Meksika: Halk Koruma Birlikleri’nden Suçla ve Çürümüş Devlete Karşı Savaş – I

11crac_pcGuerrero Costa Chica Bölgesi’nde Toplum Polisi Suç ve Yolsuzlukla Mücadele’de 19. Yılını kutladı.

43 öğrencinin kaybolduğu ve insanların kendilerini polise göstermesinin suç olduğu Güney Meksika Eyaleti’nde ki Evden Yardım Hareketi…

Yayımcının Notu:  Guerrero Eyaleti  Meksika’da ve Dünya’da, yolsuzluğun yaygın olduğu, devlet görevlilerinin her kademede şiddete çanak tuttuğu, korku dolu “uyuşturucu savaşı” nın canlı olarak yaşandığı  bir yer olarak bilinmektedir. Belediye Başkanı’nın organize suç şebekeleriyle ilişkileri belgelenmiştir.

26 Eylül’de, Iguala şehrinin Belediye Başkanı Jose Luis Abarca yerel Ayotzinapa öğretmenler kolejinden bir grup öğrenciyi gözaltına alması için polise emir verdi. Öğrencilerin, Belediye Başkanının eşi tarafından düzenlenen halka açık bir etkinlikte başkanı protesto etmeye hazırlandıkları düşünülüyordu. 6 öğrencinin polis tarafından öldürmesinden sonra, 43 öğrenci de kayboldu. Polisin 43 gencin  yerel suç çetelerince götürüldüğünü söylemesinden sonra öğrencilerin organlarının bulunduğu söylenen bölgede toplu mezarlar kazıldı. Bulunan organlar ABD tarafından dayatılan uyuşturucu savaşının isimsiz kayıplarının olduğu yere kondu. Kaybolan öğrencilerin nerede olduğu ise hala bilinmiyor.

Güneydoğu Meksika'da Guerrero Eyalet'nin Costa Chica bölgesi dağlarında sıcak Nisan sabahındaki gergin durumun gözler önüne serilmesi.

Güneydoğu Meksika’da Guerrero Eyalet’nin Costa Chica bölgesi dağlarında sıcak Nisan sabahındaki gergin durum…

Hayatta olma olasılıklarının çok az olmasına rağmen öğrencilerin sağ olarak teslim edilmesi talebiyle ve Meksika Halkıyla dayanışmak için dünya çapında kitlesel yürüyüşler ve protestolar düzenlendi. 2007 yılında Uyuşturucu Savaşının tırmandırılmasından beri 100.000’den fazla Meksikalı öldürüldü ve on binlercesi kaybedildi. Fakat Ayotzinapa katliamı, şiddet ve hükümetin yolsuzluk hikayelerine alışmış olan birçok Meksikalının ve kamunun duygusal tepkisini uyarmış oldu.

Bugün hükümetin görünüşte krizi inatçı biçimde çözme girişimi yerine Meksika Devlet Başkanı’da dahil olmak üzere hepsinin istifa etmesi çağrısı var. Bu katliamın yarattığı duyarlılık Meksika’yı kurtarmış olabilir. İnsanların tabandan nasıl organize olduğunu gösteren, Guerrero Eyaleti’ndekine benzer şekilde devlet desteği olmadan şiddet ve suça karşı kendi toplumlarını daha güvenli ve daha emniyetli hale getirmek için geliştirilen henüz yeni parlayan bir model, Costa Chica bölgesinde ki “Toplum Polisi” hareketi.

Bu yılın başlarında, Bolivyalı halk örgütlenmesi çalışmaları yapan Oscar Olivera ve Narco Haber TV yönetmeni Greg Berger, hükümetin yapmadığı suçla ve yolsuzlukla mücadeledeki başarılı deneyimleri hakkında daha fazla bilgi almak için topluluğu ziyaret etmeye davet edildi. O bölgenin toplumsal polisi 8 – 9 Kasım ve hafta sonunda düzenleyeceği bir dizi kamusal etkinlikle 19. yıldönümünü kutladı.

Orijinal Guerrero Toplum Polis Hareketi, devletin ve yerel yönetimlerin görevlerini yapmadığı zaman vatandaşın emniyet ve güvenliğinin nasıl sağlanacağının ve insanların tabandan nasıl organize edileceğinin olumlu ve umutlu örneklerini vermeye devam etmektedir. Onların devletin yeni yeni ilgi gösterdiği trajik olaylar ve adaletsizliklerin üzerine çalışmaları da bugün ulusal ve uluslararası söyleşilerin bir parçası olmalıdır.

Aşağıda, Guerrero toplum polisi hareketini öğrendiğim Olivera ve Berger’in haberini bulabilirsiniz.

Alexandra Valiente

Entering San Luis AcatlanSan Luis Acatlan’a Giriş

Sıcak güneşin ışınları mango ağaçlarının dalları arasından damla damla akarken, ağaçtan sarkan meyveler neredeyse olgunlaşmış ve düşmeye hazırdılar. Çitle çevrilmiş bir dönüm arazinin dörtte birinde toplanan 80 kadar sivil ve polislerden oluşan küçük bir grup gelecek sefer ne olacağını görmek için bekliyordu. Toplanan kadınlar ve erkekler arasında Yerli halklardan Mixtec ve Tlaponec’larda vardı. Yakınlardaki sahil şeridi boyunca uzanan Afro-Meksika şehirlerinden gelen farklı ırktan insanların oluşturduğu siviller de oradaydılar. Siviller kadar taş yüzlü ve ciddi duruşlu polis gücünden genç erkeklerde sayıca fazlaydı.

