Brezilya: 1.Dünya Yerli Halklar Oyunları Başladı

22 ülkeden yerli halklar ilk kez düzenlenecek olan Dünya Yerli Halklar Oyunlarına katılacak| Fotoğraf: HispanTV

22 ülkeden yerli halklar ilk kez düzenlenecek olan Dünya Yerli Halklar Oyunlarına katılıyor| Fotoğraf: HispanTV

Dünya genelinde ilk kez düzenlenen Dünya Yerli Halklar Olimpiyat Oyunları 23 Ekim Cuma günü Brezilya’da başladı. Bazı yerli toplulukları Birleşmiş Millletler’in desteği ve etkinliğe sponsor alınmasından dolayı oyunlara katılmamam kararı aldı.

Dünya Yerli Oyunları Kabileler Konseyi’nden ( İTC) Marcos Terana’nın bir projesi olarak ortaya çıktı. Ulusal düzeyde ilgi çekti. Kabileler Konseyi, Brezilya Spor Bakanlığı ve Palmas Belediyesi’nin işbirliği ile 1999 yılında ulusal ölçekte başladı. Ulusal ölçekte 12 kez yapılan oyunlar bu kez dünya çapında yapılıyor. Daha önce  Kuzey Amerika Yerli Oyunları, Brezilya Yerli Oyunları gibi yerel ölçekte düzenlenen oyunlar ilk kez bu düzeyde gerçekleştiriliyor.

“2015, Hepimiz Yerliyiz” sloganı ile Tocantins Eyaleti’nin başkenti Palmas’ta, dünyanın dört bir köşesinden gelen düzinelerce delegeden oluşan Yerli Oyunları Olağanüstü Sekretaryası, oyunların bütün hazırlığını gerçekleştirdi.

Avustralya, Filipinler, Rusya, Moğolistan ve Etiyopya gibi ülkelerinde geldiği oyunlara, 22 ülkeden yaklaşık 50 etnik grup katılıyor. Oyunlara katılan 1800 sporcunun 1100’ü Brezilya’dan 24 yerli topluluğundan, 700’ü de dünyanın diğer yerlerindeki yerli topluluklarından oluşmaktadır.

Birleşmiş Milletler’in Brezilya Büyükelçisi Antonio Patriota, “Brezilya’da ki etkinliğe 23 yerli halk (temsilcileri) katılıyor” dedi.

5

23 Ekim Cuma günü başlayan ve 1 Kasım’a kadar devam edecek oyunlarla yaklaşık 30.000 kişinin Brezilya’nın Palmas şehrine gelmesi bekleniyor.

3

Etkinlikte okçuluk, mızrak atma, güreş ve kano yarışları gibi spor müsabakaları ve dostluk görüntüleri birlikte yer alıyor. Oyunlar çevre dostu olarak lanse ediliyor.

7

Kabileler Komitesi’nden Carlos Terena Wall Street Journal’e verdiği demeçte etkinliğin karbon ayak izi için sporcular için düzenlenen konaklama tesislerinin büyük oranda yenilenebilir kaynaklardan inşa edildiğini ve bu bölgelerde meydana gelen hasarı telafi etmek için düzenleyicilerin bölgeye yeniden ağaçlandırma programı uygulayacaklarını söyledi.

6

Terena ayrıca “Beyazlar bu şekilde düşünmüyor. Onlar bir şeyi satın almak için başka bir şeyi çöp haline getiriyorlar,” dedi.

Palmas şehrinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile gerçekleştirilecek oyunlarda etkinliğin desteklenmesinin ve Tocantins’deki tüm oyun sahasının tespit edilmesinin 40 milyon Amerikan Dolarına mal olması bekleniyor.

4

Etkinliğe katılım ücretsiz olacak…

Etkinlik ile ilgili bilgiler http://www.i-games2015.com sitesinden takip edilebilir..

Haber:isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.