalım. Farklı Özyönetim Deneyimlerinden Meksika Guerrero Toplum Polis Hareketi’den Don Guadalupe “Bizler yakaladığımız …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 6: İşçi ve Emekçilerin Talepleri

  İşçi Sınıfına Saldırı ve Direniş ve Sınıf Mücadelesi Egemenlerin raporları, dünya emperyalist-kapitalist sisteminin yapısal bir kriz içinde olduğunu ve önümüzdeki elli yıl herhangi bir büyüme beklenmediğini gösteriyor. Kapitalist sistem bu krizden çıkmak için tüm dünyada kemer sıkma politikalarını devreye sokuyor, işsizlik sopasını göstererek halkı sefalet koşullarında yaşamaya mahkum ediyor. …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 5: Herkese Kamusal, Ücretsiz, Özgürlükçü, Anadilde Eğitim

  İspanya: Eğitim sektörü özelleştirmeye karşı grevde İspanya’da 40’ın üzerinde şehirde, öğretim görevlileri ve öğrenciler 24 Mart 2015’de  hükümetin kamu sektöründeki özelleştirme girişimlerine karşı greve gitti. Grevi organize eden sendikalara göre greve %85 oranında katılım oldu. İşçi Konseyleri (FETE-UGT), liselerin greve katılımının ülke genelinde %90 oranında sağlandığını açıkladılar. İşçi Konseyleri “yoksul …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 4: Kadın Özgürlük Mücadelesi

  Direnişin Talepleri – 4: Kadın Özgürlük Mücadelesi

  Cinsiyetçilik söz konusu olduğunda ülkelerin ‘gelişmişlik’ düzeyi farketmiyor. Tüm dünyada kadınlar patriyarkaya, kapitalizme, savaşa ve dini baskılara karşı mücadele veriyorlar. Aynı baskıya maruz kalan kadınlar, kadın özgürlüğü taleplerini yükseltirken birbirlerinin deneyimlerini de paylaşarak mücadeleyi ortaklaştırıyorlar… ABD: ABD’de kadınlar ırkçılık, cinsel şiddet ve polis şiddetine karşı mücadele veriyorlar. Trans kadın cinayetlerinin yaygın …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 3: Yerli ve Temsil Edilmeyen Halkların Özgürlük Talebi

  Yerli ve Temsil edilmeyen Halkların Mücadelesinden  ABD, 21.09.2015 tarihinde Kuzey Amerika Yerli Kabileleri’nin rezerv alanlardaki hizmet maliyetlerini karşılamada hükümetin taahütlerini yerine getirmemesi üzerine açtıkları ve 25 yıl süren dava sonucunda tarihi bir karar alınarak ABD federal hükümeti neredeyse bir milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Karar “kabilelerin kendi kaderini tayin hakkı ve öz-yönetimi …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 2: Doğanın Savunulması

  Doğa’nın Savunulması ve Korunması Eylemleri ABD, 23 Mayıs 2015 tarihinde, 6 kıtada, 38 ülkede, 428 şehirde binlerce kişi Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ve Monsanto şirketine karşı kanserle bağlantılı herbisit olan Roundup ve Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş ürünlerine ilişkin farkındalığı yükseltmek ve içinde GDO olup olmadığını bilmeden gıda ürünlerinin tüketilmesine son …Devam »
 • Direnişin Talepleri – 1: Hayvan Özgürlüğü

  Hayvan Özgürlüğü Mücadelesinden Yüzlerce hayvan hakları savunucusu 23 Mayıs 2015’te Washington Üniversitesi (UW) kampüsünde ki 124 milyon dolarlık hayvan araştırma laboratuvarını protesto etmek için sokakları işgal etti.. 25 Temmuz 2015’te dünyanın çeşitli yerlerinden gelen eylemciler hayvan zulmü ve kurtuluş yolu üzerine sembolik bir ışık yaktılar. 130 ülkeden gelen eylemciler hayvanlara zalimce …Devam »

• Dosyanın Başına Dön •

[/tab][/tabs]

[/box]


 