Costa Chica’da şiddet ve eşitsizliğin uzun ve hüzünlü bir geçmişi var. Devletle çeşitli etnik gruplar arasındaki ilişkiler her zaman uyumlu olmamıştır ve bugün olduğu gibi pek çok sıcak ve gergin sabah trajediyle sonuçlanmıştır. Kamuoyu tarafından bilinen ve bazılarının belgelendiği, polis ve askeri güçler tarafından sivillere karşı birçok katliam düzenlenmiştir.

Ama bu sabah neler olduğuyla ilgili alakadarlar ve meydana gelen olaylarda trajediden uzaktalar. Havada ki gerginliğe rağmen, ruh halleri son derece rahat ve bazı insanlar yaraları nedeniyle iki büklüm halde gülüyorlar ve birbirlerine şaka yapıyorlar.

Olağanüstü polis gücünden olan memurlar siviller arasında durdu. İspanyolcası CRAC-PC olan Topluluk Yönetimi Bölgesel Koordinasyon Komitesi – Toplum Polisi olarak bilinen toplum polis gücünün evi San Luis Acatlan ilçesine bağlı “Adalet Evi” sitesinin bulunduğu arazide bulunmaktadır.

Bu gönüllü polis gücü, hükümet içindeki devlet polis güçlerinin isteksiz olduğu veya yapamadığı vatandaşlık işlemlerini yerine getirmiş ve bölgedeki suç oranını neredeyse ortadan kaldırmıştır. Muhalif grubun iddialarına göre eyalet hükümetinin müttefiklerinden hazırlanan 80 sivil, sivil tampon bölge oluşturmak, Adalet Evi’ni korumak ve toplum polisini tutuklamak için onların topluluklarına gönderilmişti. Bu sıradan insanlar toplum polislerini yakalamak için değil onları korumak için gelmişti.

Bu silahsız sivillerin polisi korumak için kendi kendilerine organize olmalarına çok sık rastlanmıyor. Fakat bu CRAC-PC sıradan bir polis gücü değil. Ağaçtaki bir kuşu yangın kovasını kullanarak güç bela indirebilecek yetenekteki bu subaylar, düşük kalibreli silahlar taşıyorlar. Bu hareketin gücü kendi araçları üzerinden gelmiyor. Örgütün gücü çözüm üretmesinden ve disiplinli çalışan sivil destek tabanından ve ayrıca toplum yararına çalışma projeleri ile şiddet suçlularını rehabilite etmek için verilen kolektif bir çabadan geliyor.

Bu uzun yıllar boyunca yavaş yavaş inşa edilmiş bir projedir.

Bizler örgütün sivil destek tabanının üyeleriyle konuşmak için San Luis Acatlan içinde yer alan “Adalet Evi’ne” gittik. Burası CRAC-PC’ye katılınan, toplulukların temsilcileriyle bir araya gelip tartışılan ve kararlar alınan bir yerdir.

Meksika’nın Costa Chica dağlarındaki Guerrero bölgesindeki yerli topluluklar içinde suç oranları bir anda dayanılmaz boyutlara yükseldiği dönemde, 15 Ekim 1995 tarihinde CRAC-PC kurulmuştur. Ama CRAC-PC’nin uzun zamandır destekçisi olan Armando Zavala, bu özyönetim deneyinin temellerinin, Meksika içindeki yerli toplulukların Kristof Kolomb’un Amerika’ya varışının 500. yıldönümü kutlamalarına engel olmak için örgütlendikleri yıllar öncesinden atıldığına inanıyor.

Don Armando, Mexico City’e gidip Mixtec yerli temsilcilerini örgütleyenlerden birisi. O günü, “Meksika’nın 50’den fazla etnik grubundan, on binlerce yerli insan ülkenin başkentinde toplanmıştı. Organizasyonun en büyük temsilcilerden biri de iyi organize olmuş Guerrero Eyaleti idi. Biz en iyi 20 tayfamızı getirmiştik” diye hatırlıyor.

Yerlilerin uyumu sonucunda, Başkan Salinas de Gortari çeşitli etkinlikleri iptal etmek zorunda kaldı. Guerrero temsilcileri daha önce yaptıkları gibi daha iyi organize olmuş kendi topluluklarına geri döndüler. Don Armando “Bizler toplum polisi inşa etmeyi başardığımız için burası Tlaponecs, Mixtecs gibi çeşitli ırklar ve Afro-Meksikalı insanlar için sağlam ve organize bir üs oldu” diyor.

Costa Chica kasabaları organizasyonunun elinde yeni polis güçlerinin dikkat etmesi gereken kaygılandırıcı uzun bir liste var. 90’lı Yılların ortalarında, dayanılmaz suçlar ve yolsuzluklarla mücadele en acil öncelikli konular oldu.

San Luis Acatlan’nın yakınlarındaki Cuanacastitlan bölgesinden olan, CRAC-PC için Sürdürülebilir Kalkınma Koordinatörü Guadalupe Garcia, CRAC-PC’nin nasıl kurulduğunu hatırlıyor. “Suçlular hırsızlık yaptığında devletin polisi hiçbir şey yapmadığından herhangi bir yerden ürünlerinizi veya mallarınızı alamazdınız. Kadınlar tecavüze uğramıştı ve insanlar kapılarını kapalı tutmaya başlamıştı. ”

devam edecek…

Yazarlar: Greg Berger ve Oscar Olivera
Kaynak: https://libya360.wordpress.com/2014/11/07/mexico-how-people-can-police-themselves-when-the-state-becomes-criminal/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.