John Campbell: Afrika’daki Dönüşüm, Nijerya’nın Güney Afrikalı Paralı Askerleri Hakkında Bildiklerinizden Daha Fazlası

nijerya_paralıasker

Nijerya Federal Hükümeti, Boko Haram’ı beş yıldır işgal ettiği Borne Eyaleti topraklarından yaklaşık beş hafta içinde büyük ölçüde çıkardı. Nijerya Hükümeti’nin bu operasyon için Orduya büyük bir kredi açtığı da iddialar arasında… Ayrıca Çad ve Nijer güçlerinin bilgisi dışında da bazı katkılar olmuştur. Bununla birlikte Güney Afrikalı paralı askerler  Boko Haram’a karşı askeri başarıda kritik bir öneme sahip olduklarını göstermişlerdir.

Jack Murphy’nin Güney Afrikalı “Özel Görevler, Eğitim, Ekipman ve Koruma” (STTEP)  şirketinin “sahibi” Eeben Barlow ile yaptığı Sofrep.com’da yayınlanan röportajında  Şirket ve  Nijerya’da ki Güney Afrika paralı askerler hakkında şimdiye kadar bilinenden çok daha fazla detaylı bilgi ortaya çıktı.

STTEP ile anlaşan Nijerya, kaçırılan Chibok Okulundaki kızları bulmak ve kurtarmak için Nijeryalı bir askeri birliğin Aralık ayında eğitilmesini sağladı. Fakat bu görev daha sonra “Saldırı Görev Gücü”ne dönüştü ve  STTEP’in paralı askerleri Boko Haram karşı yapılan operasyonlara da katıldılar.

Telegraph’da, Colin Freeman, paralı askerlerin “kaçırılan öğrencilerin kurtarılması operasyonunun  Boko Haram’a karşı yapılan genel bir saldırıya dönüştürülmesine çok ısrarcı olmuşlardır” dedi.

Barlow, Nijeryalı yetkililerin onun şirketine ne kadar  ödeme yaptıklarını açıklamadı. Kişi başına günlük 400$ alındığı söylentisi vardı. SOFREP bloguna göre STTEP Nijerya’da 100 olarak numaralandırılmıştır.

Blower 1998 yılında başka bir holdinge katılan özel askeri şirket Executive Outcomes kurucusudur. Altı adet blog gönderisinde, Barlow STTEP’in ırkçı suçlamalarla karşı karşıya kalmaması için paralı askerlerin beyazları, “kahverengileri” ve siyahları içerdiğini vurguladı. Barlow, şirket çalışanlarının çok ırklı olduklarını, Güney Afrikalıları içerdiği kadar Namibyalıları da içerdiğini iddia etti. Bir kısmının Apertaid dönemi Güney Afrika Savunma Kuvvetlerinin (SADF) bir parçası olduğunu diğerlerinin ise Angola ve Namibya’da SADF’a karşı savaşanlardan oluştuğunu söyledi.

Barlow’un röpörtajı Devlet Başkanı Jonathan tarafından geçici bir süre engellenen bir konuya büyük ölçüde ışık tutmaya yardımcı olmuştur. Nijerya ordusunun demoralize, donanımsız ve eğitimsiz olduğuna ilişkin uzun anektodlarla aktarılan kanıtlar vardı.  Peki ne oldu da beş hafta içerisinde bu değişim gerçekleşti? Güney Afrikalı paralı askerler bunun böyle olmadığını belirteceklerdir. Savaşta donanımlı ve eğitimli olmak neyi değiştirdi? Hiç şüphe yok ki, Çad ve Nijer savaşçılarının oynadığı önemli role Barlow’un gönderdiklerinde yer verilmemiştir.

Jonathan’ın yönetiminin sonlarına doğru Boko Haram’a karşı mücadeledeki başarısızlıklar ile ilgili  çıkarılan spekülasyonlar paniğe neden olmuştur. Bu nedenle paralı askerler takviyesi bu zamanda gerçekleşti. Şubat ayı başlarında yapılması düşünülen seçimler Boko Haram’a karşı saldırı başladığı için ertelendi. Seçimler Güney Afrikalı paralı askerler gözetiminde yapıldı.

Barlow, Boko Haram’ın sağlam ve donanımlı güçlerinin bir kısmını çektiğini gözlemlemektedir. Bu da savaşın bitmediği anlamına gelmektedir.

Yeni seçilen Buhari yönetiminin Güney Afrikalı paralı askerleri muhafaza edip etmeyeceği görülecektir. Paralı askerlerin direk olarak Nijerya hükümetine bağlı olması gerektiği ileri sürülebilir. Bu onları Çad ve Nijer’li yabancı askerlerden daha çekici bir duruma getirebilir.

Kaynak: http://blogs.cfr.org/campbell/2015/05/13/more-on-nigerias-south-african-mercenaries/
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.