Şili: Geniş Cephe (Frente Amplio)

 

Oluşum Süreci:

2011 yılında parasız kamusal eğitim talebi ile başlayan öğrenci hareketi giderek sendikal örgütlenmeler ve demokratik kitle örgütlerinin desteği ile halk hareketine dönüşen halk direnişi biçimini aldı. Faşist Diktatörlüğe karşı kurulmuş olan Concertacion İttifakı merkez-sol Nueva Majority (Yeni Çoğunluk)’a dönüştü. Bu ittifakın öğrenci hareketi içindeki bileşenlerine karşı mücadele içinde yeni bir muhalefet gelişmeye başladı. 2014 genel seçimlerinde öğrenci direniş hareketinden gelen Otonom Sol ve Demokratik Devrim hareketlerine mensup iki taban militanı bağımsız olarak seçimlere girdi ve milletvekili oldular. Daha sonra taban örgütlenmeleri içinde “Geniş Sol Cephe” oluşturmak için 2016 yılında tartışmalar başlattılar. 2016 yılında yapılan yerel seçimlerde Özgürlükçü Sol, Yeni Demokrasi ve İnsani Parti ile resmi seçim ittifakı yaptılar.

2017 Ocak ayında bugünkü bileşenlerin bir araya gelmesi ile başkanlık seçimlerine hazırlanma süreci başladı. 2017 başkanlık seçimlerinde Geniş Cephe adayı Beatriz Sanchez % 20,27 oy alarak toplumsal hareketlerin önemli bir güç haline geldiğini bir kez daha ortaya koydu. Geniş Cephe % 16,5 oyla meclis seçimlerinde de 20 milletvekili kazandı.

Geniş Cephe kendisini nasıl tanımlıyor?

Biz Kimiz?

Bizler farklı yaşlar ve gelişim süreçlerine sahip olup Şili’yi değiştirelim rüyasına sahip olan Şilili kadınlar ve erkekleriz. Yaşamlarımızı, eğitim, sağlık, emeklilik, barınma ve doğal kaynakların kâr için değil hakkımız olduğu bilinci ile onları yeniden kazanma faaliyeti sürdürüyoruz.

Bütün bunlar için politika yapalım!

İlkelerimiz:

1- Tüm Şilililerin tam demokrasi temelleri olan sosyal haklara ve çevreye saygılı olunması gerektiğine inanıyoruz.

2- Haklarına sahip bir toplumun sadece şu an uygulanmakta olan neoliberal ekonomik modelin terk edilmesi ile gerçekleşeceğine inanıyoruz.

3-Bunu gerçekleştirmek içinde Yeni Çoğunluk ve sağın oluşturduğu küçük bir azınlığın ekonomi ve siyaseti belirleme biçimlerine karşı alternatif politik ve sosyal değişimi gerçekleştirecek yeni bir kuşağa ihtiyaç olduğuna inanıyoruz.

4- Sermaye gücünden tamamen bağımsız olarak faaliyet sürdüren; demokratik, katılımcı, çoğulcu, değişimi arzulayan güçlerde ayrılığı değil birliği öne çıkarmaya inanıyoruz.

5- Katılımcı demokrasiye inandığımız için programımızı herkese açık katılımcı bir tarzda inşa edeceğiz.

Katılımcı Örgütler:

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.