Gerilla Radyosu – 8 Mart Seçkisi – I

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“Kötü şöhret umurumuzda değil – The Runaways ve Joan Jett Tamamı kadın üyelerden oluşan -ki birisi de Joan Jett’tir- 70’lerin ikinci yarısında kurulmuş Amerikan rock grubu. Özellikle ‘Cherry Bomb’ zamanında fırtına gibi esmişti. Joan Jett, Runaways sonrası solo kariye…”

Yalnızlık bir devrimcinin okuludur – Janis Joplin:

Janis Joplin’i bu seçkiye görev icabı soktuğumuzu düşünenler yanılır. O bir zorunluluk değil, sahneden geçip akan ve yıllarca havada kalan elektriktir. Tek başınalığı, biricikliği, asiliği ama ironik bir şekilde anlaşılmak isteyen, yalnızlıktan korkan derin hüznü ile kaçınılmaz bir duraktır.

İç geçirip öfkelenmeye hazırlanmak – Poison Girls:

Janis Joplin’nin hüznünden sonra anarko-punk ile kontrast ve Poison Girls. Britanya menşeili anarko-punk grubunun öne çıkan elemanı kadın şarkıcı-gitarist Vi Subversa patriyarka, seksizm ve cinsiyet rolleri üzerine yazdığı şarkılarla ‘anarko-punk’ enerjisini kadın mücadelesi ile harmanlayabilmiştir.**https://isyandan.org/multimedya/gerilla-radyosu-fasizme-karsi-muzik-cephesi-anarko-punk//**

Kötü şöhret umurumuzda değil – The Runaways ve Joan Jett

Tamamı kadın üyelerden oluşan -ki birisi de Joan Jett’tir- 70’lerin ikinci yarısında kurulmuş Amerikan rock grubu. Özellikle ‘Cherry Bomb’ zamanında fırtına gibi esmişti. Joan Jett, Runaways sonrası solo kariyerinde nice kadın vokale ilham kaynağı oldu, öyle ki kimileri onu punk’un Marie Curie’si olarak adlandırdı.

Düşerek meydan okumak? – Courtney Love

Hole, Courtney Love’ın vokalleriyle 1990’larda büyük bir çıkış yakalamıştı. Çoğu insan Cortney Love’ı Kurt Kobain’in ölümünden sonra dağılmış sevgili imajı ile tanır. Büyük yanılsamadır. Oysa ki Love’ın vücut imgesi, kimlik, cinsel varoluş temalarını deşen sözleri 1990’larda Hole’un femininizmi müzik cephesine taşıyan ve tartışan sofistike bir müzik grubu olarak mimlenmesine olanak sağlamıştır. Dinleyiciyi ‘rahatsız edici’ performanslarıyla sarsan Courtney Love kırık dökük görüntüsünün arkasında ayağımızın altındaki halıyı çekip radarlarımızı açtı. Düşmüşlüğün epik performansı için bakınız Courtney Love.

Asiyiz – Le Tigre & Bikini Kill

Le Tigre, Bikini Kill grubunun eski üyesi Kathleen Hanna ve Johanna Fatema tarafından 1998’de kurulmuş Amerikan electroclash grubudur. Grup şarkılarında çoğunlukla feminizm ve LGBT konularına yoğunlaşır.

Le Tigre’den sonra mebcuri istikamet Bikini Kill ve pek bilindik şarkısı Rebel Girl. Grup 1990’da kurulmuş ve 1997’de dağılması ile Le Tigre’nin yolunu açmış. Bikini Kill, Riot Grrrl underground feminist hardcore punk hareketinin öncüsü olarak da bilinir.

Nepal ve Anarko-feminist punk deyince ister istemez heyecanlanıyoruz – Tank Girl

Rai Ko Ris grubundan Sareena Rai ve Sampreety Gurung ile baterist Olivier Bertin’dan oluşan Tank Girl, Nepal menşeili bir anarko-feminist punk grubudur. Sareena Rai, anarko-feminizmi kendince şöyle açıklıyor: ‘Hiçbir tür veya cinsiyet bir diğeri üzerinde tahakküm kuramamalı. Eşitlik, özgürlük ve bilinç, böylece eylemlerimizin sorumluluğunu alabilir ve sınıf, cinsiyet, tür ve ırk egemenliği olmaksızın ortak bir yaşam kurabiliriz.’

Müzik militandır – Pussy Riots

2011’de kurulan Rus feminist Punk grubu halka karışarak gerçekleştirdikleri ‘gerilla performanslar’dan daha sonra stüdyoda ürettikleri video ve şarkılarla tanınır. 21 Şubat 2012’de diktatör olarak nitelendirdikleri Putin’e destek verdiği gerekçesi ile Ortodoks klisesini protesto etmek için Moskova’daki katedralde bir performans gerçekleştirmiş, akabinde de devletin öfkesine maruz kalmışlardır. Müzikal eylemleri ‘şeytani’ olarak yaftalanan grubun iki üyesi tutuklanmıştır.

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.