FARC-EP Gündelik Hayattan Kesitler

Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri namı-diğer FARC 1966’da kuruldu. 1984 yılında hükümetle barış masasına oturdu ve yasal siyasi faaliyet yürütmek için Yurtsever Birlik Partisi’ni kurdu. Parti’nin başarılı bir biçimde seçilen çok sayıda yerel ve ulusal yönetici ve liderleri, kongre üyeleri ve üç başkan adayı da dahil olmak üzere 5000 üyesi paramiliterler ve kontrgerilla tarafından katledildi. FARC kırsala ve gerilla mücadelesine geri döndü.

On yıl sonra 1999 yılında FARC zamanın başkanı Pastrana ile askerden arındırılmış bir bölgede müzakere etmekte uzlaştı. Üzerinde anlaşılan bölgede gündelik hayatı örgütleyen FARC’la ABD’nin bir tasarısı olan Plan Kolombiya’yı (gerilla hareketini bastırma planı) hayata geçirmek isteyen Pastrana müzakereleri sona erdirdi. FARC, 2007-2008’de savaş esirlerinin Kolombiya’da askerden arındırılmış bir bölgede karşılıklı serbest bırakılmasını görüşmeyi önerdi. Esir takası için gelen 3 FARC elçisi gözaltına alınarak tutsak edildi ve ikili arasındaki müzakereler başlamadan bitti.

3 Başarısız barış girişiminden sonra FARC, 2012’de Santos hükümeti ile yeniden barış müzakerelerine başladı. Bir yandan müzakere masasında onurlu bir barış süreci yürüten FARC bir yandan da paramiliterlerin ve Kolombiya askeri güçlerinin saldırılarına karşı kendini savunuyor.

FARC’ın 50 yılı aşan mücadele tarihinde toplamda 5 binden fazla sendikacı katledildi, 2 milyon köylü ve çiftçi zorla yerlerinden edildi ve köylülerin topraklarına hükümet yanlısı paramiliter güçler ve toprak ağaları el koydu. FARC’ın etkili olduğu bölgelerdeki on binlerce köylüye işkence yapıldı, tecavüz edildi, katliamlar ve sürgünler gerçekleşti. Yapılan askeri saldırılarının hepsi de başarısız oldu.

FARC’ı askeri operasyonlarla, katliamlarla, tutsak etmekle sindiremeyen hükümet gerillayla barış masasına oturmak zorunda kaldı. FARC’ın gücü haklılığından ve mücadelede en korunmasız grupları örgütlemesinden geliyor. FARC sadece silahlı mücadele vermiyor aynı zamanda özyönetimi inşaa ediyor ve gündelik hayatı örgütlüyor.

FARC gerillalarının kamplardaki gündelik hayatlarından kareler…

[wzslider]

Haber:isyandan.org
Fotoğraflar: http://farc-epeace.org/index.php/photo-galleries/farc-ep-today
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.