[box style=”rounded”] [button size=”large” link=”http://isyandan.org/butun/dosyalar/dosya-birlesik-mucadele-deneyimleri” icon=”folder” bg_color=”#EEEEEE” border=”#EEEEEE” text=”#171717″ window=”yes”]Birleşik Mücadele Deneyimleri[/button]
Bu dosya, dünyanın değişik bölgelerinde klasik sendikacılık ve kitle örgütlenmeleri dışında, bütün halk kesimlerini ilgilendiren sorunlar etrafında inşa edilen örgütlenmeler ile çalışanların işyerleri ve yaşam alanlarını birleştiren örgütlenme biçimlerini/deneyimlerini tanıtabilmek amacıyla oluşturuldu.

[tabs] [tab title=”Son Eklenen”]

[Son] Birleşik Mücadele Deneyimleri Son Eklenen

 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Güney Afrika Sendikalar Kongresi (COSATU)

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Güney Afrika Sendikalar Kongresi (COSATU)

  1970’li Yıllarda Soweto isyanı gibi olayların yanında kuvvetli bir grev dalgası olmuştur. Büyük fabrika temelli gelişen hareket motor, metal, giyim, tekstil ve kimya gibi sektörleri etkilemiştir. 1979’da Wiehahn Komisyon Raporu’nun ardından ortaya çıkan ve sendikaların Afrikalı işçileri temsil etmesinin tanınmasını sağlayan endüstriyel ilişkilerin yasal çerçevesinin ıslah edilmesi sayesinde garanti …Devam »
[/tab] [tab title=”Diğerleri”]

[Hepsi] Birleşik Mücadele Deneyimleri Son Eklenen

 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Honduras Ulusal Halk Direniş Cephesi

  Honduras Darbeye Karşı Ulusal Direniş Cephesi,  2009 yılında seçilen başkan Zelaya’ya karşı yapılan askeri darbeye direniş sürecinde, sadece Başkan Zelaya’nın makamına derhal, güvenlik içinde ve koşulsuz olarak yeniden getirilmesi talebiyle, demokratik kitle örgütleri, siyasal partiler ve örgütlerce kuruldu. Bugün kısaca Honduras Ulusal Halk Direniş Cephesi olarak bilinir. Honduras işçi sınıfı, …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Emcali Yerel Hizmet İşçileri Sendikası (SINTRAEMCALI), Kolombiya

  Neo-liberal saldırıların en önemli biçimlerinden birisi olan özelleştirme uygulamaları; kamu hizmetlerinin yağmalanması, su kıtlığı, sağlık hizmetlerinin çöküşü, her düzeyde yoksullaşma vb. sonuçlara yol açmıştır. Kolombiya, bu yoksulluk ve yıkımın yanında büyük direnişlere de sahne olmuştur. Mücadelede en göze çarpan örnek, Emcali eyaletinde, belediye hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı direnişin örgütlenmesi olan SINTRAEMCALI’dir. SINTRAEMCALI, …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Arjantin Piqueteros Hareketi  

  İşsizlerin örgütlenmesi öz-örgütlenme deneyimi temelinde yükselmiş ve klasik sendikal mücadele biçimlerinin ötesine geçmiştir. Zaten Arjantin’de korporatist  anlayışla yönetilen sendikalar vardı. İşsiz hareketi ise sermayeden ve devletten bağımsız bir anlayışla gelişmiştir. İşsiz işçiler güçlerini barrio’lardan almıştır. Bunun sebebi barrio’larda hiç işe gitmemiş gençlerin ve aile reisi kadınların yoğunlaşması; bu işsiz işçilerin sendika …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Meksika, Oaxaca Halk Meclisi (APPO)

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Meksika, Oaxaca Halk Meclisi (APPO)

  Meksika’nın Oaxaca eyaleti 2006 yılı Mayıs ayından Kasım sonuna kadar halk iktidarına sahne oldu. Mayıs ortasında greve giden öğretmenler, taleplerine olumlu yanıt verilmeyince 22 Mayıs’ta kent meydanına kamplar kurarak süresiz bir eylem başlattılar. 7 Haziran’da büyük bir eylem düzenleyen öğretmenler anayolları keserek tüm kentte hayatı durdurdular. Bunun üzerine iki yıl önce şaibeli bir seçimle …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Taban Komiteleri Konfederasyonu (COBAS), İtalya

