İngiltere: Dingles Bombalı Saldırısına Karışan Gizli Polisler Var mıydı?

Sisteme karşı sürdürülen mücadele sırasında zaman zaman devletin güvenlik güçleri radikal-devrimci örgütlere sızmakta yada çift taraflı çalışan muhbirler bulmaktadırlar. İngiltere’de IRA’ya karşı kullanılan bu yöntemler zaman zaman IRA’dan sonra en tehlikeli örgüt olarak görülen Hayvan Kurtuluş Cephesi (ALF)’ye karşı da kullanıldı. Aşağıdaki makale ALF’ye yönelik bu faaliyetleri ve ALF eylemlerine ilişkin bilgiler içerdiği için yayımlamayı uygun bulduk.

isyandan.org 

 

1980’lerde bir Debenhams dükkanına düzenlenen yangın bombalı saldırıya dair yürütülen soruşturmada, olaya casus bir polisin karıştığına dair raporlar; Plymouth’s Dingles departmanı dükkanında çıkan yangına dair soruları beraberinde getirdi. 20 yılı aşkın bir süredir radikal hayvan hakları eylemcilerinin, kürk bölümüne yangın bombası bırakarak binayı harabe haline getirdiğine inanılmıştı. 20 Aralık 1988 gecesi itfaiye görevlileri büyüyen yangınla savaşırken ortalık cehenneme dönmüştü.

Saldırı, Hayvan Kurtuluş Cephesi gibi örgütlenmelerin; kürk satan dükkanları da içine alacak bir biçimde hayvan takası yapan yerler, hayvan deneyleri yapan laboratuvarlar ve hayvan çiftlikleri gibi meşru hedef olarak gördükleri yerlere düzenlenen bir dizi eylemden sadece biriydi.

Dingles yangını sebebiyle kimse tutuklanmamış ve cezalandırılmamışken, Hayvan Kurtuluş Cephesi ‘Doğrudan Eylem’ adlı bir haberle 1989 kışında yayımlanan bülteninde olaya  vurgu yapmıştı.

“Geçen Aralık’ta Plymouth Dingles Mağazası’na, yangına neden olan bir düzeneğin yerleştirildiğini, binayı yerle bir ettiğini ve Dingles yöneticilerinin mağaza tekrar açıldığında bir daha kürk bölümü açmama yönünde karar aldıklarını” belirtmişti.

Haber, 1988’de Plymouth’ta Polytechnic South West’in bilim bölümüne düzenlenen yangın bombalı saldırı girişiminden bahsederek devam ediyordu. Birleşik Devletler Şikago Tribününde AP haber ajansı tarafından basılmış bir haberde ise 1988’de yangına neden olan saldırıların bir dizi İngiliz mağazasını – Selfridge ve Harrods gibi- hedef aldığının altı çiziliyordu. Dingles yangınıyla neredeyse eşzamanlı olarak bu iki prestijli dükkana ek olarak Cardiff’te ve Birmingham’de büyük mağazalarda da yangın çıkarılmıştı. Haber “Oxford sokağındaki Rackhams ve House of Fraser mağazalarında bulununan bombaların kontrollü bir şekilde imha edildiğini” belirtmişti. Haber, sorumluların Dingles yangınıyla ilgili “milyon dolarlarca hasar” olduğu değerlendirmesini içeriyordu. The Herald’s gazetesi binanın üst katının yarısının harabe olduğunu ve katların tekrar inşa edilmesinin yaklaşık 13,2 milyon pound ettiğini yazmıştı.

1988 haberine göre, bir polis Manchester’da bir gazetenin, Salı günü Hayvan Kurtuluş Cephesi’nin saldırıları üstlendiğine dair bir telefon aldığını söylemişti. Arayan kişi, Plymouth’taki House of Fraser Dingles mağazasındaki yangın bombalı saldırı, Londra’daki Harrods ve Selfridge mağazalarındaki bombalı saldırı girişimlerinden sorumlu olduklarını ifade etmişti.

Başka bir haber aynı dönemde the Press Association haber ajansının aldığı bir telefonda Angry Brigade – Kızgın Tugaylar’ın saldırıyı üstlendiğini yazmaktaydı. Ajans arayan kişinin yangını “ büyük işlere bir saldırı” olarak nitelediğini vurgulamıştı.

