Devrimin Çocukları [Belgesel]

usKızıl Ordu Fraksiyonu’ndan Ulrike Meinhof ve Japon Kızıl Ordusu’ndan Fusako Shigenobu’nun hayatlarını konu alan, 2010 yapımı belgesel film, İrlandalı yönetmen Shane O’Sullivan tarafından çekildi.

1968 Yılı öğrenci devriminden ve Vietnam savaşından esinlenen Meinhof ve Shigenobu, kapitalist sistemi dünya devrimi yoluyla yok etmek için yola çıktılar. Filistinli militanlarla birlikte Ortadoğu’da eğitim aldılar ve Leyla Halid’le birlikte kendi zamanlarının önde gelen kadın devrimcileri oldular.

Yazar, Bettina Röhl ve gazeteci Mei Shigenobu’nun gözünden annelerini, çağdaş tarihin en etkili militanları olan Ulrike ve Fusako’nun hayatlarını keşfedebilirsiniz. Mei ve Bettina anneleri yeraltına çekildiğinde zor bir çocukluk dönemi yaşamışlar.

Shane O’Sullivan ikilinin aranan posterlerinin ardında ki kişiliklerini yansıtmaya çalışıyor filmde. Filmde kutsal sayılan aile düzenini yerle bir eden kadın gerillalar geleneksel annelik rolüne girmeyip, kendi yaşam yollarını kendileri çiziyorlar. Film ayrıca şehir gerillası pratiğinin de anlaşılması için iyi bir kaynak sunuyor.

Filmde Tokyo, Beyrut, Ürdün ve Almanya’da ki öğrenci protestolarından ve gerilla eğitim kamplarından kısa arşiv görüntülerine de yer veriliyor.

Filmin galası, 2010 yılı Kasım ayında Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde yapıldı ve film sonrasında çeşitli uluslararası festivallere katıldı.

Krizlerin ve devrimlerin iç içe geçtiği Arap dünyasını süpüren kapitalizmden geriye bakıyoruz ve soruyoruz: onlar ne için mücadele ettiler ve biz bundan ne öğrendik?

Haber:isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.