Nijerya: Hırsızlıkla Mücadele Özel Timi Halk Direnişi Sonucu Lağvedildi

Dünyanın bir çok yerinde polis şiddetine karşı direniş yaygınlaşarak sürüyor. ABD ve Kolombiya’dan sonra Nijerya’da, polis şiddetine karşı bir kampanya olan #EndSARS protestosu ülkenin farklı eyaletlerinde devam ediyor.

Delta eyaletinde iki hafta önce bir gencin öldürülmesi sonucu önde gelen simaların sosyal medyadan yaptığı protesto çağrısından sonra, polise karşı direniş başladı. Polis, Abuja, Ogbomoso ve Lagos gibi büyük şehirlerdeki protestocuları dağıtmak için şiddet kullandı. Cumartesi günü Ogbomoso’da bir protestocunun polis tarafından vurulmasından ardından göstericiler polis şiddetine direnerek, el yapımı silahlar ile polise yönelik saldırılar gerçekleştirdiler. Polis kaynakları bir polisin bu saldırılar nedeniyle öldüğünü iki polisin de yaralandığını söylüyor.

Özel Hırsızlıkla Mücadele Timi’ni protesto ile başlayan direniş hızlıca polis teşkilatının tümünü hedef alarak polis teşkilatında reform yapılmasını talep etti. Direnişçiler polis saldırılarına, polisin insanları gasp etmesine, yasadışı tutuklamalara ve insanların barışçıl gösterilerde öldürülmelerine karşı direnişe geçtiler.

Polis saldırısına kadar  #EndSARS eylemleri ülke çapında sporcular, sanatçılar, avukatlar kadar geniş bir yelpazede barışçıl biçimde sürüyordu. Tüm ülkeye yayılan iş bırakma eylemleri ve otobanların kesilmesi ile desteklenen eylemler polis vahşetine karşı kararlı bir direniş sürecini ortaya çıkardı.

Halkın polis şiddetine karşı bütün yöntemleri kullanarak direneceğinin ortaya çıkması üzerine Emniyet Genel Müdürü, Özel Hırsızlıkla Mücadele Timi’nin (SARS) dağıtıldığını açıkladı.  Protestocular ikna olmadılar ve polise yönelik protestoları sürdürdüler.

Devlet Başkanı Buhari “Polis teşkilatında reform yapılmasının ilk adımının SARS’ın lağvedilmesi olduğunu” söyleyerek “suça bulaşmış olan SARS personelinin cezalandırılacağı” sözünü verdi.

Avukatlar iş bıraktılar

 

 

Lagos-İbadan otoyolu kesildi.

Halkın gücü güç sahibi insanlardan daha güçlüdür

Saldırıya uğrayan polis karakolu

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.