Hindistan: 150 Milyon İşçi Seçimlerden Önce Hükümeti Protesto İçin Genel Greve Gitti

 

Hindistan’da sendikalar çalışma koşullarını protesto etmek için 8-9 Ocak tarihlerinde ülke genelinde genel grev düzenlediler. ITUC üyesi INTUC, HMS ve SEWA’nın diğer sendikalar ile birlikte milyonlarca işçiye hoşnutsuzluklarını ifade etmek için sokağa çıkma çağrısı yapması, seçim öncesi hükümetin üzerindeki baskıyı artırdı.

Greve, bütün işkollarından işçiler, çiftçiler, öğretmenler, liman, banka, elektrik ve ulaşım çalışanları yanı sıra kayıt dışı çalışan sokak satıcıları ve taksi şoförleri katıldı.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow ve ITUC Asya-Pasifik başkanı Felix Anthony’ninde içinde olduğu ITUC delegeleri de 8 Ocak’ta Gurugram’daki protestolara katıldılar.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow  “İşçiler yeterince çekti. Kenara itilmekten, düşük maaşlardan, istihdam yaratmaya yönelik Hindistan’ın ekonomik kalkınmasını riske atan, yerine getirilmeyen vaatlerden usandı. Uluslararası Sendika Hareketi olarak Hindistan’daki kardeşlerimizle yan yanyana olduğumuz için buradayız” açıklamasında bulundu.

Modi hükümeti, Nisan – Mayıs 2019 tarihlerinde yapılacak olan yerel seçimler öncesi  toplumda ağırlığı olan şahsiyetlerin ağır eleştirilerine maruz kaldı. Sendikalar, toplu sözleşmelerin  etkisizleştirilmesini, sosyal güvenlik sisteminin özelleştirilmesini ve toplu işten çıkarmaların kolaylaştırılmasına yönelik hazırlıkları protesto ettiler.

ITUC genel sekreteri Sharan Burrow ‘un konu ile ilgili görüşleri şöyle: “Hindistan’ın gururlu demokrasisi her zaman farklı sesleri ve ilgi alanlarını bir araya getirmeye ve halkın çıkarlarına hizmet etmeye çabalamıştır.  2014’ten beri işçilerin yaşam  standartlarını sürekli düşüren hükümetin eylemleri, bu güçlü geleneğe meydan okumaktadır.  İşçiler öncelikle kendilerini etkileyen kararlar alınırken görmezden gelinmeyi sürdüremezler.

Hindistan’da sosyal diyalog risk altında ve toplu pazarlık ortadan kaldırılıyor.  Halkın yaşamını idame ettirecek asgari ücret sağlanmadan, kayıtlı ve kayıt-dışı  işçiler için iş ve sosyal  güvence olanakları yaratılmadan halk daha büyük bir güvencesizlikle karşı karşıya kalıyor.

Çalışanların % 90’ından fazlası hala Hindistan’ın muazzam kayıt-dışı sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Bu işçilerin çoğu, haklarını kazanmak, çalışma ve  yaşama koşullarının iyileştirilmesi için sendikalara katılıyorlar. Hükümet işçilerin taleplerini karşılamak yerine, çıkardığı yasalar ile bu hakların kazanılması önüne yeni bariyerler koymasının dışında, mevcut işçi haklarını da tırpanlamaya devam ediyor. Herkes için asgari yaşam ücreti ve sosyal güvence sağlanması, işçi ailelerinin güvenceye kavuşmasının ve sürdürülebilir bir ekonominin önünü açacaktır. Hükümet sürekli yerine getirilmeyen vaatlerde bulunarak, halkın umutlarını yitirmesine neden oldu.”

ITUC Asya-Pasifik başkanı ve Fiji Sendikalar Birliği genel sekreteri Felix Anthony “Hindistan’ın Asya-Pasifik bölgesinde demokrasinin test edildiği bir ülke olduğunu, işçi haklarına ve iş yasalarına yapılan saldırıların, tüm bölgede demokratik hak ve özgürlükleri riske attığını” ifade etti.

Sendikalar önümüzdeki aylarda daha fazla eylem yapmayı planlıyorlar.

Kısaltmalar:

ITUC: International Trade Union Confederation-Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu

INTUC: Indian National Trade Union Congress-Hindistan Ulusal Sendikalar Kongresi 

HMS: Hind Mazdoor Sabha (Workers Assembly of India)-Hint İşçi Birliği

SEWA: Self Employed Women’s Association-Serbest Meslek Sahibi Kadınlar Birliği

FTUC: Fiji Trades Union Congress-Fiji Sendikalar Birliği

Kaynaklar:
  • https://www.ituc-csi.org/india-mass-worker-protests-against-20850?lang=en
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Trade_unions_in_India

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.