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Taban Komiteleri Konfederasyonu (COBAS), İtalya

  1970’lerle birlikte sermayenin yeniden yapılanma politikaları Avrupa halklarını da etkilemiştir. Özelleştirme, işten çıkarmalar, insan etkinliğinin her alanının metalaştırılması ve refah devleti uygulamalarının  terk edilmesi sonucu yoksullaşmanın karakterize ettiği geniş bir proleterleşme yaşanmıştır. Şirket/parti tarafından oluşturulan bir merkez-sağ koalisyon hükümetinin uygulamaları arasında sermayenin malileştirilmesi, emek pazarı deregülasyonları, işverenlerin işçileri adil …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Fransa İşsizler (İşsiz İşçiler) Hareketi

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Fransa İşsizler (İşsiz İşçiler) Hareketi

  Fransa İşsizler (İşsiz İşçiler) Hareketi: Neo-liberal politikaların uygulanması sonucunda Fransa’da uzun dönemli işsizlik artmıştır. Resmi olarak işsiz sayısı 12 milyon olarak açıklanmış ve buna paralel olarak işsizlik ödemeleri düşürülmüştür. 1980’li yıllarla birlikte hayata geçen bu politikalar genel bir tepki birikimi yaratmıştır. Özellikle “yeni işçilerin” yani genç, göçmen ve kadın işçilerin (getto hareketlerinin bileşenleri) …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Bolivya İşçi Merkezi

  1952 yılında kurulan COB Bolivya tarihinde her dönem etkin olmuş bir işçi örgütlenmesidir. 1996’daki özelleştirme süreciyle birlikte uluslararası tekeller yeraltı zenginliklerini ele geçirmişlerdir. Özelleştirmelerin sonucu olarak 2000 yılında yabancı şirketin yoksul semtlere su hizmetini götürmemesi üzerine su isyanları patlak vermiş ve (bu isyanın sonucunda kazanılan başarıların yoksullara verdiği güvenin de …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Brezilya Topraksız Kır İşçileri Hareketi (MST)

  MST, yerleşim birimlerinde üyelerinin aktif katılımına dayalı, gönüllülüğü temel alan ve kolektif bir yaşamı oluşturmayı hedefleyen 1980’lerin başında kurulmuş, kökleri faşist askeri diktatörlük dönemindeki mücadelelere dayanan bir harekettir. İşgal edilen topraklarda üretim, koşullara bağlı olarak özel veya kolektif olarak gerçekleştirilmiş, elde edilen gelir ortak kullanıma açılmıştır. Çiftçi Kooperatifleri Sistemi …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: 19 Eylül Ulusal Konfeksiyon İşçileri Sendikası

  Konut sorunlarının çözülemediği 1987 yılında kendiliğinden oluşan örgütlülükler,  düzenli platformlara dönüştürülmüştür. Mahalle örgütlülükleri kurulmuş, 600 bin kişiyi kapsayan imza ve  anket eylemlilikleri düzenlemiştir. Bu süreçte mahalle meclisleri (Assembly of  Neighborhood) oluşturulmuştur. Böylece 19 Eylül sendikası kurulmuştur. Sendikanın temelini kayıt dışı konfeksiyon sektöründe çalışan kadın işçilerin örgütlenmesi meydana getirmektedir. Çünkü bu sektörde …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: 1 Mayıs Hareketi (KMU), Filipinler

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: 1 Mayıs Hareketi (KMU), Filipinler

  Kuruluş toplantısında bir işçi manifestosu yayınlayan KMU, 1- Asgari ücretin makul bir seviyeye getirilmesi, 2- Grev hakkının tanınması 3- Ücret ödemelerinin durdurulmasının önlenmesi, 4- Vatandaşlık haklarının iyileştirilmesi, 5- Kamuda örgütlenme yasağının kaldırılması ve toplu iş sözleşmesi hakkının tanınması 6- Yabancı tekellerin elindeki sanayilerin millileştirilmesi. taleplerini dile getirmiştir. 1980 sonrası dünya …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Serbest Çalışan Kadınlar Örgütü (SEWA), Hindistan

