La Via Campesina: Gıda Egemenliğini Güçlendirelim: Yerel Ürünler Üretin ve Yiyin

 “Sağlıklı beslenmek haktır ve bizim mücadelemizdir.”

Dayanışma Eylemleri için Küresel Çağrı 

(Harare, 6 Ekim, 2020) 16 Ekim, Halkların Gıda Egemenliği ve Ulusötesi Şirketlere Karşı Uluslararası Eylem Günü’nde La Via Campesina toplumumuzun gıda egemenliği ve köylü agroekolojisi için #DönüşümZamanı ( #TimeToTransform) olduğunu ilan ediyor.

Ne yersek o’yuz. Sağlıklı gıda tüketmek en temel insan hakkıdır. 

Köylülerin doğa ile uyumlu yiyecek üretme tarzının sadece özerkliğimizi ve gıda egemenliğimizi yeniden talep etme eylemi olmadığı, aynı zamanda gıda sistemlerimizin ve alışkanlıklarımızın agresif şirketleşmesine karşı bir direniş eylemi olduğu hakkında ısrarcı olmak bugün elzemdir. 

Dünyanın her yerinde köylüler, yerli halklar, tarım işçileri, topraksızlar, balıkçılar, tüketiciler, kadınlar ve gençler, ulusötesi şirketlerin gıda sistemleri üzerindeki etkisi ve kontrolü nedeniyle birçok zorluklarla karşı karşıyadır. İnsanlık ve doğa için gerekli olan ortak varlıkların kontrolü, çoğu insanın kendisi ve hakları üzerinde feci etkiler yaratan birkaç zengin ve seçkin insanın elinde giderek yoğunlaşmaktadır. Bu durum, tarımda toksik kimyasal girdilerin yüksek kullanımıyla, köylü tarımını ve gezegendeki yaşamı tehdit eden ve yok eden monokültürlere dayalı tarım yöntemlerine neden oldu. Toprak gaspı, su ve hava kirliliği, kaynakların yıkıcı bir şekilde çıkarılması, gıdanın tarımsal toksiklerle zehirlenmesi ve biyolojik çeşitliliğin yok edilmesi ve hatta köylü ve yerli eylemcilerin ve liderlerin öldürülmesi yoluyla büyük bir yıkım gerçekleşiyor. İklim krizi de kötüleşti.

Bu bağlamda sağlıklı gıda üretmek, yerel gıda pazarlarını desteklemek ve sağlıklı beslenmek önemli direniş eylemleridir. Onur ve eşitlik içinde bir yerel kalkınma ancak bu şekilde garanti edilebilir. 

Via Campesina olarak, insanların ekolojik olarak sürdürülebilir yöntemlerle üretilen sağlıklı ve kültürel açıdan uygun gıda alma hakkı olduğuna inanıyor ve gıda egemenliğini savunuyoruz. Yerel gıda egemenliğini inşa ederek mevcut sömürücü, yıkıcı ve baskıcı kurumsal gıda sistemine direnmek, ortadan kaldırmak ve yerel üreticiler ve tüketiciler tarafından belirlenen gıda, tarım, kırsal ve balıkçılık sistemlerine geçmek için stratejiler geliştirmiş oluruz.

Bu bağlamda sağlıklı gıda üretmek, yerel gıda pazarlarını desteklemek ve sağlıklı beslenmek önemli direniş eylemleridir ve yerel kalkınmayı eşitlik ve onurla garanti eder.

ŞİMDİ DÖNÜŞÜM VE DAHA İYİ BİR TOPLUM OLUŞTURMA ZAMANI: 

Mevcut COVID 19 salgını, bize birçok insanı açlıktan ve kıtlıktan koruyan yerel gıda sistemlerinin önemini ve dayanıklılığını gösterdi. 

Biz köylüler, erkekler ve kadınlar, yerli halklar, kırsalda yaşayanlar, tarım işçileri, kentsel ve kırsal bölgelerdeki gençler, açlığı sona erdirmek, gezegeni soğutmak, biyolojik çeşitliliği korumak, köylülerin ve işçilerin haklarına saygı duymak için çözümümüz var  – Gıda Egemenliği ve Agroekolojik Köylü Tarımı.

BUNU GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN BİZE KATILIN !

Toplumumuzu dönüştürmek için bize katılırsanız, sadece bugün için değil, gelecek nesiller için de güvenli ve daha iyi bir dünyayı birlikte inşa edebiliriz:

  • Bir tohum alın ve gıdanızı kendiniz yetiştirin. Evde yetiştirdiğiniz gıdalarla beslenmenin keyfini yaşayın. Gıda sistemimizin şirketler tarafından ele geçirilmesine karşı yaptığınız bu direniş eylemini #TimeToTransform #FoodSovereigntyNow (#DönüşümZamanı , #GıdaEgemenliğiŞimdi) hashtaglariyle ve kendi mesajınızı da ekleyerek bize video veya fotoğraf  olarak gönderin.
  • Şirketlerin dokunulmazlığını ve haklarımızın ihlalini durdurmak için Gıda Egemenliği Çünkü….. kendi mesajınızla tamamlayarak sosyal medyada paylaşın.
  • Yerel yetkililerinizden yerel gıda üretimini desteklemelerini ve yerel gıda pazarlarının öne çıkarılmasını isteyin
  • Hükümetlere, kamu politikalarında gıda egemenliğine öncelik vermeleri ve Birleşmiş Milletler Köylülerin ve Kırsal Alanlarda Çalışan Diğer İnsanların Hakları Bildirgesi’ni (UNDROP) uygulaması için taleplerinizi bildirin.


Lütfen eylemlerinizi ve makalelerinizi e-posta adresimize gönderin: lvcweb@viacampesina.org, bizi sosyal medya twitter (@via_campesina) ve FaceBook (@viacampesinaOFFICIAL) üzerinden etiketleyin ve gıda egemenliğine dayalı daha iyi bir toplum için eylemlerimizi küresel olarak görünür kılın. 

#LaViaCampesina  #TimeToTransform #FoodSovereigntyNow 

Mücadeleyi küreselleştirelim; umudu küreselleştirelim !

Kaynak: https://viacampesina.org/en/lets-strengthen-food-sovereignty-produce-buy-and-eat-local-products/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.