Seyir Defteri – III : Kadın Direniş Filmleri Seçkisi

Seyir Defteri – III, kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olmak için verdiği mücadeleleri anlatıyor. Bu seçkimiz kadın mücadelesinin hala ne kadar yakıcı olduğunun altını çizerek, kadını güçlendirecek ve ona biçilen tarihsel rolü rafa kaldıracak olan direnişe odaklanıyor.  Sizin de listeye girmesini önerdiğiniz filmler varsa bize yazabilirsiniz…

suffragette-282-2

Diren – Suffragette (2015)

Çocukluk yıllarından beri çamaşırcı olarak çalışan Maud Watts (Carey Mulligan), birtakım tesadüfler sonucunda kadınların oy verme hakkıyla ilgili mücadele eden süfrajetlere katılır ve seçme hakkı için mücadele etmeye başlar. Bu durum kendi eşi ve etrafındaki ataerkil toplum tarafından hiç hoş karşılanmasa da Emmeline Pankhurst (Meryl Streep) gibi öncü figürlerin yönlendirmesiyle Maud ve etrafındaki mücadele arkadaşları barışçıl çözüm yollarından seslerini duyurmak için daha saldırgan eylemlere geçmeye karar verirler.

http://www.turkcealtyazili.com/diren-2015.html/3

03_19_15_film

Öfkeli Kadınların Eşitlik Mücadelesi – She’s Beautiful When She’s Angry (2014)

Feminist hareketin ırk, cinsel yönelim ve liderlik tartışmaları tarihi yeni bir belgeselle günümüze aktarılıyor. 1966 ile 1971 yılları arasını mercek altına alan ve eylemcilerin hikâyeleri üzerinden günümüz feminizmine ilham vermek için yapılmış bir film… Yönetmenliğini Mary Dore’nin yaptığı belgesel, yakın tarihin çoğu zaman görmezden gelinen önemli bir parçasını aktarıyor. Ödüllü yönetmen Dore, konunun bu kadar ihmal edilmiş olmasından ötürü böyle bir film yapmaya karar verdiğini söylüyor ve ayrıca filmi izleyenlerin güçlenmiş hissetmesini ve kadın hakları için tekrar tekrar mücadele edilmesi gerektiği için öfke duymasını istiyor.

http://www.dailymotion.com/video/x2ewnqp_watch-she-s-beautiful-when-she-s-angry-2014-full-movie_shortfilms

iron_jawed_angels

Demir Çeneli Melekler – Iron Jawed Angels (2004)

Amerikan tarihindeki önemli olaylardan birine güncel bir bakış açısı getiren Demir Çeneli Melekler, Amerikan kadınlarına oy hakkı kazandırmak için hayatlarını riske atmaktan kaçınmayan ve Hilary Swank ve Frances O’Connor tarafından canlandırılan cesur ve başarılı genç eylemciler Alice Paul ile Lucy Burns’un gerçek yaşam hikayelerini anlatıyor.

http://politikfilm.net/908-demir-ceneli-melekler-ron-jawed-angels-filmi-izle.html

Kenau-Kadin-Dayanismasi

Kadın Direnişi – Kenau (2014)

Kenau ismindeki bir kadının önderliğinde oluşturulan kadın savaşçılarıyla beraber İspanyolların işgaline karşı cesurca mücadele eden kadın ordusunun konu edindiği filmde Kenau’nun kahramanlığı üstünde duruluyor. Bu işgalciler tarafından idam edilen en küçük kızının intikamını almak isteyen Kenau, bu kez de en büyük kızının işgalciler tarafından öldürülmesini engellemeye çalışmaktadır.

http://www.evrenselfilmler.net/kadin-direnisi-film-izle-kenau-izle.html

dbKadının Fendi – Made in Dagenham (2011)

1968 yılında, İngiltere’deki bir Ford fabrikasında geçen filmde cesur bir grup kadın güç birliği yapıp adalet için ayaklanıyor. Mücadelenin gayesi, cinsel ayrımcılığın önünü keserek erkeklerle eşit kazanç ve haklar elde etmek. Hayatları mutfakla fabrika arasında geçen, işçi sınıfına mensup sıradan kadınlar patronlarına, kocalarına ve devlete karşı durmak zorunda kalıyor, ama sonunda amaçlarına ulaşıyorlar.

http://unutulmazfilmler.co/made-in-dagenham-kadinin-fendi.html

Ekmek-Ve-Guller-1300810651

Ekmek ve Güller – Brad & Roses (2000)

Bu filmde, bir grup göçmen işçinin patronlarına karşı başlatmış oldukları milyon dolarlık mücadelenin ilginç serüveni beyazperdeye aktarılıyor. Bu hikayede, önce ülkeye yasadışı yollarla yeni giriş yapmış olan Maya’yı izleyeceğiz. Pilar Padilla’nın canlandırdığı Maya, Los Angeles’daki ofis binasında hizmetli olarak kendisine bir iş bulur. Ancak çalışma şartlarının zorluğundan dehşete düşen Maya, Sam (Adrien Brody) ile birlikte iş birliği yaparak, patrona karşı girişilen mücadeleye katılır. Örgütlü halkı hiç bir kuvvet yenemez ilkesinin uygulandığı “Ekmek ve Güller”, kadınların direnişle birlikte nasıl güçlendiğini anlatıyor…

http://www.politikfilm.net/filmler/429-ekmek-ve-guller-bread-and-roses-filmi-izle.html

isyan-_nisvanweb2İsyan-ı Nisvan (2008)

1970’lerdeki ikinci dalga feminist hareket tüm dünyayı etkilemiş, 1975 dünya kadın yılı ilan edilmiş, Türkiye’de de kadınlar, kadınlık konuşulur olmuşken YAZKO (Yazarlar ve Çevirmenler Kooperatifi) yine kadınların salık vermesiyle kadınlarla ilgili bir dizi kitabı Türkçeye çevirmek ister. Bu çeviri çalışmasını yapmak üzere buluşan ama öncesinde de kadınlık durumuna hal çare ararken yolları çalışmış kadınlar çeviri yapmaktan kısa bir süre sonra vaz geçer çünkü ‘feminist bir hareket oluşturmak’ olur artık amaçları… Belgesel, kadınların birlikte keşfetme, hayal etme, eyleme ve isyan etme deneyimlerini yani Türkiye’de, feminist bir hareket oluşmasının ilk yıllarını anlatıyor…

Haber:isyandan.org
Etiketler:

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.