ABD’de Artan Irkçılığa Karşı Mücadelenin Anlatıldığı Film: ‘Antifa’

ABD’de son bir yılda artış gösteren ırkçılığa karşı mücadelede yer alan antifaşist hareketin anlatıldığı ‘Antifa’ filmi, mücadelenin yaşandığı birçok kentteki görüntüler ve röportajlar aracılığıyla hareketin geçmişine ve niye güncelliğini kaybetmediğine dair sorulara yanıt arıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) geçtiğimiz yıl Donald Trump’ın başkanlığa gelmesiyle ırkçılık ve cinsiyetçilikte artış yaşandığı gözlemlendi, ulusalcılığın ve beyaz üstünlüğü savunucularının sayısında ise artış yaşandı.

Hatta, Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde geçtiğimiz sene ‘Sağı Birleştirin’ protestosu için ırkçı gruplar sokağa çıktı.

Ancak ‘Sağı Birleştirin’ adı altında toplanan ırkçılara karşı sokağa çıkan bir grup daha vardı: Antifaşistler, ya da bilinen adıyla “Antifa”.

Global Uprisings serisinin son filmi: ‘Antifa’

Antifa’nın adı geçtiğimiz bir yıl boyunca ABD’de sık sık duyulur hale geldi; daha çok faşizmin kuvvetli bir siyasi güç olmasının önündeki engel olarak tanımlandı.

Ödüllü bağımsız yapımcı Brandon Jordan ile akademisyen Marianne Maeckelbergh de Global Uprisings (Küresel ayaklanmalar) adı verilen belgesel serisinin son bölümünde bu hareketi konu aldı.

Adını hareketin isminden alan filmin, Antifa’nın ne olduğu ve ABD’de ırkçılık ve faşizm ile yüzleşmek için neden böyle bir taktik belirlediğinin hikayesini anlattığı belirtildi.

Filmde ele alınan konular şu sözlerle anlatıldı:

“Antifaşistler kimdir? Aşırı sağa karşı mücadele etmek için hayatlarını tehlikeye atmaları için ne gibi motivasyonları var? Militan antifaşizmin geçmişi nedir ve bugün niye yine güncel bir konu? Antifaşizm, faşizmin yükselişini durdurabilecek daha geniş bir siyasi görüşle nasıl bağlantılı ve nasıl mücadele etmeye değer bir vizyon sunuyor?

ABD ve Almanya’da antifaşist örgütleyiciler, tarihçiler, siyasi kuramcılarla yapılan röportajlar aracılığıyla izleyiciyi Washington’dan Berkeley’e ve Charlottesville’deki çatışma görüntülerine götürerek, bu siyasi hareketin daha geniş bir anlamını keşfediyoruz.”

Antifa filmini şuradan izleyebilirsiniz:

https://itsgoingdown.org/global-uprisings-presents-antifa/

 Kaynak: http://gazetekarinca.com/2018/01/abdde-artan-irkciliga-karsi-mucadelenin-anlatildigi-film-antifa/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.