Adı geçen bütün dükkanlar, Selfridge dışında, House of Fraser’a, Mısırlı Al-Fayed kardeşlerin perakende grubuna bağlıydı.

Casus bir polisin Londra’daki Harrow sokağı, Debenhams dükkanında 1987 Temmuz’unda çıkan ve 340.000 Pound değerinde hasar bırakan yangını düzenlediğine dair iddialardan sonra; Dingles yangınına dair yeni sorular ortaya çıktı. Bir Scotland Yard (Londra Metropol polis kuvvetleri) soruşturması; casus bir polisin hayvan hakları aktivistlerinin içine sızarak yangın çıkardığına dair iddiaların üzerine yoğunlaşmıştı. İddia, Bob Lambert isimli gizli polisin yangına neden olan patlayıcıyı yerleştirdiğine dair suçlamalara odaklanmaktaydı.

The Guardian’a göre soruşturma bu yılın Temmuz ayında sonuçlanabilir.

Hayatını kaybeden bir gencin kimliğiyle 5 yıl boyunca radikal bir eylemci rolünü oynayan Lambert, bombayı yerleştirdiğine dair suçlamaları sürekli olarak reddetmişti.

The Guardian’dan Rob Evans ve Paul Lewis’in makalesine göre, gizli polis operasyonlarına dair raporların bir parçası olarak, bu iddiaların Yeşiller milletvekili Caroline Lucas tarafından parlamentoya taşındığı belirtilmişti.

Lucas, gizli polis Lambert’ın, iki hayvan hakları eylemcisiyle birlikte; üç Debenhams binasına, gerçek kürk satışını protesto etmek amacıyla yangın bombalı saldırı düzenleme eylem tasarısına katıldığına dair iddiaları parlamentoya taşımıştı.

Diğer iki eylemci,  Geoff Sheppard, ve Andrew Clarke 3 yıl olmak Harrow kundaklama saldırılarındaki rolleriyle ilgili üzere 4 ve 3 yıl hapis cezası almışlardı.

Lucas parlamentodaki vekillere, adı geçen diğer eylemcilerden Sheppard’ın, “Gizli polis Lambert’ın, militanlığına inanmalarını sağlamak  için bombayı yerleştirme görevini üstlenmiş olabileceğini öne sürdüğünü” söylemişti.

Geçmiş ifadelerinde Lambert, gizli görevlendirilmesinin amacının “Et ve kürk satışı yapan şirketlere yönelik patlayıcı ve yangına sebep olan bombalı saldırılarla yakın ilişkide olan Hayvan Kurtuluş Cephesi üyelerinin, teşhis edilmesi ve cezalandırılmasını sağlamak” olduğunu söylemiş, “Clarke ve Sheppard’ın tutuklanarak hapse gönderilmesinde başarılı olduğunu” dile getirmişti.

Lambert, “adanmış radikal bir hayvan hakları eylemcisi olduğum görüntüsünü yaratmak, istihbarat sağlamak ve ciddi suç teşkil eden planları ortaya çıkarmak adına gerekliydi. Ancak, Harrow’daki Debenhams mağazasına bomba yerleştirmek gibi ciddi bir suçu işlemedim,” demişti.

Caroline Lucas’ın parlamentoda ileri sürdüğü bu iddialar üzerine Clarke ve Shepard davalarını temyize götürdüler.

Temyizleriyle ilgili bir ön duruşmada, Yargıtay, Metropol Polis Departmanı’nın iyice incelediği soruşturmanın Temmuz gibi sonlanabileceğini öğrendiklerini belirtti.

Gizli polislerle ilgili konu, bazı polislerin; içine sızdıkları eylemci örgütlerin üyeleriyle yaşadığı cinsel ilişkiler ortaya çıktıktan sonra bir dönüm noktasına ulaştı. Lambert davasında, kendisinin bir kadın eylemciyle yaşadığı ilişkiden dünyaya getirdiği çocuğu, 1980’lerdeki gizli görevi bittikten sonra terkettiği ortaya çıktı.

2014’te, Metropolitan polisi, bahsi geçen kadın eylemciye; çocuğunun babasının gizli polis olduğunu öğrenmesinin ardından yaşadığı travma sebebiyle 400.000 Pound değerinde tazminat ödemek durumunda kaldı.

Kaynak: http://www.plymouthherald.co.uk/were-undercover-cops-involved-in-the-firebombing-of-dingles/story-30064955-detail/story.html

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.