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Serbest Çalışan Kadınlar Örgütü (SEWA), Hindistan

  SEWA birçok özelliğe sahip olan sendikaların birleştiği bir konfederasyondur. Kırda ve kentde çalışan ev işçileri, işportacılar, kağıt toplayıcıları -ki çoğu taşerona bağlı çalışanlar-, bidi (bir tür yaprak sarması sigara) işçileri, agarbatti (tütün çubukları) işçileri, parça başı iş yapanlar vb. işçileri örgütlemektedir. Bütün bu bileşenleri sınıf çıkarları etrafında harekete geçirebilmiştir. Bu …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Kore Sendikalar Konfederasyonu (KCTU)

    KCTU’nun tarihi 1970’lerden itibaren başlayan işçi mücadelesi ve bu mücadele içinde “biz insanız, makina değiliz” diyerek kendini yakarak öldüren kadın tekstil işçisi ChunTae-İl’e dayanmaktadır… 1987’de bir öğrencinin polis karakolunda işkenceyle öldürülmesi sonucu başlayan -özellikle otomotiv sektörü merkezli- büyük işçi eylemleri sonucu KCTU kurulmuştur. KCTU’nun temel ilkelerini demokratik bir toplum …Devam »
 • Birleşik Mücadele Deneyimleri: Brezilya İşçi Birliği Merkezi (CUT)

  Birleşik Mücadele Deneyimleri: Brezilya İşçi Birliği Merkezi (CUT)

  1978 grevleri yeni bir sendikal anlayışın temellerini atmış, mevcut sendikalardaki Sendikal Muhalefet (Oposicao Sindical) yaygın örgütlülük, kitlesel sokak gösterileri, grev gözcülüğü, büyük işyerlerinde işyeri delegeleri seçmek, fabrika komisyonları oluşturmak ve işyeri temeli dışında bir örgütlülüğü oluşturmak gibi birçok yeniliği gerçekleştirmiştir. Autentico denilen bu fabrika militanları devletten ve hükümetten bağımsız fabrika örgütlenmelerini oluşturmayı …Devam »

• Dosyanın Başına Dön •

[/tab][/tabs]
[/box]


 

[box style=”rounded”] [button size=”large” link=”http://isyandan.org/butun/dosyalar/dosya-raf” icon=”folder” bg_color=”#EEEEEE” border=”#EEEEEE” text=”#171717″ window=”yes”]RAF (Kızıl Ordu Fraksiyonu)[/button]
Uruguay’daki Tupamaro örneğinden yola çıkarak, Almanya’da silahlı direniş olmaksızın sınıf mücadelesinin ve proletaryanın yeniden örgütlenmesinin mümkün olmadığı fikrinden hareketle, 1968 yılında legal soldan kopan ve şehir gerillası olarak örgütlenmeye karar veren RAF (Kızıl Ordu Fraksiyonu) örgütünü ele alan bu dosya; örgütlenme biçimini ve öne çıkan liderleriyle birlikte RAF’ı daha yakından tanıtabilmek amacıyla derlenmiştir. Emperyalizme karşı silahlı mücadele veren RAF örgütü ve militanları bugün hala Almanya’da bir tabu olarak kabul edilmektedir.

[tabs] [tab title=”Son Eklenen”]

[Son] RAF (Kızıl Ordu Fraksiyonu)

 • RAF: Batı Avrupa’da Devrimcilerin Birliği, 1985

  RAF: Batı Avrupa’da Devrimcilerin Birliği, 1985

  Bizim bakış açımıza göre, metropollerde uluslararası olarak örgütlenen proleter mücadelenin niteliksel olarak ileri sıçramasına bağlı olarak, emperyalist merkezlerde devrimci stratejinin geliştirilmesinde yeni bir aşamayı başlatmak ve politik-askeri çekirdeğiyle Batı Avrupalı gerillayı oluşturmak artık mümkün. Biz nesnel koşulların değerlendirilmesinden aşağıdaki sonuçları çıkardık. Emperyalizmin yeniden inşasında Batı Avrupa’nın merkezi rolü ile …Devam »
[/tab] [tab title=”Diğerleri”]

