Amazon Yerlileri: İlişki Kurmama Hakkımıza Saygı Gösterilmeli

2008 yılında havadan fotoğrafı çekilen hala ilişki kurulamayan Brezilya yerlilerin uçağa tepkileri

2008 yılında havadan fotoğrafı çekilen hala ilişki kurulamayan Brezilya yerlilerinin uçağa tepkileri

Amazon Yerli örgütleri etiketiyle yapılan çağrıda, dış dünya ile bağlantısı kesilmiş kabilelerle zorla irtibata geçmeye çalışan iki ABD’li antropolog tarafından yapılanlar “kibirlilik” ve “sorumsuzluk” olarak nitelendirildi.

Peru’nun ana Amazon Yerli örgütü olan AIDESEP ve birkaç küçük Amazon yerli grup bir araya gelerek, ABD’li antropologlar Robert Walker ve Kim Hill tarafından yazılan ve Science dergisinin son sayısında yayınlanan başyazıya cevaben bir bildiri yayınladılar.

Antropologların iddiasına göre; dış dünya ile bağlantısı kesilmiş kabilelerin “yaşaması imkansız” ve izole kabileleri koruma sorumluluğu olan devlet, kendi yasalarını ihlal ederek  istenildiğinde “iyi planlanmış ilişkilerle, yetkilileri devre dışı bırakabiliyor.” Şu anda, Peru’lu ve uluslararası yasalar dış dünya ile bağlantısı kesilmiş kabilelerin toplumla teması reddetme haklarını garanti altına almış durumda.

Örgütlerin kaleme aldığı açık mektupta, “Yaşam yolunda, yerli halklar olarak tercihlerimizi yapma, kendi kendimizi var etme hakkımıza devlet ve toplum saygı göstermelidir. Ulusal ve uluslararası yasalar, şimdiki ve gelecekteki yaşamlarımız üzerinde bize kültürümüzü koruma ve karar hakkı veriyor. Bizler, ilk temas sonrası ilişki kurmayı istemeyen kardeşlerimize bir yaşam tarzının dayatılması çağrısını ve eylemini reddediyoruz.” deniliyor…

Dünyada, kendi toprağını tüm bu felaketlerden korumaya çalışan  dış dünya ile bağlantısı kesilmiş yüzden fazla kabile var.

Peru’da, dış dünya ile bağlantısı kesilmiş kabilelerin hayatını korumak için beş rezerv toprak alanı oluşturulmuş, dış dünya ile bağlantısı kesilmiş kabilelerin yaşadığı bilinen başka beş alanda ise hükümet onları korumada geç kalmıştır.

Survival International Direktörü olan Stephen Corry, Amerikan dergisi Truth Out’da, son zamanlarda kabile insanlarının hakları için düzenlenen küresel hareketi yazdı.

“Orada birilerinin olmasına tahammül edemeyenler, bizler için faklı yollar seçenler, sadece bizim değerlerimizi onaylayanlar onların topraklarını çaldığımız sürece bu bizi zengin yapmayacak, şimdi bu olanlara karşı direniş gösterme zamanıdır”

Kaynak: http://www.survivalinternational.org/news/10842
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.