[Hepsi] RAF (Kızıl Ordu Fraksiyonu)

 • Ulrike Meinhof: Silahlanmayan Ölür, Ölmeyenlerse Canlı Canlı Cezaevlerine Gömülür

  Ulrike Meinhof: Silahlanmayan Ölür, Ölmeyenlerse Canlı Canlı Cezaevlerine Gömülür

  Ulrike Meinhof, sahip olduğu şöhreti elinin tersiyle itmesi nedeniyle ölümünün üzerinden 39 yıl geçtikten sonra bile Avrupa solunun en çok tanınan ve en tartışmalı isimlerinden birisidir. 1970 Yılında yazarlığı bırakıp yeraltında mücadele verme kararını aldığından beri yaşamı ve hatta ölümüyle de Almanya’da egemenlerin kabusu olmaya devam ediyor. Ulrike Meinhof, …
 • Brigitte Mohnhaupt: ‘Almanya’nın En Tehlikeli Kadını’

  Brigitte Mohnhaupt: ‘Almanya’nın En Tehlikeli Kadını’

  Brigitte Mohnhaupt, anti emperyalist, anti kapitalist ve kadın hakları konusunda tavizsiz bir tutum alan bir şehir gerillasıdır. Eylemleriyle Batı Almanya’yı sarsan Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun (RAF) liderlerinden biridir. Batı Almanya Rheinberg’de dünyaya gelmiştir. 1967’de Münih’de felsefe okurken yerel komün faaliyetlerine dahil olmuş, 1960’lar öğrenci hareketlerinde yer almış ve Vietnam savaşı …
 • RAF Militanı Gudrun Ensslin Kimdir?

  RAF Militanı Gudrun Ensslin Kimdir?

  Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF)’ın kadın militanlarından biri de Gudrun Ensslin’dir. Ensslin 15 Ağustos 1940 yılında Pastor Helmut Ensslin’in yedi çocuğundan biri olarak Baden-Württemberg’in Bartholomä köyünde doğar. Babası Helmut Württemberg kilisesinde papazdır. Barış yanlısı ve anti-faşist hıristiyan bir çevrede yetişen Gudrun Ensslin, lise yıllarında Alman Protestan Gençliği’ne üye olup dinsel ve toplumsal …
 • Şehir Gerillası ve Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) Gerçeği

  Şehir Gerillası ve Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) Gerçeği

  1960’lı yıllarda kurulan Alman Sosyalist Öğrenciler Federasyonu (SDS) Alman öğrenci hareketinin itici gücü olur. “Yeni Sol” Alman öğrenci hareketinin ideolojik yöneliminde belirleyici etkisi olan SDS belirli konularda çalışma grupları kurarak örgütlenir. Üçüncü dünya ile egemen ülkeler arasındaki ilişkiyi sorgulayan çalışma grupları ile üçüncü dünya ülkelerindeki direnişlerle dayanışma eylemleri başlatılır …
 • Devrimin Çocukları [Belgesel]

  Devrimin Çocukları [Belgesel]

  Kızıl Ordu Fraksiyonu’ndan Ulrike Meinhof ve Japon Kızıl Ordusu’ndan Fusako Shigenobu’nun hayatlarını konu alan, 2010 yapımı belgesel film, İrlandalı yönetmen Shane O’Sullivan tarafından çekildi. 1968 Yılı öğrenci devriminden ve Vietnam savaşından esinlenen Meinhof ve Shigenobu, kapitalist sistemi dünya devrimi yoluyla yok etmek için yola çıktılar. Filistinli militanlarla birlikte Ortadoğu’da …

• Dosyanın Başına Dön •

[/tab][/tabs]
[/box]


 

[box style=”rounded”] [button size=”large” link=”http://isyandan.org/butun/dosyalar/dosya-yeni-tarihsel-surecte-devrim-ve-karsi-devrim” icon=”folder” bg_color=”#EEEEEE” border=”#EEEEEE” text=”#171717″ window=”yes”]Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim[/button]
Egemenlerin hazırlamış olduğu raporlardan yola çıkan bu dosya, emperyalist kapitalist sistem içinde nasıl bir dünyanın şekillendiğini ve egemenlerin sınıf mücadelesinin geleceğine yönelik nasıl hazırlıklar yaptığını teşhir edebilmek; ezilen ve sömürülenlerin kendilerini nelere karşı hazırlamaları gerektiğini, geçmiş deneyimlerden dersler de çıkartarak ortaya koyabilmek amacıyla oluşturuldu.

[tabs] [tab title=”Son Eklenen”]

[Son] Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim

 • Uzun Savaş Stratejisi: Cihatçı Çeteler, Pentagon ve MI6

  Uzun Savaş Stratejisi: Cihatçı Çeteler, Pentagon ve MI6

  2008 yılında ABD ordusu tarafından görevlendirilmiş strateji geliştirme kurumu RAND Corp tarafından hazırlanmış olan raporda artan İran, Suriye, Hizbullah etkisine ve Rusya, Çin paktına karşı ABD’nin Şii-Sünni çatışmasını kullanması, bu amaçla Suudi Arabistan, Mısır ve Pakistan gibi gerici Sünni rejimlerle iş birliği yapması gerektiği ifade edilmişti.[1]http://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/monographs/2008/RAND_MG738.pdf Ancak bilindiği üzere …
[/tab] [tab title=”Diğerleri”]

[Hepsi] Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim

 • Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (3)

  Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (3)

  İkinci Paylaşım Savaşı Sonrasından 1990’lara… Yeni tarihsel dönemin nesnel ve öznel gelişmelerine kısaca bir göz geçirmiştik. Bir önceki tarihsel döneminin kent ağırlıklı mücadele ve örgütlenme deneyimlerinin yeniden değerlendirilerek ele alınması sınıf hareketinin önünü görmesi açısından önemlidir. İkinci Paylaşım Savaşı öncesi İspanya’da anarşist şehir gerillası faaliyetleri, İkinci paylaşım savaşı döneminde …Devam »
 • Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (2)

  1990’lardan Günümüze Dünyada Mücadele ve Örgütlenme “21. Yüzyıl Ayaklanmalar Yüzyılı Olacak.” - 1997 NATO TOPLANTISI, BRÜKSEL. 2007 İngiltere Savunma Bakanlığı “Küresel Stratejik Eğilimler Raporu 2007-2036” başlıklı raporunda Küresel eşitsizliğin gerilimi ve istikrasızlığı artıracağını bununda düzensizlik, suç, terörizm ve ayaklanmalar biçiminde şiddete dönüşeceği ifade ettikten sonar devam ediyor. “ Bu …Devam »
 • Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (1)

  Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (1)

  Egemenlerin stratejik raporları – Faşist geleceği okumak   Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, ABD Kara Ordusu Stratejik Araştırmalar Grubu, İngiltere Savunma Bakanlığı, yayımladıkları uzun süreli öngörü raporlarında sistemin kaçınılmaz yapısal krizlerini ve küresel gerilimleri soğukkanlı bir çerçevede somutlaştırırken bir yandan sistemin bekası adına her türlü karşı duruşu boğmak için …Devam »
 • Kent Savaşları için Gazze, Ukrayna ve ABD’de yapılan Hazırlıklar

  Kent Savaşları için Gazze, Ukrayna ve ABD’de yapılan Hazırlıklar

  Bir aydan fazla bir süredir dünya İsrail ordusunun Gazze’nın yoğun nüfuslu yoksul topraklarına bir yandan bomba, füze ve yoğun top ateşi yağdırışını, diğer yandan ise kapana kısılan halkı kuşatmak üzere on binlerce asker mevzilendirişini dehşet içinde izliyor. Süregelen bu saldırı 2,000 kişinin ölümüne, 10,000’den fazla kişinin yaralanmasına yol açtı …Devam »

• Dosyanın Başına Dön •

[/tab][/tabs]
[/box]